Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Heisenberg-féle határozatlansá...

Hengerelőhereverem kérdése:

Heisenberg-féle határozatlansági reláció története?

Figyelt kérdés

dx*dpx>=h/4pi


Az összefüggést azt értem, hogy nem tudom meghatározni valaminek az impulzusát és koordinátáját(helyét) egyszerre minden határon túl pontosan, aminek leginkább a részecskék világában van jelentősége. A kérdésem az lenne, hogy ezt miként találták ki? Mi vezetett erre a felfedezésre? Miért pont nem a műszerek belső hibája az ami megakadályozza ezt, esetleg a mérési módszer? Mit csinált(kísérletezett, számolt és képletek oldott meg) amivel utána ezt kijelenthette és el is fogadták, mint fizikai tételt?



2015. jan. 24. 19:54
 1/6 anonim ***** válasza:
73%

Azért, mert minden mérés kölcsönhatáson alapszik, de a kis részecskéknél az kölcsönhatás oly mértékben megváltoztatja a részecskék egyes tulajdonságait, hogy nem tudjuk meg az eredeti adatot.


(Olyan ez, mint a gravitációs hatás: a tollpihe tömege is hat a Föld tömegére, így tulajdonképpen a tollpihe is vonzza a Földet, csak mérhetetlenül kis mértékben.)


Az a gond a kis részecskékkel, hogy a méréskor alkalmazott kölcsönhatás (legyen az bármilyen is) már összemérhető mértékű a részecske tulajdonságaival.

2015. jan. 24. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Te jellegzetesen rosszul magyarázod, már wikin is fel van tüntetve, hogy sok ember így félreérti, mint te tetted.
2015. jan. 24. 21:28
 3/6 Tom Benko ***** válasza:
100%
Valójában ez egy megjelenési formája a relációnak. A helyzet az, hogy a részecskék tulajdonságait valójában függvényoperátorok jellemzik. Nos, ezen operátorok között a szorzás nem kommutatív, azaz ab!=ba. A különbségüket kommutátornak nevezzük, erről mondja ki a határozatlansági reláció, hogy az egységoperátorral arányos. Nem mérési hiba, hanem alapvető elv a természetben, tkp. ezzel magyarázható az alagút-effektus is.
2015. jan. 25. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, sajnos ez csak azt jelenti, hogy van még mit tanulnom!
2015. jan. 25. 11:36
 5/6 anonim ***** válasza:

1. A kvantummechanika tankönyvekben van ennek egy levezetése a kv.m. axiómáiból és az ún. Poisson-zárójelek eredményéből, amelyek klasszikus fizikai képződmények, de közük van a fizikai mennyiségek operátorainak felcseréléséhez.


2. Már az általános Fourier analízisben is megjelenik egy hasonló következmény, hogy egy jel időbeli kiterjedése és frekvenciatérbeli kiterjedésének szorzata csak végesen kicsi lehet, így térbeli kiterjedése és térfrekvencia jellegű kiterjedése is hasonlóan viselkedik. A deltaX kb. ebből az egyik, a deltaP_x pedig a másikkal arányos.


3. Matematikai oldalról a reláció analóg a Cauchy-Schwarz-Bunyakovszkij egyenlőtlenséggel, amely magában foglalja a háromszög egyenlőtlenséget is, valamint a |cos(..)|<=1-et is.


A fentiekből látható, hogy amint kialakultak a kv.m. különféle matematikai megfogalmazásai, ez már akkor egyértelműen ismert következmény volt.

2015. jan. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Vree ***** válasza:

Ha konkrét kísérletekre vagy kíváncsi, az összes lehetséges eszközzel nem tudok szolgálni :(, de buborékkamra-fotókból van egy rövid bemutató a CERN oldalán itt:


[link]


A 'Would you like to see a … ?‘ link alatt vannak a tényleges fotók, a felette lévő linkeken magyarázzák el, hogy hogyan kell őket értelmezni.

2015. jan. 27. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!