Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudnátok segíteni a komplex...

Tudnátok segíteni a komplex számos egyenlet részletes megoldásában?

Figyelt kérdés

Itt van a link róla:

[link]



2014. dec. 15. 11:30
 1/8 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell számolni, mintha nem lenne komplex. J konstans. Egyszerűsíthető másodfokú egyenletre.

Aztán, mikor a számokat kell helyettesíteni, akkor komplex számokkal számolsz.

2014. dec. 15. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Arra figyelj, hogy a komplex négyzetgyökvonás kétértelmű, a köbgyökvonás pedig három. Azaz amikor megoldod x^3-re a másodfokú egyenletet, abból 2 gyököd lesz, és mikor köbgyököt vonsz ebből a két gyökből, hogy megkapd x-et, akkor még 3 + 3. (Ugye a gyökök multiplicitásával számolva.)
2014. dec. 15. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Igazából azzzal van problémám, hogy ne tudom felírni a másodfokú egyenletet. Ilyen típusú feladattal találkoztam már, de ez feladta a leckét.. Esetleg le tudnád vezetni részletesen?

Köszi előre is! :)

2014. dec. 15. 12:43
 4/8 anonim ***** válasza:

> „Igazából azzzal van problémám, hogy ne tudom felírni a másodfokú egyenletet.”

(x^3)^2 - (1 - j)*x^3 - j = 0.

Legyen x^3 = y. Helyettesítve

y^2 - (1 - j)*y - j = 0.

Tartok tőle, hogy ennél részletesebben nem fog menni ez a rész…

2014. dec. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Esetleg, ha az első tagot kibontom a definíció szerint:

x^6 = x*x*x*x*x*x.

Mivel a szorzás asszociatív, ezért ez nem más, mint

(x*x*x)*(x*x*x),

amiben x*x*x a hatványozás definíciója szerint x^3, azaz ez

x^3*x^3,

ami újra a négyzetre emelés definíciója szerint

(x^3)^2.

2014. dec. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen, ideáig meg van. Azt nem tudom hova tenni, hogy mikor a zárójelet felbontom , van több ismeretlen is. Mert ugye behelyettesítem az ismeretleneket ill. a konstans számot a megoldóképletbe. Csak itt nem egyértelmű a számomra, hogy melyiket hova.
2014. dec. 15. 12:59
 7/8 anonim ***** válasza:

(((> „Igen, ideáig meg van.”

Akkor miért mondtad, hogy igazából ezt felírni a probléma?)))


Az elején ne törődj az x-szel, azt majd az y-ból kiszámolod. Csak egy ismeretlened van, az y.


Másrészt a megoldóképletbe miért akarsz ismeretleneket helyettesíteni? Abban pont az a jó, hogy mindent ismerünk benne.

A másodfokú egyenlet általános alakja: a*x^2 + b*x + c = 0,

Itt most y^2 - (1 - j)*y - j = 0, tehát az x-nek y felel meg, a-nak 1, b-nek -(1 - j), c-nek -j.

x12 = (-b + gyök(b^2 - 4*a*c))/(2*a), (azért elég a plusz, mert a gyökvonás úgy is kétértelmű),

y12 = (1 - j + gyök((1 - j)^2 + 4*j))/2.


Ugye azt már nem kell elmondanom, hogy gyök(α) az a szám, amit négyzetre emelve α-t kapunk; azaz gyök(α) = β, ha α = β^2.

2014. dec. 15. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Így már világos. :) Minden áron fel akartam bontani a zárójelet, és ebből adódott a probléma.

Köszönöm szépen a segítséget! :)

2014. dec. 15. 13:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!