Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy analóg fényképezőgépnél...

Egy analóg fényképezőgépnél nappal mennyi lehet a maximum záridő, míg teljesen világos nem lesz a kép?

Figyelt kérdés

2014. máj. 11. 05:56
 1/2 fGhw39-84th ***** válasza:
100%
Ilyen nincs... attól függ, hogy mekkorára nyitod a rekeszt, hogy milyen az objektív, mekkora az objektív nyílásszöge, milyen szűrőd van, és épp mennyire van világos. Mert nappal is lehet fényképezni egy fekete cuccot, vagy fehéret, a beérkező fénymennyiség teljesen más lesz.
2014. máj. 11. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az előttem válaszoló is írta, analóg fényképezőgépnél nincs megszabva maximum záridő. Akár B záridőt is lehet használni, aminél teljesen a felhasználón múlik, mikor engedi el az exponáló gombot.

Az, hogy mennyi idő alatt megy tönkre a fényérzékeny negatív, függ a negatív ISO-ban megadott fényérzékenységétől, és még egy csomó más dologtól.

Gyakorlatilag, ha egy vadi új nagy ISO érzékenységű negatívot kihúzol a tokjából, fényes nappal néhány század, de lehet, hogy néhány ezred másodperc alatt használhatatlan lesz. Ugyanez érvényes rá akkor is, ha a fényképezőgép belsejében van, de természetesen a fényképezőgép pont arra való, hogy szabályozni lehessen a fényérzékeny filmre jutó fény mennyiségét. Szabályozni lehet elsősorban az objektív elejére felhelyezett szűrők segítségével. Akár hegesztőüveg erősségűt, vagy még annál erősebb szűrőket is lehet készen vásárolni, (például napfoltok fotózásához kellhet ilyen) de ha valaki kreatív, saját maga is készíthet megfelelő sötétségű üveget.

A bolti szűrőket különböző EV fényérték erősséggel jelölik aszerint, hogy mennyire engedi át a fényt.

Még különböző színekben is lehet kapni.

Ha pontos beállításra van szükség, analóg fényképezőgép mellett érdemes használni fénymérő műszert.

A műszeren először be kell állítani a szűrő EV korrekciós tényezőjét, és a film ISO érzékenységét. Ezután lehet játszani a záridővel és a blendenyílással. A műszer kiírja a helyes exponáláshoz szükséges beállítandó értékeket.

Ha nincsen műszer, érdemes elolvasni a fényképezőgép mellé kapott leírást. Táblázatos formában szoktak tájékoztatást adni a helyes beállításokhoz a különböző napszakokban, különböző fényviszonyok mellett történő fényképezéshez. Néha ezt a táblázatot még a fényképezőgép hátoldalán is meg lehet találni kis méretben.

2014. máj. 11. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!