Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 500 mg desztillált vízbe hány...

500 mg desztillált vízbe hány gramm NaCl-t kell rakni, hogy 20 tömegszázalékos oldatot kapjunk?

Figyelt kérdés

Megadták még a 20 tömegszázalékos sóoldat sűrűségét is (nem tudom ki lehet-e számolni nélküle.


ró = 1,148 g/cm^3 (szerintem a desztvíz sűrűségét 1 g/cm^3-nek vették, mert mi is úgy tanuljuk)


Tudnátok nekem segíteni, hogy fogjak hozzá? Valaki le tudná vezetni nagyon egyszerűen? Előre is nagyon köszönöm!


2014. okt. 5. 20:05
 1/4 Silber ***** válasza:
100%

Nem szükséges hozzá a sűrűség, mivel nem kell térofogatadattal számolni.

A használandó képlet:

%(m/m)=m(oa)/m(o)*100, amelyből:

%(m/m) - az oldat tömegszázaléka (%)

m(oa) - a feloldott só tömege (g)

m(o) - az oldat tömege (g)


Mivel az oldat az oldószer és az oldott anyag együttese, így az oldat tömegét ki tudjuk fejezni az oldószer és az oldott anyag tömegével: m(o)=m(oa)+m(osz). Értelemszerűen m(osz) az oldószer tömege.

Visszahelyettesítve a fenti egyenletbe a következőt kapjuk:

%(m/m)=m(oa)/[m(oa)+m(osz)]*100


Ezt ki kell rendezni m(oa)-ra, és visszahelyettesíteni az értékeket.

2014. okt. 5. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Sűrűséget valami táblázatból kell kikeresni, mert a V (térfogat) nem additív.


Tömegszázalék:

20 % = m.oldott_anyag / (m.oldott_anyag + m.oldószer) * 100% // :100%

0.2 = m.oldott_anyag / (m.oldott_anyag + m.oldószer) // * bal oldali nevezővel

0.2 * (m.oldott_anyag + m.oldószer) = m.oldott_anyag // zárójel felbontás

0.2*m.oldott_anyag + 0.2*m.oldószer = m.oldott_anyag // azonos változók egy oldalra rendezése

0.2*m.oldószer = m.oldott_anyag - 0.2*m.oldott_anyag // kivonás elvégzése

0.2*m.oldószer = 0.8*m.oldott_anyag // :0.8

(0.2/0.8)m.oldószer = m.oldott_anyag


voilà

2014. okt. 5. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem értem még mindig. Mind a ketten más számoltatok, ráadásul az első válasznál még rendezni sem tudom az egyenletet. Szépen kérem valaki mutassa konkrét példával a számolás menetét. Még mindig fogalmam sincs hogy kell megoldani ezt a feladatot.
2014. okt. 5. 23:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem kell ide sűrűség!

20 tömegszázalékos azt jelenti, hogy 100 g oldatban 20 g az oldott anyag, tehát 80g az oldószer (víz). Ha nem 80g, hanem 0,5 g van benne, aránypárral kijön, hogy (0,5/80 = x/20) 0,125 g sót kell rakni bele.


A sűrűség ennek a térfogatához kellene, d az nem kérdés.

2014. okt. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!