Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi kell ahhoz, hogy megértsem...

Mi kell ahhoz, hogy megértsem az általános relativitáselméletet?

Figyelt kérdés
Azt hallottam róla, hogy olyan bonyolult, hogy ahhoz is külön könyveket kell elolvasni, hogy egyáltalán megértse az ember, hogy mennyire bonyolult. A volt fizikatanárom szerint "nincs élő ember, aki teljesen érti, aki azt mondja, hogy érti, az hazudik". Mi teszi annyira bonyolulttá? Mi kellene ahhoz, hogy valaki megértse? (nyilvánvalóan a minimum 130-as IQ-t leszámítva)
2014. okt. 7. 10:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem a 130-as IQ-n múlik, hanem a sok tanuláson.

Ha tehát meg akarod érteni, kezded az általános iskolával, annak kiváló befejezése után folytatod a középiskolával. Ha van egy remek érettségi bizonyítványod, mégy egy szakirányú egyetemre. Közben végig kiemelten sokat foglalkozol a fizikával és matematikával. Diplomával a kezedben elhelyezkedsz egy kutatóintézetben. Ezt a témát tekinted kutatási témának. Hamarosan érteni fogod.

Persze ha megelégszel egy alacsonyabb áttekintéssel, ahol talán nem minden részletet értesz pontosan, de a lényeget azért nagyjából igen, akkor elég, ha a középiskolai szintél egy kicsit jobban érdeklődsz a fizika iránt, sok témába vágó, és közeli cikket, könyvet olvasol, akkor egyszer csak úgy érzed, megsejtetted a lényegét. Nem tudod talán alkalmazni, de nem is ez a célod.

Tulajdonképpen minden mással is így van, csak vannak egyszerűbb és bonyolultabb dolgok a világban.

2014. okt. 7. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:
100%
Alapként nem árt, ha a newtoni fizika már olyan egyértelmű és tiszta számodra, mint az egyszeregy. Mert az einsteini nem leváltotta a newtonit, hanem igenis erősen arra alapul.
2014. okt. 7. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ja és nem árt, ha matekból nem vagy rossz és ismered pl. a tenzoranalízist elég jól! :D
2014. okt. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:

" ismered pl. a tenzoranalízist elég jól"

Juj, ne kínozz.

Mindig is utáltam és sosem fogtam fel teljesen.

De azért a relativitás alapelveinek, logikájának megértéséhez elég a jó fizikai alapismeret és érzék. Meg türelem, hogy csak akkor lépj tovább, ha valami már kristálytiszta.

2014. okt. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért bonyolult, mert szerepel benne egy parciális differenciálegyenlet, azokat meg általában kiba...tt nehéz megoldani. Ezt különösen. Főleg hogy még nem is a szokványos euklideszi térben kell deriválni, hanem egy olyanban, amiben pontról pontra változik a távolságmérés módja. Szóval kb ennyitől bonyolult. Maga az alapelv és a végkövetkeztetések nem bonyolultak, csak ami a kettő közt van: a konkrét számítások.
2014. okt. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Kell hozzá, ha érteni akarod, differenciálgeometria, tenzoranalízis, ilyesmik. Ezek az elméleti fizikai dolgok a lényegüket veszítik el matek nélkül.


Itt a 3.9-ben kezdik tolni a cuccot: [link] :D

2014. okt. 7. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha valóban >érteni< akarod, akkor kell a matek, az adja meg az igazi, szilárd alapokat. Anélkül is meg lehet érteni az alapvető jelenségeket.


Nekem ez sajnos nincs meg (egyetemi matek megvolt, de szenvedtem vele), és bár meglehetősen sokat olvasgattam a témáról, és az átlagos fórumozót bármikor ki tudom osztani( és nem is mondom általában hülyeséget), nem merném azt állítani, hogy értem az általános relativitást :)


Ignoramus

2014. okt. 7. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Sok idő kell és affinitás hogy elvégezd a számolásokat, ennyi kell csak hozzá.

Ez a könyv ad egy jó rálátást hogy miről is van szó, ha tényleg érdekel a dolog kösd fel a gatya szárad és matekozz, mert egy jó fizikus matek nélkül sehol sincs.

[link]


Egyébként egy fizika szak valamelyik egyetemen az nem árthat hozzá, szóval ha most készülsz tovább tanulni és érdekelne netalán még számolgatni is szeretsz akkor hajrá.

2014. okt. 10. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!