Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy négyzetes egyenes gúla...

Egy négyzetes egyenes gúla felszíne 684 cm2, a gúla lapjait érinti gömb sugara 8 cm. Mekkora a gúla térfogata?

Figyelt kérdés

Síkmetszet megvan, gondolom majd kell hozzá az is, a felszín adatból viszont nem tudok lépni semerre.


Köszi előre is a segítségeteket!


2014. febr. 8. 20:02
 1/3 A kérdező kommentje:
*érintő gömb
2014. febr. 8. 20:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Én így csináltam:

[link]

2014. febr. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Síkmetszet megvan, gondolom majd kell hozzá az is..."


Mutatok egy olyan megoldást, amelyikhez nem kell síkmetszet.


Segítségül lásd a következő ábrát:

[link]


Gondolatban helyezd a gúla közepébe a beírható gömböt, majd a gömb középpontját kösd össze a gúla csúcsaival (OA, OB, OC, OD OE szakaszok)

Ezzel felosztottad az eredeti gúlát öt kisebb gúlára, melyeknek a lényeges közös jellemzője az, hogy a magassága mindegyiknek ugyanakkora: a beírt gömb sugarával azonos.

Ezeknek a gúláknak az alaplapja a gúla felszínének egy része.

Ezek:

F1 = ABCD négyszög

F2 = ABE háromszög

F3 = BCE ---"---

F4 = DCE ---"---

F5 = ADE ---"---


Az eredeti gúla térfogata (V) egyenlő a kis gúlák térfogatának összegével, vagyis:


V = F1*r/3 + F2*r/3 + F3*r/3 + F4*r/3 + F5*r/3

Kiemelés után

V = (r/3)(F1 + F2 + F3 + F4 + F5)

A második zárójelben levő összeg a gúla felszíne, ezért

V = F*r/3

=======


Ez az összefüggés minden olyan testre érvényes, melnek van beírható gömbje.


Megjegyzés:

- A kék pontok a gömb érintési pontjai akartak lenni.

- Azért jelöltem csak 3 garat, mert kissé nehézkes volt a többit is ábrázolni, de remélem így is érthető.

Az előző válaszoló nagyon ügyesen bánik a GeoGebra programmal, ha lesz kedve, talán készít nekünk egy szemléletesebb ábrát. :-)


DeeDee

**********

2014. febr. 9. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!