Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikai logika. Kérdés a...

Matematikai logika. Kérdés a teljes konjunktív normálformáról?

Figyelt kérdés

Műszaki Könyvkiadó, Bolyai könyvek sorozat, Urbán János: Matematikai logika.


A linkelt első kép alján kezdődik a két fogalom (teljes diszjunktív/konjunktív normálforma) definíciója ill. a második kép tetején a folytatása.


[link]


[link]


"Egy formuláról akkor mondjuk hogy teljes konjunktív normálforma, ha olyan diszjunkciók konjunkciója, amelyekben minden diszjunkciós vagy vagy egy változó, vagy egy változó negáltja, és minden DISZJUNKCIÓS tagban a formulában szereplő minden változó - negálva vagy negálatlanul - pontosan egyszer fordul elő, és nincs két olyan konjunkciós tag, amelyek csak a változók sorrendjében különböznek."


A lényeget kiemelve, olyan formulákról beszélünk amelyek konjunkciókból állnak, és minden konjunkciós tag egy diszjunkció. Az idézett definícióban, ahol nagybetűkkel írtam a diszjunkciót, azt írja le, hogy minden diszjunkciós tagban szerepel a formulában előforduló összes változó, ami viszont "értelmetlen". Úgy vélem a lényeg az lenne, hogy minden változó szerepel az összes konjunkciós tagban, tehát ahol a diszjunkciós tagot nagybetűvel írtam, oda szerintem konjunkciós tagot kellene írni. Én vagyok nagyon eltévedve, vagy mi a helyzet ezzel a definícióval?


Megköszönném ha segítene vki. Üdv.


2014. júl. 17. 10:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A matematikai logika igaz hamis műveletei bár elfogadottak, de 2 perc alatt bebizonyítom neked, hogy nem helyesek. Így azt tudom javasolni, hogy csináld/tanuld a megadott módszerrel ha kötelező ezt tenned, de használni úgysem fogod tudni semmire.
2014. júl. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Jó, akkor ha ezeket az ismereteket semmire se fogom használni, akkor kérlek ajánlj egy olyan szakirodalmat, amivel lesznek alapjaim a matematikai logikában.


Akkor pl bebizonyítanád nekem mi nem helyes a konjunkcióban?


De ettől függetlenül, a kérdésem még tovább is fennáll.

2014. júl. 17. 11:23
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem tudok ajánlani szakirodalmat, mert én nem mélyedtem bele a témába, csak az alapokat tanulmányozgattam. Bizonyítani meg nem fogok, mert nincs benne érdekem.
2014. júl. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ha csak az alapokat tanulmányoztad akkor honnan van annyi ismereted hogy akár 2 perc alatt is bebizonyítod hogy helytelenek?


A kérdésben, a teljes konjunktív normálforma, megköszönném ha valaki segítene. Üdv

2014. júl. 17. 13:06
 5/11 anonim ***** válasza:
Az igaz dolgok mindig egyszerűek, legalábbis annak aki érti. Egyébként gondolom tudod, hogy a konjunkció a m.logika alapja, így nincs ennél nagyobb ismeretanyagra szükség ennek vizsgálásához.
2014. júl. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Mit értesz az alatt, hogy "nem helyes"?
2014. júl. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Azt, hogy helytelen/nem igaz. Magyarázni meg nem fogom, már írtam.
2014. júl. 17. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ennek szerintem semmi értelme, a kedves válaszoló állít valamit de nem is mond semmi konkrétat. Ne offoljuk a témát, engem a konjunktív normálforma érdekelne.
2014. júl. 17. 14:26
 9/11 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de nem tudom mire vélni, amiket írsz:


"A matematikai logika igaz hamis műveletei bár elfogadottak, de 2 perc alatt bebizonyítom neked, hogy nem helyesek."


Azon túllépve, hogy az igaz és hamis nem műveletek, a fenti idézet és a válaszod alapján tehát: A matematikai logika igaz hamis műveletei nem igazak.


"Bizonyítani meg nem fogok, mert nincs benne érdekem." Mégis mi érdeke fűződne bárkinek is egy matematikai állítás nem bizonyításához?

2014. júl. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Minek után senki nem bírt egy normális választ kinyökögni a kérdésedre:

A konjunktív normálforma egy olyan ítéletlogikai formula, ami a művelet változóinak vagy a negáltjainak a diszjunkcióinak a konjunkciója.

Ezeket a változókat nevezzük a normálforma (röviden: forma) atomjainak.

Ezen változók vagy azoknak negáltjainak a neve összességében a normálforma literálja. Egyébként ha találkoznál azzal, hogy pozitív literált, akkor azok a negálatlanok, a negatívak pedig a negáltak.

A literáltak diszjunkciót pedig klóznak nevezzük az angol clauseból, ami mellékmondatot jelent. (Mondjuk if- clause)

Ha valamire még kíváncsi lennél, nyugodtan írj. :)

2014. júl. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!