Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A pókfonálból sodort szál...

A pókfonálból sodort szál miért szakítható, téphető el könnyen, amikor a pókfonál 100-szor erősebb, mint az ugyanolyan vastagságú legerősebb acélszál?

Figyelt kérdés

Képzeljük el, hogy van egy hatalmas pókháló, amiben nincsenek pókok, tehát teljesen üres. Fogunk egy botot, és a pókhálót felcsavarjuk köré, mint egy vattacukrot. Utána lehúzzuk a botról a felcsavart pókhálót, és vékony madzagszerű fonallá sodorjuk. Ha ezt a fonalat valaki ketté akarja szakítani, akkor könnyedén megteheti. Miért? Amikor állítólag sokkal erősebb, nagyobb teherbírású a pókfonál, mint bármilyen acél?


Köszönöm a válaszokat!


2015. jan. 2. 15:47
 1/9 anonim ***** válasza:

Egyszerű a válasz.

A pókfonal 5-8 µm vastag. (0.005-0.008mm)

2015. jan. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 spectator ***** válasza:
Valószínűleg ugyanaz a helyzet, mint pl. az acélnál, vagy az szénszálas műanyagoknál: ha megszűnik az IRÁNYÍTOTTSÁG, akkor a szilárdsága nagymértékben csökken.
2015. jan. 2. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Őőő... igen. De nem ez volt a kérdés. Pókfonálból SODORT! Azaz, ha nem is írtam így le (de azt hittem egyértelmű lesz), nem egy pókfonál vastagságú szálra gondoltam, hanem több 10 ezerre. Azért mondtam, hogy egy egész pókhálót felcsavarunk egy bot köré, és abból, egy jó vastag, mondjuk 0,5 cm vastagságú rövid, 10cm hosszúságú tömör fonalat sodorunk. Nem pont így írtam, de ez a lényege. Hogy a sok nagyon vékony pókfonálból sodrunk egy vastagat, amit sokkal könnyebb szétszakítani, mint egy ugyanolyan vastagságú acélhuzalt.
2015. jan. 2. 15:57
 4/9 A kérdező kommentje:

Az előző válasz szigulának ment!


"Valószínűleg ugyanaz a helyzet, mint pl. az acélnál, vagy az szénszálas műanyagoknál: ha megszűnik az IRÁNYÍTOTTSÁG, akkor a szilárdsága nagymértékben csökken."


Mit értesz irányítottság alatt?

2015. jan. 2. 15:58
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha megfelelően rakod össze, akkor erősebb lesz az acélnál és nem szakad el.

A gond az, hogy akárhogy is bűvészkedsz a pókhálóval, nem igazán tudsz 10 fonalnál többet egyszerre összerakni, az viszont még nagyon kevés.

2015. jan. 2. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Értem mit értesz irányítottság alatt. Hogy nem minden pókfonál lesz merőleges, így lesz, amelyre a húzóerű nem hosszirányból, hanem mondjuk valamilyen más irányból éri a szálakat, és úgy már nem olyan erősek.

De pókhálóból nem lehetne valahogy hosszú kötelet gyártani úgy, hogy az irányítottság megmaradjon? Ha a selyemhernyó fonalából tudnak ruhát készíteni, azt gondolom egy kötelet is képesek legyártani, ami pókhálóból készült. Azt esetleg nem tudod, hogy a selyemhernyó fonál erősebb-e, mint a pókfonál?

2015. jan. 2. 21:31
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ha a selyemhernyó fonalából tudnak ruhát készíteni"

Ott az egész gubó egyetlen szálból van. Nagyon nem mindegy!

Csak le kell tekerni, felcsévélni, és már lehet is használni.


Pókfonalat is fel lehet dolgozni iparilag, nem ez a legnagyobb gond. Az a baj, hogy a pókok nem igazán termelékenyek és egyáltalán nem tűrik a tömeget. Azonnal megtámadják egymást.

Nagyon nem gazdaságos a tartásuk.

2015. jan. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
És pókfonalat meg selymet nem lehet gyárilag előállítani?
2015. jan. 2. 21:53
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

Ugyanolyan átmérőjű pókfonál nem erősebb a legjobb acélszálnál. Főleg nem 100-szor.

De azonos tömegű pókfonál valóban százszor erősebb.

2015. jan. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!