Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a Nap olyan messze van,...

Ha a Nap olyan messze van, miért látszik olyan nagynak?

Figyelt kérdés

Kiszámoltam a Nap Föld távolságából, hogy ha a Föld 1 cm-es átmérőjű kis golyócska lenne, akkor a Nap kb. 118 méterre lenne tőle, és 1,1 m átmérőjű lenne.


Ez azt jelenti, hogy egy 1,1 méteres, a Nap valódi fényének megfelelő erősséggel világító gömböt közel 120 méterről akkorának látunk, mint most a Napot.


Ha UV meg mindenféle szűrővel ellátott szemüveggel nézünk a Napba, akkor egy korongot látunk. Ha 118 méterről nézünk egy 1,1 méteres, halványan világító labdát, akkor azt is egy korongnak látjuk, de kisebbnek, mint amekkora korongnak látjuk a Napot. Miért? Miért látjuk ilyen nagynak a Napot, ha a távolsága miatt kisebbnek kellene látnunk?


2014. júl. 30. 17:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
91%

Mivel a Nap, földi léptékkel mérve, brutális méretű. Annál is nagyobb.


Mi emberek ezt a bolygót is nagynak találjuk, holott a Föld porszem méretű a Naphoz képest.


És azért látjuk nagynak, mert valóban nagy :D

2014. júl. 30. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Nem így értettem.
2014. júl. 30. 17:47
 3/17 anonim ***** válasza:
Számold át újra.
2014. júl. 30. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Talan mert a Nap nem egy halvanyan vilagito labda, hanem egy tobbezer fokos felszinu csillag.
2014. júl. 30. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim válasza:

Talán azért, amiért a lenyugvó napot még sokkal nagyobbnak látjuk mint a délben látott napot?

Este is azért nagyobb a nap mint délben, mert sokkal több "légrétegen", párán, stb-n kell keresztülmenni a fénynek, hogy elérje a megfigyelő pozícióját. És a víz,levegő köztudottan töri a fényt...


Gondolom(laikusként), hasonló dolgok miatt lehet az, amit írtál... :)

2014. júl. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
96%

Nem kell átszámolnod, jól számoltál, és a Nap látszólagos nagysága valóban kb akkora, mint egy 1.1 m átmérőjű labda 120 méterről.


Amikor az ég tetején van, nem is látjuk nagyobbnak ennél. Amikor a horizonthoz közel van, akkor pszichológiai okokból látjuk sokkal nagyobbnak, nem a fénytörés miatt. Még pedig azért, mert a Nap ilyenkor minden más "mögött" van. Vannak előtte távoli fák, házak, hegyek, és mindezek mögött ott a nap. Ez mintegy megerősíti bennünk azt az érzetet, hogy nagyon nagy, mert nagyon messze van. Ha egy tárgyat még olyan messziről is jól látunk, amilyen messziről már minden más eltörpül, akkor az valami hatalmas dolog. Ez az oka az illúziónak. És ugyanezért látszik sokkal kisebbnek az ég tetején, mert ott ez az összehasonlítási effektus nem lép fel.

2014. júl. 30. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Ezen a kérdésen tíz percet röhögtem, köszönöm. :D
2014. júl. 30. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Igen, de én nem egészen így értetem.


Vegyük azt, hogy a Föld-Nap távolság "L", a Nap átmérője pedig "D".

ha a Nap-Föld távolságot lecsökkentjük, akkor a megfelelő arányban kell csökkenteni a nap átmérőjét is: L/X = D/X , ha az "L" távolság "X" részét tettük meg. a valóságban mégsem ugyanakkorának látjuk a Napot.


