Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom felismerni az...

Hangtorzító kérdése:

Hogyan tudom felismerni az ion rács és a molekula rács közötti a küldönbséget?

Figyelt kérdés

Üdv. mindenkinek


Nem értem, hogyan lehet felismerni a két rács közötti különbséget ha látok egy molekulát vagy egy iont leírva. Hogyan tudom eldönteni, hogy a HCL (sósav) molukula rácsban van és dipol-dipol kölcsönhatás van tartja össze. Mert ha belegondolok akkor az ionkötés két ellentétes töltésű ion között jön létre és a hidrogén illetve a klór ellentétesek. El tudnátok magyarázni esetleg más példákkal is?



2015. márc. 2. 17:20
 1/3 sadam87 ***** válasza:

Ionos kötés akkor alakul ki, ha a kötésben részt vevő két atom elektronegativitásának különbsége nagy, kovalens kötés akkor, ha kicsi. Ez az, ami leginkább befolyásolja, milyen kötés alakul ki az atomok között. Ugyanakkor le kell szögezni, hogy nincs éles határ az ionos és a poláris kovalens kötések között. Az elektronegativitás mellett az ionok, atomok mérete is befolyásolja, mennyire lesz kovalens, és mennyire ionos jellegű a kötés.

Tehát a résztvevő atomok alapján nem mindig könnyű eldönteni, milyen rácsban kristályosodik. Ebben sokat segíthet az anyag fizikai tulajdonságainak ismerete (olvadás-és forráspont, oldhatóság, mechanikai tulajdonságok, stb.).

2015. márc. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Mi számít nagynak? illetve a fizikai tulajdonságok, hogyan tudják befolyásolni az egészet?
2015. márc. 3. 00:02
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Ebben a linkben az első ábra mutat egy ábrát, ahol ez ábrázolva van. A vízszintes tengelyen az elektronegativitások összege, a függőlegesen a különbsége látható. A határok nem olyan élesek, mint itt ábrázolták.

[link]

Nem így értettem, amit mondtam, természetesen nem a fizikai tulajdonságok befolyásolják a kötéstípust, hanem épp fordítva. De ha ismerjük egy anyag fizikai tulajdonságait, abból vissza tudunk következtetni az anyagban levő kötés jellegére. Például a víz olvadás- és forráspontja azért magas a hasonló vegyületekéhez képest (pl. hidrogén-szulfid), mert hidrogén-kötés van a molekulák között.

2015. márc. 3. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!