Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Sorozatok, felső korlát, alsó...

Sorozatok, felső korlát, alsó korlát?

Figyelt kérdés

Eddig értem:

A felső korlát az a szám, aminél a sorozat nagyobb értéket nem vesz föl, az alsó korlát pedig az, aminél kisebbet nem vesz föl.

Pl. (-1)^n felső korlátja 1, alsó korlátja pedig -1.


Jó, de hol jön be a képbe a supremum, és az infimum? Mert a supremum a sorozat legkisebb felső korlátja, de ha egy sorozatnak csak 1 felső korlátja van, akkor hogy lehet legkisebb? Azt sem értem, hogy pl honnan lehet tudni, hogy egy felső korlát meddig tart. Ezt úgy értem, hogy ha mondjuk egy sorozat felső korlátja 30, akkor a supremuma mennyi?

Hasonló a gond a halmazok felső határánál. Ott még annyira sem tudom elképzelni a dolgokat, mint a sorozatoknál, hogy egy halmaznak hogy lehet felső meg alsó korlátja.

Tudnátok segíteni? Előre is köszönöm.


2014. jan. 16. 17:56
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

> „Jó, de hol jön be a képbe a supremum, és az infimum? Mert a supremum a sorozat legkisebb felső korlátja, de ha egy sorozatnak csak 1 felső korlátja van, akkor hogy lehet legkisebb?”

Minden sorozatnak végtelen sok felső és alsó korlátja van. Ha egy sorozatnak felső korlátja az A szám, akkor az A + 2, A + 3, A + 354 és A + 354654 is felső korlátja, hasonlóan, ha alsó korlát a B, akkor a B - 2 is az. A felső és alsó korlát csak annyit tud, hogy a sorozat sosem lépi át őket. Mint ahogy te sem léped át a korlátod a londoni parlament körül, sőt, a közelébe se mész.

A szuprémum meg az infimum az más. Azokhoz annyira közel megy a sorozat, amennyire csak tud.


> „Azt sem értem, hogy pl honnan lehet tudni, hogy egy felső korlát meddig tart. Ezt úgy értem, hogy ha mondjuk egy sorozat felső korlátja 30, akkor a supremuma mennyi?”

A felső korlát csak annyit mond a szuprémumról, hogy az nála kisebb. Ha én azt mondom, hogy nem tudom átugrani a Holdat, abból még nem következik, hogy az egy métert se tudom átugrani, vagy hogy át tudom ugrani a 3 métert.

Ha egy sorozat felső korlátja a 30, akkor a szuprémum 30-nál kisebb.


„Hasonló a gond a halmazok felső határánál. Ott még annyira sem tudom elképzelni a dolgokat, mint a sorozatoknál, hogy egy halmaznak hogy lehet felső meg alsó korlátja.”

Ha ez segít, akkor képzeld el, hogy a halmaz elemein ugrálsz össze-vissza, és akkor egy sorozatot kapsz, amivel nem léphetsz a halmaz alsó korlátja alá, vagy a felső korlátja fölé, viszont tetszőlegesen közel kell tudnod lépni a szuprémumhoz és infimumhoz.


Persze logikailag fordítva szokták felépíteni a dolgot, előbb beszélnek a halmazokról, aztán a sorozatokról, de ez ebből a szempontból mindegy.


Összefoglalva:

Felső korlát: egy olyan szám, aminél a halmaznak/sorozatnak nincs nagyobb eleme.

Alsó korlát: egy olyan szám, aminél a halmaznak/sorozatnak nincs kisebb eleme.

Szuprémum: az a szám, ami a halmaz/sorozat felső korlátjai közül a legkisebb.

Infimum: az a szám, ami ami a halmaz/sorozat alsó korlátjai közül a legnagyobb.

2014. jan. 16. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm!
2014. jan. 16. 20:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!