Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Érdemes lehet szelfi kamerával...

Érdemes lehet szelfi kamerával napfogyatkozást fotózni (az alábbi módon)?

Figyelt kérdés

Ez egy több részből álló kérdés.


- a mobiltelefon előlapi szelfi kameráját használnám, így háttal lennék a Napnak: károsíthatja-e a szenzort, mégha rövid ideig is teszem ki a napsugárzásnak?


(Úgy tippelnék, hogy ez a jelenség a hétköznapok során is előfordulhat egy előlapi kamerával, pl. nyomogatom a telefont a parkban, szelfizek, stb. ezért erre terveznek.)


- a telefonról, mint tükröződő felületről rövid időre becsillanhat a Nap: ez károsíthatja-e a szemet, vagy rakjak valami szóró felületet az érintőképernyőre (pl. zsírpapír)?


(Az UV sugárzás egy része elnyelődik visszaverődéskor.)


- védekezhetek-e a pupillám tudatos beszűkítésével, pl. az arcom megvilágításával egy LED fényforrásból?


(A LED lámpáknak nincs UV komponensük.)



2015. márc. 20. 00:45
 1/8 anonim válasza:
2015. márc. 20. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Kedves #1-es, ez egy pontatlanul lefordított cikk. Azért lehet veszélyes a szelfi, mert megtörténhet, hogy akár közvetlenül, akár egy tükröződő felület révén véletlen belenézel a Napba.


Ha az okostelefon megjeleníti a digitális kijelzőjén a Napot, azt nyugodtan nézheted. Ekkor magát a kijelzőt nézed, ami egy önálló fényforrás. A maximális fényereje nemhogy a Napét, de egy nagyobb lámpa fényerejét sem közelíti meg.

2015. márc. 20. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Vree ***** válasza:

Kitűnők a kérdések...nem is tudom a választ.


A szenzor vagy a belső elektronika károsodhat, amennyire én tudom (ugyanúgy túl tud forrósodni, ha a napba irányítod), bár van egyes okostelefonokban erős/gyenge háttérfény beállítás, ha előre erős fényre állítod át az segít valamit.

Ha felhő halad át, az szintén véd valamennyit.

Ha van zoom azt használd, mert a telefonok nem közeli képekre lettek tervezve, szal a nap elég kicsi lesz.

(Vaku kikapcsolást gondolom nem is kell említeni)

2015. márc. 20. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:

A front camerával a nap egy két-három milliméteres pont lesz a kijelzőn, gyakorlatilag nem fogsz látni semmit.

Hátsó kamera, jó nagy zoom és a lencse elé egy sötét napszemüveg. Úgy talán még látszani is fog valami.

És a legjobb, ha egy baseball sapi sildje alatt megbújva olyan szög alatt nézed, hogy a nap közvetlenül ne süssön a szemedbe.

2015. márc. 20. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
NEM NEM és NEM!!!
2015. márc. 20. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

2 VÁLASZOM IS VAN:

- Ma napfogyatkozás lesz fél 10-kor!

- Tényleg!! Azta! Reggel vagy este fél 10-kor??

:D :D /Ez megtörtént/


Tisztelt Nézők!

A napfogyatkozás technikai okok miatt elmarad!

2015. márc. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Végül megcsináltam. A fogyó Nap nagy fényes paca lett, ezen a napszemüveg sem segített a kamera elé, azonban sikerült olyat lőni, amin jól látszik a fogyatkozás, ahogy két átlátszó műanyagon megtörik.


A szenzor nem károsodott, mondjuk csak rövid ideig próbálgattam. Emlékeim szerint ezekbe a CMOS integrált szenzorokba raknak túlcsordulás-nyelőket és néha még mechanikus zárat is, szóval nem teljesen védtelen a szenzor.


Zsírpapírt végül nem használtam, és nem is a telefon csillant be igazán, hanem a napszemüveg, amit a kamera elé raktam. Hiszen a Nap elegendően távol van, hogy ne tudjam ezt megkerülni. A néhány fotó 1-2 per alatt elkészült, így is pár óráig fényérzékeny volt utána a szemem, és kicsit fájt a fejem, de hamar elmúlt és nem érzékelek maradandó károsodást. Olyan érzés volt, mint mikor az ember sokáig van napon, vagy napozik.


Amúgy én is a félrefordított cikk miatt tettem fel a kérdést, utánanéztem a BBC cikkeknek is, de sehol sem találtam arra utaló dolgot, hogy szelfi alatt a szelfi kamerára vagy a Nap fotózására gondolnak. Azt tudtam, hogy az UV tartományban visszaverődik a fény a felületekről, de ilyenkor egy része el is nyelődik, és szóródik - felülettől függően.


Napszemüveg használata nélkül nem csillant volna a szemembe, és ezzel a fejfájás is elkerülhető lett volna.


Azért írtam le, hogy ti is okuljatok belőle.

2015. márc. 23. 19:42
 8/8 A kérdező kommentje:
Az angol cikkekben pl. külön kiemelték, hogy az a veszélyes, hogy szelfi készítésekor az ember hátranéz a válla mögé, hogy hol van a Nap, és véletlenül belenéz. De előlapi szelfikamerával erre nincs szükség.
2015. márc. 23. 19:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!