Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elektronikusok, hogyan csinálj...

Elektronikusok, hogyan csináljátok, hogy nem féltek az áramtól?

Figyelt kérdés
Én szeretem az elektronikát de csak alacsony feszültséggel. Most ki kéne próbáljak egy 230-12 voltos transzformátort de nem merem. Pedig egyszerű dolog...a bemeneti lábait rákötöm a dugaszra és a másik kettőt lemérem. De félek, hogy megráz. Hogyan győzhetném le a félelmet?
2014. febr. 4. 21:55
 1/5 savanyújóska ***** válasza:
65%
230 V még valószínűleg nem csap agyon. Jobban aggódnék ugyanezen a teljesítményen 12 volton, ott viszont valószínűleg túl nagy az ellenállásod, hogy átfollyon rajtad az áram. De főleg az segít, ha úgy kötöd, hogy az utolsó a feszültség, vagy beépítesz egy kapcsolót. Egyébként meg józan ész, és érintésvédelem, ha tudod, hol ráz, oda nem nyúlsz. (Akkor se.)
2014. febr. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Engem csapott már meg sokszor az áram, mind fázis-föld, mind fázis-nulla, mégis itt vagyok. Ezek az áramütések nagyon rövid ideig tartottak, orvos szerint semmi bajom nem lett egyiktől sem.


Az én megoldásaim


Tesztdoboz: Ez egy műanyag ételesdoboz, amibe raktam egy számítógépből kiszerelt tápcsatlakozót, és 3 pár krokodilcsipeszt, na meg egy kapcsolót. Belerakom a dobozba a tesztelni kívánt trafót, a primer 230V

2014. febr. 5. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
40%

Bocsi, véletlenül elküldtem...


Szóval a primer kört rákapcsolom a tápcsatlakozóról jövő krokodilcsipesszel ellátott vezetékekre, a szekunder kört a másik 2 vezetékre. Értelemszerűen ezek a dobozon belül vannak. Ezután rárakom a tetejét. A dobozon kívülről marad még 1 pár krokodilcsipesz, ezen kell majd mérni, van egy betáp kábel aljzat, ide megy a betáp kábel, amit bedugsz a röfibe. Már csak a kapoló maradt, ami a betáp csatlakozója és a primer egyik kapcsa között van és a fázist szakítja meg.

Szóval ha mindent összeállítasz, aztán bedugod a konnektorba, már csak egy kapcsolót kell felkapcsolnod, ami el van szigetelve az áramkörtől.


Én azért használom ezt, mert mások is betévedhetnek a kis műhelyembe és ugye az áramjárta vezető is ugyanúgy néz ki, min amiben nem folyik áram...

...csak más a fogása.

Ajánlom figyelmedbe a fi relét (áramvédő kapcsolónak vagy érintésvédelmi relének is nevezik).

2014. febr. 5. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"a bemeneti lábait rákötöm a dugaszra"


A dugasz rendes bolti lengő villásdugó legyen, azt kösd be.

Amúgy nagyon egyszerű: Amikor bármit is csinálsz vele, húzd ki a falból. Ha meg bedugtad, akkor ne nyúlj hozzá. (Legalábbis a primer oldalhoz.) Az lenne a legjobb, ha a műszert először rákötnéd, utána dugnád be a 230-ba, hogy csak leolvasni kelljen.


Azt meg ne mondjátok már neki, hogy a 230V-tól nem lesz semmi baja!!

Honnan tudjátok, milyen vékony a bőre? Vagy hogy van-e szívproblémája?

2014. febr. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Attól tartok, Savanyújóska összekevert valamit. A hálózati 230 V igenis agyon tud vágni, és a 12 V miatt nem kell aggódnod.

Az nem baj, ha félsz, és tiszteled a hálózati feszültséget.

A #2 - #3 válaszadó műanyagdobozos módszere nekem is tetszik.

Még valami.

A vizsgálandó trafót még rákötés előtt nem árt megvizsgálni ohm-mérővel, nincs-e galvanikus kapcsolat a primer, és szekunder(ek) között. Ha nincs kapcsolat oké. Ha van akkor autotrafó, vagy hibás trafó.

Ez utóbbi esetben, kuka, vagy tedd félre egy olyan alkalomra, mikor lesz kedved, anyagod, eszközöd újra-tekercselni.

2014. febr. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!