Én azt mondtam, hogy egy 1,1 méteres gömb 120 méter távolságból kisebb, mint amekkorának látjuk a napot. Magyarán, ha felengedünk egy 1,1 méteres léggömböt, ami tőlünk 120 méterre van, és pont takarnia kéne a Napot, akkor nem fogja takarni, hanem a Nap pereme bőven kifog látszani a léggömb mögül. Gondoljatok bele, hogy egy 10 emeletes 30-40 méter magas. És most képzeljétek el, hogy egymásra rakunk 3-4 10 emeletest. Annak a legtetején kiáll egy emberke egy 1,1 méteres gömbbel, és mi pont alatta állunk, a Nap pedig pont fölöttünk van. Ha belegondoltok, nemhogy a léggömb, de maga az ember is jóval kisebb lesz mint amekkorának fogjuk látni a Napot. De ha az ember nem is, a gömb biztosan. Egy 120 méter magas épület tetején lévő 1 méteres kis gömb hihetetlen parányinak fog látszani, ellentétben a nappal, ami jóval nagyobb lesz. na erre varjatok gombot. Azt szeretném ha ezt magyarázná meg valaki, hogy ha elméletileg ugyanakkorának kéne látszódniuk, akkor miért nem ugyan akkorák, és a Nap miért nagyobb. Köszönöm.

2014. júl. 30. 20:30
 9/17 anonim ***** válasza:
Pedig leírta az egyik válaszoló: "Talan mert a Nap nem egy halvanyan vilagito labda, hanem egy tobbezer fokos felszinu csillag." Érted, izzik, mint a szemét. Ha nem sajnálod a szemed, nézz bele egy lekapcsolt reflektorba, aztán kapcsold fel.
2014. júl. 30. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Valójában nem olyan nagy ám, mint amilyennek látszik. Az a helyzet, hogy ha egy csettintésre eltűnne a Föld, és Te az űrben lebegnél minden viszonyítási alap nélkül, akkor sokkal kisebbnek látnád a Napot.


A Nap látszólagos átmérője nagyjából akkora, mint a Holdé, mindkettőnek fél fok, vagyis a Nap és a Hold nagyjából ugyanakkorának látszanak az éggömbön. A fél fok azt jelenti, hogy ha egy teljesen sík puszta közepén állsz, és körülötted a horizontot egy 360 fokos körnek fogod fel, akkor egy foknak a fele a Nap látszólagos átmérője (a Holdnak is). Hogy ez milyen parányi, könnyen meggyőzhetsz róla az alábbi módon:


Egy éjjel, amikor telihold van, menj ki az udvarra, és egyenesítsd ki a karodat, a mutatóujjaddal pedig takard el a Holdat. Azt fogod tapasztalni, hogy még a körmödnél is sokkal kisebb! Én kipróbáltam, mert amikor erről olvastam, nem akartam elhinni, és tényleg így van. Megdöbbentő, hogy milyen nagynak gondoljuk, de egyenesítsd ki a kezed, nézz rá a mutatóujjadra, és képzeld el, hogy a körmödnél sokkal kisebb! Hogy mégis miért érzékeljük nagynak? Az a helyzet, hogy ha nem tudnánk mihez viszonyítani, akkor parányinak is látnánk az égbolton (pl. ha csak úgy lebegnénk az űrben). A Föld felszínén azonban mindenféle tárgyhoz viszonyítjuk, és az agyunk nagyobbnak fogja fel, mint amekkora valójában a látszólagos nagysága. Ezt egy pszichológiakönyvben olvastam, léteznek olyan kísérletek, amik azt bizonyítják, hogy ha valamit az agyunk nagyobbnak akar érzékelni, akkor nagyobbnak is érzékeli a többi dologhoz képest! Tulajdonképpen tehát, amikor nagynak látod a Napot és a Holdat az égen, optikai csalódásban van részed. Fél fok átmérőjű csak. Szóval igaza van annak, aki ezt pszichológia dolgot írta le előttem.


(a napnyugta, napkelte-jelensége, amikor megnövekszik és vöröses lesz a Nap, de akár a Hold is a horizont közelében, az más optikai jelenség, a légkör miatt van - de most nem erről beszéltem).


Ezt az ujjas dolgot a Napnál ne próbáld ki, mert nagyon fényes, és nem tudnád úgy megcsinálni, hogy ne süssön bele a Nap a szemedbe. De mivel a Hold és Nap látszólagos nagysága fél fok, tehát ugyanakkora, ezért meggyőződhetsz róla a Hold esetében is, hogy tényleg sokkal kisebb a Hold látszólagos nagysága, mint amilyennek valójában képzeled :)

2014. júl. 31. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!