Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A determinizmust kizárja a...

A determinizmust kizárja a határozatlansági reláció?

Figyelt kérdés

Szóval akkor most van szabad akaratunk, vagy nincs? Mert én úgy gondolom, hogy még így is, hogy van ez a reláció, nem jelenti azt, hogy van szabad akaratunk, csak annyit, hogy nincs megírva a jövőnk, de nem is mi irányítjuk.

Örülnék, ha valaki elmagyarázná. (a Heisenberg-féle határozatlansági relációt)



2013. aug. 2. 11:02
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
19%

szerintem nincs szabad akaratunk,

mert

- például te azt hiszed hogy dönthetsz úgy hogy az

"A" és a"B" tárgy közül te az "A" tárgyat választod, és emiatt úgy érzed van döntési szabadságod, szabad akaratod,

pedig lehet hogy van ott elzárva még egy "C" "K" "X" "Y" és még millió tárgy is!

csak nem engedik hogy tudj róla!

Tehát úgy vagy megfosztva a szabadságtól hogy észre sem veszed, mert hagynak egy minimális választási lehetőséget!

ez = A Tökéletes börtön

hiszen a fogvatartott nem is tudja hogy börtönben van.

így nem is akar megszökni!

remélem ez volt a kérdés lényege!

:) ha nem akkor ne haragudj! :)

2013. aug. 2. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
igen, én is így gondolom, de nehéz elhinni
2013. aug. 2. 11:52
 3/21 A kérdező kommentje:
vagy várj csak, nem nagyon értem a példádat, tudod mi az a determinizmus?
2013. aug. 2. 11:54
 4/21 anonim ***** válasza:

igen tudom!

tudom nem egészen a kérdésre adtam választ, de benne van a determinizmus is!

,,E felfogás szerint minden –

természeti, társadalmi, pszichikus –

jelenség korábbi történések által

meghatározott. "

vagyis nincs véletlen, mert minden lehetséges opció adott.

én ezt így értelmezem!

de javíts ki ha rosszul gondolom!

2013. aug. 2. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Igen, ezt jelenti a determinizmus, de megdőlt, a határozatlansági reláció miatt, de attól még, hogy a determinizmusnak annyi, nem jelenti azt, hogy van szabad akarat. A "szabad" akaratot továbbra is kizárnám.
2013. aug. 2. 12:50
 6/21 A kérdező kommentje:
De valaki cáfoljon meg.
2013. aug. 2. 12:55
 7/21 anonim ***** válasza:
0%

Igen! továbbra sincs szabad akarat, mert szerintem a határozatlansági relációnak semmi értelme, és így marad a jó öreg determinizmus!

De nem?

ha egyszer a determ. nak meg kéne dőlnie a határozatlan. rel. miatt.

de mégse történik semmi akkor szerintem a hat. rel. nem is "létezik"

mit gondolsz erről?

2013. aug. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

A determinizmus elbukni látszik nem csak a kvantummechanikán, hanem a relativitás elmélet alapján is. (Fénysebesség, egységes idő nemléte.)


Tehát: 1. Nem ismerhetjük tökéletesen egy rendszer (Univerzum) adott pillanatbeli állapotát. De ez nem jelenti azt, hogy szabad akarat van! Szabad akarat az, ami olyan dolgok függvénye, melyekről csak később szerzünk információt? Nem. Igaz, hogy nem tudjuk kiszámolni, mi lehet ez a későbbi információ, de amikor majd megérkezik, determinálni fog, nincs tehát szabadság.


2. Ha egy elme működésében van egy olyan lépés, ami egy valódi véletlen értéktől teszi függővé tettét, az szabad akarat? Szabad akarat, ha egy dobókockát feldobok, és az abban lévő érték szerint lépek? Nem.


Tehát a megismerhetetlenség és a véletlenszerűség nem okoz szabad akaratot. A szabad akarat valami olyasmi lenne, hogy elménkben egy olyan művelet létezhet, aminek nincs semmiféle oka. Amit minden külső és belső információtól függetlenül végezhet elménk, mindenféle törvényszerűség, fizikailag elképzelhető folyamat kényszere nélkül.

2013. aug. 2. 13:17
 9/21 anonim ***** válasza:

Ez is igaz!

És igen, végsősoron fogalmunk sincs hogy működik az Univerzum!

Ez az elmélet meg olyan amit már nem feltétlenül fog fel az emberi agy.

Kicsit hasonlít az isten-elmélethez.

nem érdemes gondolkodni rajta, mert a végén még beleőrülsz!


Hát ezt kiveséztük! :D

bár biztos lenne rajta még mit gondolkoni!

ez olyan tipikus befejezhetetlen téma! :)

2013. aug. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

A determinizmus kizárása valóban nem jelenti a szabad akarat feltétlen létét.


Például piskótát sütni nem lehet liszt nélkül. Ha azt állítom, hogy "nincs otthon lisztem", akkor abból biztosan következik, hogy nem tudok (most épp) piskótát sütni. De ha azt mondom, hogy "van lisztem", abból még nem következik, hogy biztosan tudok piskótát sütni, mert kell még cukor meg tojás is.


Ugyanígy, a "van determinizmus" biztosan kizárja a szabad akaratot, de a "nincs determinizmus" még nem jelenti, hogy biztosan van.

2013. aug. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!