Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell elvégezni a...

Hogyan kell elvégezni a szummázás műveletét ennél a kifejezésnél?

Figyelt kérdés

szumma( ai*aj)

határok: i<j és N

akárhogy próbálkoztam sehogy se tudtam kihozni a kívánt végeredményt,ez volt az kiinduló feladat:

(a1+a2+a3+a4+a5..an)*(a1+a2+a3..an)

és ez a könyvben szereplő megoldásnál így néz ki:

(i-től Nig)szumma ai^2 + 2*(valami)

a valami amit a legelején írtam.

és ezt nem sikerült átlátnom,valaki esetleg eltudná mondani hogy jön ki,az első tag az okés hogy az azonos indexű tagokat összeszorozzuk,viszont ezt a másik szummás kifejezést nem értem.

Előre is köszönettel!


2014. jan. 13. 17:26
 1/4 anonim ***** válasza:

(A határok így nem stimmelnek, még kéne, hogy i és j pozitívak és kisebbek, mint n. Vagy hogy egészek, ha N alatt n-et értetted, és nem azt, hogy természetes számok.)


Azokra az i és j pozitív egész számokra kell összegezni, ahol 1 <= i < j <= n.

(valami) = szumma(ai*aj) = a1*a2 + a1*a3 + … + a1*an + a2*a3 + a2*a4 + … + a2*an + … + a[n-1]*an, azaz ez az összes lehetséges ai–aj párosítás szorzatának összege.


Az (a1 + a2 + … + an)*(a1 + a2 + … + an) esetén pedig a első zárójel minden tagját össze kell szorozni a második zárójel minden tagjával. Ebből kétféle tagok lesznek. Egyrészt amikben egyforma számok vannak:

a1*a1 + a2*a2 + … + an*an = szum(ai^2),

másrészt, amikben különbözőek:

a1*a2 + a1*a3 + … + a2*a1 + a2*a3 + …

csak itt minden tag kétszer van, ha az a2*a1 szorzatot megfordítjuk. Ezeket foglalja össze a szum(ai*aj), és azért van kétszer, mert kikötöttük, hogy i < j. (Ha csak annyit kötünk ki, hogy i és j különböző, akkor egyszer lenne, ha pedig csak annyit, hogy i és j <= n, akkor egy szumma lenne az egész eredeti szorzat.)

2014. jan. 13. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

és akkor itt mit rontottam el?

wolframalphával ellenőriztem,hogy hogyan néz ki 2 ilyen összegekből álló tag összeszorzása,és itt nem szerepelnek 2x az elemek,itt mi a különbség?

[link]

2014. jan. 13. 21:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Legfőképp az, hogy eddig a két tényező ugyanaz volt, te meg most két teljesen különbözőre cserélted.


Ezt próbáld: [link]

2014. jan. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

na ez most jó példája volt annak hogy amit leírsz azon gondolkodik is az ember,mert egyből észrevettem a hibát:D

köszönöm szépen a válaszodat,sokat segített a megértésben!

2014. jan. 13. 21:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!