Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van, hogy a nulla vezető...

Van, hogy a nulla vezető érintésekor megráz az áram? (A nulla vezetőn nincs szakadás, teljesen ép. )

Figyelt kérdés
Nyugi, nem akarok vezetékeket fogdosni, csak érdekel. Ha nincs semmi a hálózatra kötve, akkor ugye a nullvezető ártalmatlan, de ha éppen működtetek valamit és meg tudnám fogni a nulla vezetőt, mi történne? Áram folyik rajta, de még mindig le van földelve. Ilyenkor megráz az áram, vagy csak egy kis része akar rajtam keresztül menni?

2014. okt. 5. 23:46
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha normálisan be van kötve, nincs sehol rövidzár vagy hasonló, akkor a nullát nyugodtan meg lehet fogni, az nincs feszültség alatt (ezért nulla).


Ha az áramkör zárva van, tehát a fázis->nulla valamilyen eszközzel zárva van, és te megfogod az egyik kábelt (mivel zárt az áramkör, ezért voltaképpen mindegy, melyiket) akkor attól függ, hogy a te tested mennyire van szigetelve. Ha szigetelve vagy, "nincs rövidebb út" a föld felé, mint a nullán keresztül, akkor nem záródik rajtad az áramkör, nem fog történni semmi. Ha tudod zárni az áramkört, akkor pedig ugyanúgy megráz, mintha rajtad keresztül záródni a fázis - nulla.

2014. okt. 6. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ahogy írták is, ideális esetben semmi bajod nem lesz.

De akkor is életveszélyes kalandpróba.

Egyrészt bármikor, bárhogy lehet ismeretlen hiba, ami elviszi a nullpotenciáltól a null vezetéket, másrészt nem szabad elfelejteni, egy egyfázisos gép, bármilyen fogyasztó vidáman működik, ha a fázis és nulla vezetéket felcseréled, vagyis csak úgy ránézésre sosem lehetsz biztos benne, mi a fázis, mi a nulla.

A fázisceruza ilyenkor akár életet menthet, de láttam én már fázisceruzát pislákolni nulla vezetéken.


Nem véletlenül előírás elektromos szereléseknél a gép TELJES leválasztása a hálózatról, vagyis fázis-nulla-föld is fizikálisan megszakítva.

2014. okt. 6. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

a valóságban gyakran a táplálás szinte mindig pedig a terhelés nem szimmetrikus, ezért a 0 vezető teljesen, néhány szerencsés pillanatot kivéve, soha sincs nulla potenciálon (sajnos), persze ez nem biztos hogy fázisceruzával kimutatható.

nekem az egyik haveromnál szerelték meg az áramszolgáltatós "szakemberek" a vezetékeket úgy hogy a fázison jött ~300V a nullán meg ~100V, úgyhogy maradjunk csak elméletben ;)

2014. okt. 6. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ilyesmire gondoltam. Olyan műhelyekben, ahol bejön mind a 3 fázis és van rajta fázisőr, ott a fázisok asszimetrikus terhelésekor a fázisőr leveri a teljes hálózatot, ha ez nem történne meg, a nullán simán visszajöhet valami 0-230 V.

Ez tulajdonképpen megtörténhet az otthoni hálózati aljzatoddal is, ha valamelyik másik fázist "meghúzzák".

2014. okt. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!