Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a nuklid és a...

Mi a különbség a nuklid és a nukleon között?

Figyelt kérdés
2014. okt. 3. 16:28
 1/9 A kérdező kommentje:

Nukleon: az atommagot alkotó részecskék közös neve.


A gond az, hogy most akkor az atommag a nukleon, vagy a proton is egy nukleon és a neutron is egy külön nukleon?


A nuklidot pedig egyáltalán nem értem.

2014. okt. 3. 16:36
 2/9 The answer ***** válasza:
100%

Nukleon: atomi tömegszámot meghatározó részecskék, magyarul magalkotók közös neve (p+, n0)

Nuklid: olyan elem atomjai, ahol rendszám és nukleonszám is meghatározott.

2014. okt. 3. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 The answer ***** válasza:
A proton is egy nukleon fajta és a neutron is egy nukleon fjata. Nukleon magyarra fordítva = magalkotó. (lat: nucleus = mag)
2014. okt. 3. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

tehát nukleon nem egyenlő az atommaggal?


nukleon = proton vagy neutron?


És a nuklidot még mindig nem értem.

2014. okt. 3. 16:51
 5/9 A kérdező kommentje:

"Nuklid: olyan elem atomjai, ahol rendszám és nukleonszám is meghatározott."


Miért van olyan elem ahol meghatározatlan rendszám és tömegszám van? Nem értem. Mitől függ,hogy egy adott atom nukleon? Pl te tudsz olyan atomot mondani, ami nem nukleon?

2014. okt. 3. 16:53
 6/9 anonim ***** válasza:

"Miért van olyan elem ahol meghatározatlan rendszám és tömegszám van? Nem értem. Mitől függ,hogy egy adott atom nukleon? Pl te tudsz olyan atomot mondani, ami nem nukleon?"


Nem úgy értve "meghatározott", hogy amúgy vannak ismeretlenek, hanem úgy érvte, hogy mindkettő meg van adva, meg van határozva.


Vagyis pl a szén összes izotópja szénnek minősül, de a 12-es izotóp meg a 14-es izotóp két eltérő nuklidot tartalmaz. A hidrogén három izotópja mindegyik ugyanannak az elemnek minősül (hidrogén), de három különböző nuklid.

2014. okt. 3. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem már, köszönöm.
2014. okt. 3. 17:07
 8/9 The answer ***** válasza:

"Nuklid: olyan elem atomjai, ahol rendszám és nukleonszám is meghatározott."


Miért van olyan elem ahol meghatározatlan rendszám és tömegszám van? Nem értem. Mitől függ,hogy egy adott atom nukleon? Pl te tudsz olyan atomot mondani, ami nem nukleon?"


Nem. Ha megmondod a rendzsámot és tömegszámot, akkor arról a nuklidról beszélünk. Nem, nincs olyan elem, így minden elem minden tömegszámú variánsa egy-egy nuklid.


pl. C 14 NUKLID, a szénnak a 14-es tömegszámú nuklidja. Protonszám nem kérdéses ugyebár, mivel szén, így adott: 6.

A szénnek van még jópár NUKLIDja, és ezek egymásnak IZOTÓP NUKLIDjai (röviden izotópok).


Nukleon nem atom, hanem egy atommag alkotó barion részecske, így vagy PROTON vagy NEUTRON.

2014. okt. 3. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 The answer ***** válasza:

Megelőztek. :))

Jól írja.

2014. okt. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!