Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fel lehet ajánlani a szerveim...

Fel lehet ajánlani a szerveim a halálom esetén, illetve a testem orvosi kisérleti célokra? Vagy automatikusan kiveszik csak ha meg nem tiltom?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam hogy sokan halnak meg mert nem kapnak időben donorszervet és az orvosok is panaszkodnak hogy egyre több testre lenne szükségük különböző kisérletekhez de egyre kevesebben ajánlják fel. Ha már meghalok akkor ne egy temetőben rohadjak hanem csinos orvostanhallgatók boncoljanak fel.
2014. jún. 26. 17:08
 1/10 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom, hogy automatikusan mi a teendő, de ha írsz egy nyilatkozatot, egyfajta végrendeletet, abban felajánlhatod a szerveid és a tested.
2014. jún. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
45%

családtagtól kérdezik meg h odaadja-e...

szóval velük üzend meg h igen...:D

2014. jún. 26. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Úgy érted a család megtámadhatja a végrendeletet?
2014. jún. 26. 18:06
 4/10 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

Magyarországon az un. ’feltételezett beleegyezés’ elve érvényesül, vagyis ha valaki életében nem tiltakozott az ellen, hogy halála esetén szerveit, szöveteit felhasználják szervátültetés céljára, akkor feltételezhető az illető beleegyezése és a szervek eltávolítása elvégezhető. Kivételt képeznek a kiskorúak, akik esetében a törvényes képviselő írásos hozzájárulása szükséges a szervkivételhez.

Tehát, ha már nagykorú vagy, nem kell felajánlanod a szerveid, persze ahhoz, hogy szervdonor legyél megfelelő módon kell elhaláloznod, és még legalább egy megfelelő recipiensre is szükség van, akinek megfelelőek a szerveid.

Bár élő ember is lehet szerv- vagy szövetdonor, de csak bizonyos esetekben.

A holtestek oktatási célú felhasználása esetére viszont örökhagyó rendelkezési nyilatkozatot kell tenni valamelyik magyarországi orvostudományi egyetemi karral egyeztetve.

2014. jún. 26. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ha te hivatalosan engedélyezed, akkor a család nem támadhatja meg.
2014. jún. 26. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem, kössz.
2014. jún. 26. 18:14
 7/10 anonim ***** válasza:

Összefoglalva:

Ha nem nyilatkozol, alapból nem használhatják fel a tested, de ha a családod megengedi, akkor igen.

Ha nyilatkozol (engedélyezed vagy megtiltod), akkor az a döntő, és senki másnak nincs beleszólása.

2014. jún. 26. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
#7 Nem egészen. Ha nem nyilatkozik, akkor felhasználhatják a szerveit, bár ha a hozzátartozók tiltakoznak, akkor ezt nem szokták megtenni. Nyilatkozni akkor kell, ha nem szeretne szervdonor lenni.
2014. jún. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Íme egy friss link.....:


[link]

2014. jún. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Jelenleg csakis ingyen ajánlható föl tetem, pedig úgy emlékszem régebben még életében kaphatott érte valamit.


Viszont a temetkezés költségét vállalják.

2014. jún. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!