Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki erre (határozatlan...

Valaki erre (határozatlan integrálás kapcsán) ismer valamilyen szabályszerűséget : ∫[f (x) ^g (x) ]dx?

Figyelt kérdés

2013. máj. 3. 15:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Erre NINCS szabály. Elég könnyű lenne ha tudnánk így integrálni.

Áltanálosságban nincs értelme beszélni róla a konkrét függvényt kiintegrálom szívesen. De ha egyszer nincs ilyen szabály....

2013. máj. 3. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen szabály, tudtommal f(x)=e, g(x)=x^2 esetén a határozatlan integrálra nincs képlet (vagy ha tévedek, akkor is könnyű ilyen példát találni).
2013. máj. 3. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Jajj, de "JÓ" (>IDÉZŐJELBEN<) - Pedig már reménykedtem.

Pont ezekkel az "így túl könnyű lenne" dolgokkal van gondom ebben a bizonyos tudományban - dehát kinél nem.


Behelyettesítéses integrálással esetleg még mennék valamire a fenti helyett, de azt meg annak ellenére, hogy leírásokból könnyűnek tűnik, valahogy MÉGSEM STIMMEL.


Bocsi, hogy egyébként nem behelyettesítéses integrálról szólt a kérdésem, de esetleg ha van időd rá:


Szóval mondjuk van egy ilyen : ∫[(3x+2)³]dx

Ahogy én látom, először ugye eldöntöm, hogy mit helyettesítek be, mondjuk itt t-re : t=3x+2

Ezt utána átrendezem x-re, ami : x=(t-2)/3 , amiből utána ki tudom fejezni devirálással azt, amit dx helyére behelyettesítek először, ez esetben : dx=(1/3)dt

Így az eredeti egyenlet alapján:

1/3*∫(t³)dt=1/12*t^4=[(3x+2)^4]/12


Ez így még oké... DE akkor hogy van EZ pl.:


1. ∫[1/ln(x)]dx

2. t = ln(x)

3. dt/dx = 1/x => dx=(e^t)dt


Na, és itt PONT a [3.] lépést nem értem, főleg az alapján, amit a wiki ír, bár nem lehet másról szó, minthogy én vagyok hozzá hülye... Nekem a saját értelmezés alapján teljesen mások jöttek ki (amiknek mellesleg a függvényképe azért hasonlít ehhez az 1/ln(x) integrálthoz, de evidens, hogy hibásak, és a fenti jó, csak azt nem tudom, hogyan jön ki. ???

2013. máj. 3. 21:30
 4/5 anonim ***** válasza:

1/ln(x) szintén egy nevezetes példa olyan elemi függvényre, aminek az integrálja ne fejezhető ki elemi függvényekkel. Szóval ennek az integrálásával kár próbálkoznod. :)


Amit írtál egyébként, az annak a bizonyítása, hogy ha 1/ln(x) elemi úton integrálható lenne, akkor e^x/x is, aminek ismét, hogy az integrálja szintén nem fejezhető ki.

A 3. lépés tényleg nem teljesen világos. Úgy kell a 2. lépés után folytatni, hogy t=ln(x)-ből kifejezzük x-et: x=e^t. És itt "mindkét oldalt deriváljuk", ahonnan

dx=(e^t)dt.

Így a helyettesítés után

∫[1/ln(x)]dx =∫[1/t*e^t]dt,

tehát e^t/t-t kellene integrálni, amit - ismert módon - nem lehet.

2013. máj. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már érthető. Egyébként nem ezzel a függvénnyel próbálkoztam.
2013. máj. 4. 15:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!