Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Komplex egyenlet megoldás?

Komplex egyenlet megoldás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudnátok segíteni az alábbi komplex számok halmazán értelmezett egyenlet megoldásában?


z^2 + (1+i)*z konjugalt + 4i = 0


Köszi!



2014. szept. 27. 22:20
 1/7 anonim ***** válasza:
Helyettesíts z helyére (a + b*i)-t, bontsd ki a zárójeleket, és lesz egy másodfokú egyenletrendszered a-ra és b-re, hiszen az i-re végződő és a nem i-re végződő tagok összegének külön-külön 0-nak kell lennie.
2014. szept. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Így igaz, ahogy előző írja. A bal oldali műveletek algebrai alakban végezhetőek el, így célszerű a fenti helyettesítés. Az eredmény itt természetesen algebrai alakban adódik. A jobb oldalon álló szám is algebrai alakban van megadva (formálisan kiírva 0+0*i). Két komplex szám pedig akkor egyenlő egymással, ha mind a valós, mind pedig a képzetes részük egyenlő. Tehát csak ezeket kell egyenlővé tenni egymással, majd megoldani a kapott egyenletrendszert a-ra és b-re.
2014. szept. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget!


A behelyettesítés, felbontás után kaptam ezt a két egyenletet:

x^2-y^2+y+x=0

2xy-y+x+4=0


Itt jobb ötlet híján 2.-ból kifejeztem x-et, majd azt visszahelyettesítve elég problémás egyenletet kaptam, mely alakítás után így nézett ki:

(-4y^4+6y^2-14y+12)/(2y+1)^2 = 0 (rendesen felírva: [link]


Innen valami ötlet? Vagy esetleg az elején kellett volna valami apróságot még észrevenni amivel egyszerűsödött volna?


Köszi a segítséget!

2014. szept. 28. 10:07
 4/7 anonim ***** válasza:
Rögtön megnézem, csak ahhoz le kell írjam :D
2014. szept. 28. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nos itt is vagyok :)


1. lépés: helyettesítsünk z=a+b*i-t az eredetibe, majd rendezzük a kapott kifejezést!


I. a^2-b^2+a+b=0 (valós rész)

II. 2*a*b+a-b+4=0 (képzetes rész)


2. lépés: oldjuk meg ezt az egyenletrendszert!


I. átalakítva (a+b)*(a-b+1)=0 (nevezetes azonosság felhasználása és kiemelés után). Innen vagy a=-b, vagy a=b-1. Helyettesítve II. egyenletbe, a második esetben b-re nem kapunk valós megoldást, az első esetben viszont b_1=1 és b_2=-2, ezért a_1=-1 és a_2=2 adódik.


3. lépés: írjuk fel a megoldást!


z_1=-1+i

z_2=2-2*i

2014. szept. 28. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Áhhhh!


Gyönyörű :D Köszönöm szépen :) Tudtam én, hogy nem jó út az, hogy oldjuk meg az általam említett egyenletet, és kellett volna valami trükk az elején :)


Ez a "szép" a matematikában, hogy a konkrét problémát meg tudnád oldani, csak az útközbeniekkel szívsz sokat.


Köszönöm a segítséget! :)

2014. szept. 28. 11:50
 7/7 anonim válasza:
#5-ös: KÖSZÖNÖM!!!
2019. nov. 4. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!