Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy épület szellőzését, és...

Egy épület szellőzését, és hőmérsékletét milyen dolgok, hogy befolyásolják?

Figyelt kérdés
Gondolok itt az ablakok magasságára, irányára, egy falon, vagy többön, vagy esetleg az É-i oldalon nincs, de K-in van egy kinyúlás a szobából, aminek az É-i oldalán van egy ablak, vagy nincs, de lehúzott redőnynél csak É-D irányba, és lefele tud menni a levegő, vagy csak ki van nyitva, és úgy is ugyanúgy cserélődik, mintha É-i lenne? Mennyit számítanak a kanyarok, szintkülönbségek mondjuk, ha nem lennének ajtók, mennyit számít, hogy a szobába közvetlen nyílik az ajtó kintről, vagy egy szobával arrébb szembe vele, vagy oldalt, vagy U-alakban, vagy mennyit számít, hogy a bejárat, és a szoba bejárata közt milyen szintkülönbség van? Úgy értve, pl. az Iglukról láttam olyan képet amin csak simán oldalt van egy bejárat, láttam olyan rajzot, amin a bejárat lentebb van, láttam olyan rajzot, amin a bejárat V-alakban le-fel megy. Még egy kérdés, hogy mindig azt mondják, hogy a föld vonja el a legtöbb hőt, de nem tudom, hogy csak azért, mert a gravitáció miatt a lenti hóval jobban érintkezünk, vagy a föld hidegebb. Ez olyan szempontból nem mindegy, hogy a földre rakott építmény, vagy a föld feletti, lábakon álló építmény a melegebb?

2014. aug. 20. 18:22
 1/4 anonim ***** válasza:

No, ez igazából két kérdés :)


Szellőzés - meghatározó, hogy mekkora a "lyukak" összesített keresztmetszete az épületben. Ezt mérni is lehet: minden nyílászárót bezárnak, az egyikbe egy befújó ventilátort tesznek légmentesen, és mérik a kialakuló túlnyomást.


A nyílások összátmérője mellett az elhelyezkedésük is fontos. Két oka lehet az áramlásnak.

Hőmérséklet- (=sűrűség-) különbség: kell lent és fent is nyílás. Adott összátmérő esetén annál intenzívebb a légcsere, minél nagyobb a függőleges távolságuk, és minél közelebb vannak méretben (egyik se lényegesen "szűkebb" mint a másik)

A jegesmedve hó-odujában alkalmazza azt a trükköt, hogy a bejárati járat előbb lefelé, aztán felfelé vezet (más nyílás meg nincs), így nem megy ki a meleg (cserében ordenáré büdös van bent).


Széljárás: aminek nekifúj a szél, az a nyomott oldal, ahol elfúj a falakkal párhuzamosan, az a szívott. Tehát a legnagyobb légcsere adott méretű nyílásoknál akkor van, ha az egyik a nyomott, a másik a szívott oldalon van. Következő a nyomott és a szélárnyékos oldali páros, utána a szívott-szivott páros (mondjuk északi szélnél a keleti és a nyugati oldal) - de ez elég elméleti lehetőség, mert sohasem fúj a szél pontosan merőlegesen az egyik falra...

Mindenképpen a legjobb, ha csak egy oldalról vannak nyílások, de az csak kis lakásoknál oldható meg.

Szintén számít a szél ereje, nyilván, emiatt az emeleti lakások jobban átszellőznek.


>Ez olyan szempontból nem mindegy, hogy a földre rakott építmény, vagy a föld feletti, lábakon álló építmény a melegebb?

-A földre rakott melegebb, de ez éves átlagban értendő. A fűtési szezonban a föld melegebb, mint a levegő, tehát ha aláengedjük a levegőt a lakás alá, vagy nagy lábazattal növeljük vele az érintkezési felületet, akkor nő az energiaigény - persze egyforma alsó szigetelést feltételezve. De egy adott napon vagy egy adott pillanatban lehet fordítva is, pl. nyáron a földre rakott hidegebb, mint a lábakon álló.

2014. aug. 20. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Az egyszerűség kedvéért kicsinyítsük le a dolgot egy dobozra, ami a szobát jelképezi!


Szóval, ha azt akarom, hogy minél jobb legyen a hőszigetelés, de nem plusz szigetelőanyagtól, hanem a szerkezeti hőeloszlás miatt, akkor gondolom a legjobb, ha az ajtót az alján vágom ki az egyik sarkon. Nem tudom mennyivel jobb, mintha alul, de oldalt lenne, vagy a közepén, vagy nem a saroknál, de mivel a falaktól távolodva melegszik a levegő gondolom a nyílásokat az amúgy is hidegebb részen célszerű elhelyezni.


De mi a különbség, ha az oldalán van a bejárat mondjuk É-on. Vagy még van előtte egy folyosó. Vagy egy U-alakú folyosó miatt a fal mellett D-en, és a folyosón át megyek be az É-i nyíláson?


Vagy alul van, és kész. Vagy alul van, és lefele vezet egy folyosó, és lent van a külvilágra nyíló rész. Vagy lemegy, és felmegy.


A szeles sorrend az mi alapján van? Ha a leghatékonyabb a légcsere szívott-nyomott párosnál, akkor miért a legjobb, ha csak egy oldalon vannak nyílások?


Nem tudom, én ahogy belegondolok, és ahogy rákerestem, a felszíni talajhőmérséklet hőleadása elhanyagolható, csak a szigeteléssel érdemes számolni. Szóval valószínűleg, ha télen süt a nap, és mondjuk van 10 fok, a doboz alatti föld nem melegszik fel, és hidegebb lesz benne. Ha lábakon áll, akkor melegebb lesz, ha amúgy is melegebb van. Viszont, ha -35 fok van, akkor, ha a szigetelést nézzük, aminek mindegy, hogy merre megy, akkor az jobban szigeteli az alját. De mi van, ha a lábak körbe ölelik, vagyis van egy négyzet, amin a doboz van, és a doboz alja, és a föld közt levegő van? Szerintem ez nem olyan jó, mert valószínűleg a négyzet szigetelése kisebb, és aztán ha lehűl a belső levegő nem sokat ér. Esetleg, ha ugyanez úgy lenne, hogy a doboz alja a földszinten van, a négyzet pedig a földbe. Ebben az esetben a négyzet plusz szigetelés, vagy plusz hőleadó felület lenne?

2014. aug. 21. 09:04
 3/4 anonim ***** válasza:

>A szeles sorrend az mi alapján van? Ha a leghatékonyabb a légcsere szívott-nyomott párosnál, akkor miért a legjobb, ha csak egy oldalon vannak nyílások?

-Most akkor mit akarsz, szellőzést, vagy hőszigetelést? A szellőzés szempontjából az a legrosszabb. Amúgy a mai építőiparnak ez már nem probléma léteznek tökéletesen légzáró ablakok páratartalomtól függően nyitódó-csukódó résszellőzőkkel, tehát mindegy, milyen az elrendezés. Ha valamilyen primitív építményben gondolkodsz, akkor lehet fontos, de akkor is a 25-30 légköb/fő/óra légcserére kell törekedni, nem a tökéletes légzárásra.

2014. aug. 21. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Tudni akarom amiket kérdeztem, és akkor már ki lehet választani bármelyiket cél szerint.
2014. aug. 21. 11:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!