Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudnám kiszámolni azt,...

Sipi88 kérdése:

Hogyan tudnám kiszámolni azt, hogy milyen magasra kell tennem egy 600liter vízzel teli tartályt, hogy a talajszinten 0,8 bár nyomás keletkezzen a csepegtető szalagban?

Figyelt kérdés
2014. szept. 16. 21:18
 1/5 Silber ***** válasza:
100%

p=Rho*g*h, átrendezve:

h=p/(Rho*g)


Azonban fontos figyelembe venni két dolgot.

1.: A kért "0,8 bar" túlnyomást jelent amely pontosabban barg (igen, barg, azaz bar gauge), nem bara. Erre jön rá a légkör 1 bara abszolút nyomása, tehát a folyadékoszlopnak 0,8 bar "plusz nyomást" kell biztosítania. Így a képletben használatos nyomásnak 1+0,8=1,8 bara, azaz 1,8*10^5 Pa nyomásnak kell szerepelnie.


h - a folyadékoszlop magassága a csepegtető, és a tartályban található folyadékszint teteje között mérve (m)

p - a csepegtetőnél mérhető nyomás (Pa)

Rho - a víz sűrűsége (vehető 10^3 kg/m^3-nek)

g - a földfelszínen mérhető gravitációs gyorsulás (9,81 m/s^2)

2014. szept. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Silber ***** válasza:
100%
Elnézést, elrontottam a nyomást. Nem kell pluszban beleszámolni a levegő nyomását, hiszen ugyanúgy atmoszférára csepeg ki. Tehát p=0,8 bar, azaz p=8*10^4 Pa.
2014. szept. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2014. szept. 17. 16:12
 4/5 A kérdező kommentje:
a képletbe behelyettesítve a számokat végeredményként a magasságra 8,15... jött ki. 8,15 méter túl nagy szám szerintem, 81,5 cm lenne az ideális?
2014. szept. 17. 16:18
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem. Az a magasság teljesen reális.

A tengerekben is (hozzávetőlegesen) 10 méterenként 1 légkörnyi nyomás nehezedik a búvárokra (ezt nem fizikából, hanem búvárkodásból tudom).

2014. szept. 17. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!