Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha Nátrium-hidroxidba klórgázt...

Ha Nátrium-hidroxidba klórgázt vezetünk akkor nátrium-hipoklorit vagy nátrium klorát keletkezik?

Figyelt kérdés

2014. okt. 25. 16:26
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A klor kozvetlenul nem fog reagalni a NaOH-al, ellenben a vizben mikor oldodik, kloridionok es hipoklorit ionok lesznek, amitol lesz natrium klorid es natrium hipoklorit is.


Klorat viszont nem tudom mitol lenne, ahhoz meg kene melle valami jo kis oxidaloszer is.

2014. okt. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
ja igen azt lehagytam hogy naoh oldatba vezetjük. Én is úgy tduom hogy hipoklorit keletkezik, de valahol olvastam hogy klorát.
2014. okt. 25. 17:31
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, van igazságalapja annak amit hallottál. A nátrium-hipoklorit ugyanis instabil és lassan de folyamatosan diszproporcionál (kétféle oxidációs állapotú vegyületre bomlik):


3 NaOCl ---> 2 NaCl + NaClO3


Tehát ha sokáig tárolod a NaOCl-t vagy esetleg forralod (utóbbi esetben felgyorsul a diszproporció) akkor klorát is bőven elő fog fordulni az oldatban, sőt ha elég tömény a visszamaradó NaCl oldat, akkor a klorát ki is kristályosodhat.

2014. okt. 25. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
igazad van kicsit én is utánajártam és tényleg forralással a naocl naclo3-á alakul. A nacl meg gondolom úgy lehet megszabadulni hogy a naclo3-at feloldom pl. acetonban amiben a nacl nem oldódik majd kristályosítani kell azt.
2014. okt. 25. 23:23
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen, így is jó ahogy te írod, de sokkal egyszerűbb ha felforralás után csak simán hagyod kihűlni az oldatot. A keletkező NaCl ugyanis sokkal jobban szereti a vizet mint a NaClO3. Bár vízben oldódik a NaClO3 is, de tömény NaCl oldatban már nem tud. Ezért lehűlés után kikristályosodik. Ha esetleg mégsem, melegítsd fel újra és adj hozzá még NaCl-t. A kicsapódó kristályokat leszűrheted és alkohollal vagy acetonnal átöblítheted, így egészen jó tisztaságú NaClO3 nyerhető.
2014. okt. 26. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Szóval,hogy ha a nacl-naocl keverékhez annyi vizet adok, hogy a nacl éppen feloldódik akkor a naocl kristályos marad?
2014. okt. 26. 18:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!