Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Véletlen elektromos pénzfeldob...

Véletlen elektromos pénzfeldobás vagy dobókocka az valóban véletlen?

Figyelt kérdés
Vagy ez, hogy müködik valaki konyhanyelven elmagyarázni, hogy generálja a véletlent?
2014. febr. 28. 16:47
 1/4 A kérdező kommentje:
Olyan szinten érdekelne, mert elvileg a sima pénzfeldobás sem véletlen ha belegondolunk, annak vesszük mert az adott pillanatban nem rendelkezünk kellő ismerettel az eredmény meghatározásához de végülis az is csak fizika. Számítástechnikához nem értek.
2014. febr. 28. 16:50
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Hogy létezik-e valódi véletlen, az bizony komoly tudományos-filozófiai kérdés, melyről még a tudósoknak sincs egybehangzó, megcáfolhatatlan bizonyítékuk.

Egy kockadobás vagy pénzfeldobás fizikai értelemben semmiképp nem véletlen. Ha ismert az erő és a perdület, a dobás iránya és magassága, a légellenállás, valamint a felszín és az eldobott test súrlódási együtthatója, akkor ebből bizony ki lehet számolni, hogy fej vagy írás lesz-e, illetve hogy hányast dobsz a kockával.

Olyannyira kiszámítható, hogy sokszor előírják, hogy a kockának legalább egyszer teljesen meg kell pördülnie, illetve a pénzfeldobás is csak akkor érványes, ha valóban pörög a pénz. Máskülönben még számítások nélkül is el tudod úgy dobni a kockát vagy pénzérmét, hogy a neked kedvező eredmény jöjjön ki.

Persze, ha jó erővel, alaposan megpördítve dobod el azt a kockát, akkor számodra véletlennek fog tűnni, de csak azért, mert nem ismersz elég adatot a kiszámításához. De azt is ki lehetne számolni.

A számítógépek véletlenszám-generátora is eléggé kiszámítható. (Bár ott ugye nem tudod fizikailag fogni a dobókockát, szóval jóval megfoghatatlanabb az egész folyamat, de kellő ismeret birtokában ez is kiszámítható lenne.) Ez ha belegondolsz, érthető is, hiszen egy számítógépes algoritmus csak a rendelkezésre álló adatok alapján tud kiadni egy számot. Ha azokat az adatokat Te is ismered, akkor az algoritmus ismeretében Te is ki tudod számolni. Tehát valójában ez sem véletlen.

Állítólag komolyabb felhasználásra léteznek olyan hardvereszközök, melyek megpróbálnak kevésbé kiszámítható véletlenszámot előállítani, amihez jóval több környezeti paramétert mérnek, és azok alapján állítanak elő véletlenszámot. De végső soron az is kiszámítható lenne, csak kicsit nehezebben.

2014. febr. 28. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első kérdésedet megválaszoltad: nincs "igazi", "valóban" véletlen.

Azt nevezzük annak, aminek eredménye kiszámíthatatlan, megjósolhatatlan.

A gépi véletlenszám-generátorok majdnem olyan jók, mint a természetesek.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

2014. febr. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
2014. febr. 28. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!