Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz az, hogy a hungarocel...

Igaz az, hogy a hungarocel sürüsége a vas sürüségének a tizezredrésze, vagyis egy 1*1*1 cm méretű vas dobokocka tömegének egy 30*30*30 cm méretű hungarocel kocka felelne meg?

Figyelt kérdés
2013. dec. 26. 12:40
 1/10 anonim ***** válasza:

Hát… Te nagyon kavarsz itt valamit.


A hungarocell sűrűsége körülbelül 20 kg/m^3. ( [link] )

A vas sűrűsége körülbelül 7900 kg/m^3.

Szóval a hungarocell sűrűsége a vasénak körülbelül 400-ad része. (Persze mind a kettőnek elég jelentős szórása van, különösen a hungarocell sűrűségének, így 100..1000-szeres is lehet a különbség. De nem tízszeres.)


Ez azt jelenti, hogy egy 1 cm élű vaskocka tömege körülbelül egy köbgyök(400) kb. 7,4 cm élű hungarocellkocka tömegének felel meg (vagy a szórással: 5..10 cm élű).


Ráadásul, ha 10-szeres lenne a különbség, akkor a hungarocellkocka élének nem 30, hanem 2,15 centiméter hosszúnak kéne lennie.


ÖSSZESÍTVE:

– NEM igaz, hogy a hungarocell sűrűsége a vas sűrűségének tizedrésze;

– NEM igaz, hogy az 1 cm élű vaskocka tömege egy 30 cm élű hungarocellkocka tömegének felel meg;

– ráadásul a következtetés is ROSSZ.

(A helyesírást csak zárójelben merem megemlíteni…)

2013. dec. 26. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ő… Most nézem, hogy nem tizedrészt, hanem tízezredrészt írtál. Akkor bocsánatot kell kérjek, a következtetés nagyságrendileg jó.


Ettől függetlenül a vas sűrűségének 1/10000-szerese az nem a hungarocell sűrűsége lesz, hanem a levegő sűrűségének a fele.

2013. dec. 26. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Kedves első,


Amit leírtál, az helyes, de mielőtt nagyon leszólod a kérdezőt, ő tízezredrészt írt :)

2013. dec. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem tizedrészt, hanem tízezredrészt kérdezett a kérdező :) Ettől függetlenül a levezetés jónak tűnik.
2013. dec. 26. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Hát… Végül is lőttem már mellé nagyobbat is itt GyK-n. De köszönöm, és tényleg bocsánatot kérek a kérdezőtől!
2013. dec. 26. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Szerintem ez jó:

"Szóval a hungarocell sűrűsége a vasénak körülbelül 400-ad része"

De akkor az 1/10000 nagyságrendileg sem jó.

Ez pedig: 30*30*30 = 27000 = 10000 ??? sehogy sem jó.

2013. dec. 26. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Ez igy jó, hog ymire viszanézek, nagyjából rendeződik a helyzet. Így nem kell anyázzni. A tízezred rész nekem is soknak tünt, ezért is a kérdés, de akkor igazam volt csak a példámnak is nagy a szórása.


Alapvetően amiatt érdekel, az nehezebb: egy fél centis vékony acél rudat kellene pótólni térgogatban jóval nagyobb, de hasonló tömegű vagy inkább kisebb tömegű, és hasonló, lehetőleg nem vagy nem sokkal kisebb szilárdságu hungarocel alakzattal. Én arra gondoltam, ahogy a toronydaruk nézznek ki, és fél-1 centis vastagsággal.


Hogy a konkrétum legyen akkor:

[link]



Szerintetek jó közelités?



A helyesirási hibákért elnézést kérek. Nem diszlexiás vagyok, csak rettenetesen trehány és lusta.

2013. dec. 26. 13:48
 8/10 A kérdező kommentje:
* izé, acél csövet melynek a falvastagsága milliméter alatt van
2013. dec. 26. 13:49
 9/10 anonim ***** válasza:
Érdekes, szerintem jó, de én vastagabbra hagynám, hogy erősebb (ugyanolyan erős) legyen.
2013. dec. 26. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

> „De akkor az 1/10000 nagyságrendileg sem jó.

Ez pedig: 30*30*30 = 27000 = 10000 ??? sehogy sem jó.”

Két dologra akkor mondom, hogy „nagyságrendileg” egyeznek, ha hányadosuk tízes alapú logaritmusa –0,5 és 0,5 között van. Ez valami olyasmit jelent, hogy mindkettőt be lehet szuszakolni egy intervallumba, aminek az infimuma és szuprémuma között egy 10-es szorzó van.

log[10](27000/10000) ≈ 0,43,

tehát a 27000 és a 10000 még épp egy nagyságrendbe esik.


> „A helyesirási hibákért elnézést kérek. Nem diszlexiás vagyok, csak rettenetesen trehány és lusta.”

Ugyan már, én is olvastam/írtam már el dolgokat.

2020. máj. 19. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!