Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » CTG nomenklatúrában mit...

CTG nomenklatúrában mit jelent a szívakció?

Figyelt kérdés
Szülészetből tanulom, de nem tudom eldönteni, hogy a szívkontrakció szinonímája, vagy a szívfrekvencia változását jelenti? A Papp könyv elég ködösen fogalmaz a témában.

#orvos #szülészet #szív #CTG #nőgyógyászat #szülész #nőgyogyasz #szívakció #cardiotokográf #kardiotokográf
2014. okt. 31. 17:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Variabilitas (oscillatio) alatt az egymást követő szívakciók között eltelt időkülönbséget értjük".

Ezt írja a könyv ugyebár.


Ez alapján a mondat alapján az a verzió, hogy "szívakció=szívkontrakció" nem lenne valami értelmes, hiszen akkor a variábilitas két eltelt kontrakció közötti időt jelentené, ami gyakorlatilag a szívverés "gyorsaságát" jellemezné. De annak jellemzésére ott van a frekvencia, minek kellene másik (ráadásul bonyolultabb)?:)

Persze ez most csak az én logikám, lehet, hogy helytelen:D


Az én értelmezésemben a szívakció inkább a szívfrekvencia-változást jelenti.

Kicsit nehéz elmagyarázni, de talán kép alapján jobban el lehet képzelni (még ha megfogalmazni nem is:D).


[link]


De hangsúlyozom még egyszer, ez csak az én meglátásom a témáról:D Én így értelmeztem, hogy helyes-e, az kérdéses:)

2014. okt. 31. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én is így gondolom, Veled értek egyet, csak ma megkérdeztem pár embert, és ahány válasz, annyi verzió született. A könyv nem fogalmaz precízen, és emiatt sok mondat félreérthető.

Köszönöm!

2014. okt. 31. 19:35
 3/4 anonim ***** válasza:

Kitől kérdezted meg? Mármint hallgatótársadtól, vagy orvostól? Szerintem ha még gyakon vagy, akkor a dokit kellene megkérdezni.


Egyébként ha hozzánézem a keresőben kapott képtalálatokat a sztorihoz, meg esetleg azt is, hogy általában mit jelent az oszcilláció, akkor még tovább bonyolódik a kép:D


Talán az lenne a legértelmesebb verzió, hogy az oszcilláció (variabilitas) maga az átlagfrekvencia körüli ingadozás. Ezt pedig két dolog alapján lehet jellemezni:

- amplitúdó: mekkorák a kitérések (az amlitúdó alapján lehet az oszcilláció pl. beszült)

- frekvencia: milyen gyakoriak az oszcillációk


[link]


Szóval szerintem igazából az oszcilláció nem időt jelöl:D Hanem ahogy a wiki fogalmaz, "Az oszcilláció (oszcillálás) időben ismétlődő változás valamely stabil állapot(ok) körül." Jelen esetben az ismétlődő változás a szívfrekvencia változása, a stabil állapot meg az átlagfrekvencia.

És magát az oszcillációt lehet jellemezni az amplitúdójával, az idejével és a frekvenciájával.

2014. okt. 31. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Szerintem sem időt jelöl, hanem azt, hogyha változás áll be az alapfrekvenciában. A könyvben olyan mondatok is vannak, amik ugyanarra két oldallal később már más meghatározást írnak.

Kérdeztem dokikat, meg rezidenseket is, és tényleg elég vegyesek voltak a válaszok.

2014. nov. 1. 15:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!