Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha megvan adva a huzal átmerje...

Ha megvan adva a huzal átmerje hogy kell a felszínét kiszamolni?

Figyelt kérdés

ket tanarom van ket kulonbozu szamolassal csinaljak es mas eredmeny jön ki

Egyik: A=(pí*d^[2])/4

A masik: [(d\2)^(2)]*pí

Melyik a helyes? Mindketto? Vagy csak elirtam a szamologepbe? XD lehet buta kerdes


2015. márc. 20. 05:18
 1/8 Silber ***** válasza:

A kettő ekvivalens, mivel:

A=r^2*pi

r=d/2, és

d^2/4=(d/2)^2


P.S.: egy huzal felszínének számítására egy körlap alapú hasáb modellje jobban illik.

2015. márc. 20. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen kozbe elkezdtem nezegetni, es kijott hogy ugyan az a ketto, azt megvalaszolnad meg, hogy mit jelent az hogy ekvivalens?
2015. márc. 20. 05:35
 3/8 A kérdező kommentje:
Ja es nekunk a keresztmetszete kellett nem a felszine, csak hulyen irtam :)
2015. márc. 20. 05:36
 4/8 Silber ***** válasza:
Az "ekvivalens" egyenértékűt, egyenlőt jelent.
2015. márc. 20. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Koszi :)
2015. márc. 20. 05:56
 6/8 anonim ***** válasza:
Ugyanaz a kettő. Megjegyzendő azonban,hogy a műszaki életben , mindig a : d^2*pí/4 összefüggést használjuk keresztmetszet számítására , ugyanis tolómérővel direkten úgyis az átmérőt fogod lemérni.
2015. márc. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Azért használt két különböző módszert, mert az első, aki a d^2pi/4-et használt, inkább műszaki szemléletű, valószinüleg mérnök, a műszaki életben ezzel számolunk, ahogy már az egyik válaszoló említette helyesen.


A másik tanár nagyobb valószínűséggel fizikus/matematikus, mert nekik az r^2*pi, (r: sugár) jut eszükbe, és az r-helyébe beírják a (d/2)-őt.


Kérdés: Melyik a jobb? A válasz attól függ, hogy hol szeretnénk alkalmazni:


1. Méréstechnikailag: A d^2pi/4 jobb, az átmérő közvetlen mérhető.


2. Számolástechnikailag: r^2pi jobb, mert pl. a kör sugarával nagyon jól lehet kezelni a polár/henger/gömbi/elliptikus-koordinátarendszereket, így nyílván bizonyos térváltozók egyszerűen iparaméterezhetők.


Az, hogy a két módszer ekvivalens, a következőt jelenti: Igaz, hogy "egyenértékű" ahogy már említették, de azt sem könnyű megmondani, hogy az egyenértékűség mit jelent, ill. milyen körülmények közt, stb. szóval én más oldalról közelítem meg a választ:


Az ekvivalencia azt jelenti, hogy a két összefüggés egymásból kölcsönösen származtatható (azaz oda-vissza levezethető) egyszerű matematikai műveletek segítségével.


Egyszerű matematikai műveletek alatt általában pedig az összeadást (kivonás) és szorzást (osztást) értjük.


Megjegyzem, bizonyos megkötések mellett más műveletekre is kiterjeszthetjük ezeket a dolgokat, de most ebbe nem megyek bele.


Na így már remélem letisztultak a dolgok.

2015. márc. 20. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen tenyleg villamos mernok az osztalyfonokom vagyis az is, a masik tanar elektronikás es igazabol nem tudom mi a vegzettsege, es persze teljesen letisztult, ertem is ugyahogy, :) koszonom megegyszer a valaszokat meg mindent szep napot :)
2015. márc. 20. 19:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!