Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Így lehet salétromsavat...

Így lehet salétromsavat töményíteni?

Figyelt kérdés
Adott x mennyiségű cc. kénsav és ugyanennyi mennyiségű 65 tömegszázalékos salétromsavunk. Ezeket összeöntjük és ebből lepároljuk a salétromsavat. Azért gondolom hogy működhet mert a kénsav elvonja a HNO3tól a vizet így amit lepárlunk abban sokkal kevesebb víz lesz.

2014. nov. 16. 15:27
 1/10 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb, ha csak szimplán elektrolizálod a salétromsavat. Ekkor a víz fog bomlani, a HNO3 pedig visszamarad.
2014. nov. 16. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nemhinném, hogy egyszerúbb lenne, mert nagyon sokáig tart, ráadásul platina se nagyon van. Egyébként sem ez volt a kérdés.
2014. nov. 16. 17:25
 3/10 anonim ***** válasza:

Nem tudod jobban töményíteni, mert a komcentrált (tömény) salétromsav az, ami 65 tömegszázalékos! [Ahogy a sósavnál a tömény sósav 37%-os...]

Már ez is füstölgő salétromsav, azaz nitrózusgázok távoznak belőle, és hő és fény hatására bomlik : 4HNO3 = 4NO2 + 2H2O + O2


Mihez kellene neked a tömény salétromsavnál is töményebb?


Ha a tömény salétromsavhoz hozzáöntöd a kénsavat (és nitrálóelegyed lesz) akkor tulajdonképpen töményíted, mert a vizet a kénsav, mint vízelvonószer felveszi...

2014. nov. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Lehet hogy neked 65% a legtöményebb, de hagyd meg nekünk hogy a 98%os az. Egyébként 4 mp alatt te is rájöhetsz ha ellátogatsz a wikipédiára és megintcsak nem ez volt a válasz a kérdésre:)
2014. nov. 17. 17:28
 5/10 anonim ***** válasza:

Benne volt a válasz a kérdésedre. Nem fogod tudni lepárlással töményíteni, mert hő hatására bomlik a salétromsav.

Amúgy a nitrogén dioxid vízben való elnyeletésével állítják elő, és a folyamatnak a hűtés kedvez!

Nem tudom, hol olvastál 98%-os salétromsavról (egy linket adhatnál) de tévedés vagy elírás a 98%-os salétromsav

2014. nov. 18. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

hamár nem sikerült beírnod a googlebe akkor segítek: [link]

ja és írd be a youtube-ba hogy distillation of nitric acid. Megfogsz lepődni. És még mindig nem kaptam választ a kérdésre helyette nekem kell nyilvánvaló dolgokat magyaráznom.

2014. nov. 18. 22:04
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, lehetséges. Valóban úgy történik minden ahogy leírtad, de a kénsav szerepével egy kissé mellé lőttél. Alapból ugyanis a salétromsav azeotróp elegyet képez vízzel (ha nem hallottál még erről a fogalomról akkor mielőtt továbbmennél javaslok egy wikipédia cikket, az elég jól leírja miről van szó. Az általad linkelt cikkből ítélve feltételezem jól megy az angol. A magyar verzió elég gyatra: [link] )


Na most, a kénsav szerepe az hogy ezt a kétkomponensű azeotrópot megtöri. Ennek valóban van egy olyan vonatkozása hogy a kénsav szereti megkötni a vizet, ezt jól érezted, de itt ennél többről van szó. Az is fontos hogy a kénsav forrpontja jóval a vízé és a salétromsavé fölött legyen. Valamint hozzátenném, hogy a kénsav nem elvonja a vizet, tehát nem arról van szó mint egy szerves oldószer vízmentesítésénél, ahol a szárítószer tényleg vizet von el, hanem itt az a lényeg, hogy a kénsav "hidrofilebb", nagyobb az affinitása a vízhez és a forrpontja is magasabb,, ezért képessége van arra hogy megtörje a salétromsav-víz azeotrópiáját. A kettő nem teljesen ugyanaz, de persze van hasonlóság.


Végül kiemelnék két dolgot. Először is, az előző válaszolónak azért van annyiban igaza hogy a desztilláció hőmérsékletén (120°C) a salétromsav tényleg bomlik valamennyire, ezért a művelet közben barna gázfejlődést tapasztalunk. De nem az összes bomlik el, szóval a desztilláció valóban kivitelezhető úgy ahogy írod, csak sietni kell vele :D Másodszor, a művelet rendkívül veszélyes. Nem tudom mi volt a célod a kérdéssel, remélem csak elméleti spekuláció, mert ezt a gyakorlatban kivitelezni roppant veszélyes. Először is komoly laboratóriumi desztilláló készülék kell hozzá és nem kevés szakértelem és gyakorlat. Ha ezt otthon csinálod, azzal csak a híradóba kerülhetsz be.

2014. nov. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Na végre valaki:D igen hallottam már az azeotróp elegyről részben ezért is tettem fel a kérdést mert nem tudom hogy ilyen esetben mi történik pontosan, amikor a vízben kettő olyan vegyület található ami azeotróp elegyet alkot vele. Azért gondoltam, hogy töményedik a salétromsav, mert a kénsav "jobban szereti a vizet" ,bár a salétromsav már 68%nál azeotróp elegy lesz míg a kénsav csak 98%nál. (egyébként köszi a linket). Szóval ha 120 fokon desztilláljuk az oldatot akkor nem tudom hogy a salétromsav hogyan/mennyivel töményedik, de írhattam volna helyette etanolt is.


Egyébként sikerült már ammónium nitrát és kénsav keverék desztillálásával salétromsavat előállítanom szóval a kérdés csak elméleti jellegű.

De köszi a választ.

2014. nov. 18. 23:50
 9/10 A kérdező kommentje:
Bár így visszaolvasva az etanol-kénsav elegyet nembiztos hogy olyan jó lenne desztillálni, hacsak nem az etilén a cél:D
2014. nov. 19. 00:19
 10/10 anonim ***** válasza:
120 fokon desztillál a kb. 16 mol/dm3-s salétromsav. Ha gondolod átszámolhatod tömegszázalékba, nekem most nincs kedvem sűrűséget keresgélni, de azt tudom hogy az már füstölgő salétromsav.
2014. nov. 19. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!