Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két határozatlan integrál értéke?

Két határozatlan integrál értéke?

Figyelt kérdés

szumma(sinx*cosx) dx=?

szumma(3*sin2x) dx=?

A megoldókulcs az elsőre -(cos2x)/4 értéket a másodikra -3/2*cos2x értéket ír. Én az elsőre a sin^2(x)/2 a másodikra 3*sin^2(x) kifejezést adtam meg. A két-két megoldás fedi egymást, vagy az enyém rossz? Köszönöm előre is a válaszokat! (A "c" állandót nem írtam ki az egyszerűség kedvéért és term. megy a zöld minden jó válasznak!)



#integrálszámítás #határozatlanintegrál
2014. aug. 25. 11:29
 1/5 anonim ***** válasza:
A tiéd egyértelműen rossz.
2014. aug. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ezek rosszak. Az a jó, ami a kulcsban van. Meg mi az, hogy szumma? Az integráljel az integráljel és nem pedig szumma.
2014. aug. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezzel csak annyi a gond, hogy polinomként integráltál, pedig a sin(x) függvény nem polinom;


integrál(sin(x) dx)=-cos(x)+C

integrál(cos(x) dx)=sin(x)+C


Tehát helyesen:


integrál(sin(x)*cos(x) dx)=integrál(sin(2x)/2 dx)=(-cos(2x)/(1/2))/2=-(cos(x))/4


Itt kellett egy láncszabályt is alkalmazni, innen az 1/2-es szorzó.


A másiknál ugyanez a helyzet.

2014. aug. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából az integráljel szumma jel,mivel összegez egy adott tartományon,de ebbe ne menjünk bele(egyik előző válaszolónak írom).Sinx*Cosx-et úgy tudod integrálni,hogy használod az f^n*f' szabályt.Ha cosx-et veszed f^n-nek,akkor f'=-sinx,mivel itt most n=1.Ahhoz,hogy -sinx-et kapj,az integráljel elé kell tenni egy - jelet,majd amit integrálsz,azt is megszorzod -1-el.Ha nem baj I-vel jelölöm az integrált.Szóval ezután -I-sinx*cosxdx.Ebből pedig a szabály szerint cos^2x/2 +c az eredmény,mivel cosx deriváltja szerepel az integrálban,ezért azt emeljük eggyel nagyobbk kitevőre,viszont el is kell osztani ezen kitevő értékével.


Ha sinx=f^n,akkor f'=cosx,ami a fentivel megegyezik.Ekkor sin^2x/2 +c a megoldás.


Második:3sin2x integrálja:-3cos2x/2 +c.Ezt onnan kapod,hogy egyszerűen integrálod a sin2x-et.3-at ki tudod emelni az integrál elé,mivel konstans,azzal nem kell foglalkozni.sinx integrálja -cosx,de itt sin2x van,emiatt le kell osztani 2-vel(nézz utána a szabályoknak,és könnyen menni fog).

2014. okt. 24. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
4) Én ezzel tisztában vagyok, 4 éve ezt tanulom. De, hogy pontosítsuk, a szumma határértéke az integrál. Ha magában szummázod az adott függvényt, az nem ekvivalens az integrállal, szóval nem helyes.
2014. okt. 24. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!