Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek hogyan valósítható...

Szerintetek hogyan valósítható meg az agy?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy az agyban holografikus jelleggel tárolódnak az összetett és hierarchikus kognitív sémák. Szerintetek hogyan készíthetnénk olyan számítástechnikai implementációt ami ezt visszaadja?

Mi az amit szerintetek az agynak még mindenképpen tudnia kellene, ha műszaki világban akarnánk implementálni?



2015. márc. 27. 07:14
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Ad1: attól hogy nagyzoló jövevènyszavakat használsz csak szánalmasabbnak tűnsz nem okosabbnak.

Ad2: nem ismerjük az agy pontos működèsèt, innantől fogva èrtelemszerűn másolni vagy modelezni se tudjuk.

2015. márc. 27. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Trafó1 ***** válasza:
Sajna csak kísérletezni tudunk, az agy olyan bonyolult és csodálatos, hogy még sok kutatás kell a működése megértéséhez, talán ha építene valaki egy hasonló nagyságrendű számítógépet mint az agy szerkezete, de az sem valószínű, hogy eredményre vezetne, kövekből nem lesz piramis csak azért mert egy kupacba hordjuk.
2015. márc. 27. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Trafó1 ***** válasza:
Mindenképpen evolúciót szimuláló, öntanulós szoftverre lenne szükség.
2015. márc. 27. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

#1

"Ad1: attól hogy nagyzoló jövevènyszavakat használsz csak szánalmasabbnak tűnsz nem okosabbnak"

-> Tekintve, hogy a gyakorikérdések egy anonym dolog és dicsőség nem jár érte, a kérdésért meg pláne, inkább te tűnsz szánalmasnak ilyet írva.. Másrészt attól, hogy te nem érted a leírtakat, még nem vagy kötelező kommentelni sem.. Nyugodtan hagyd meg a válasz lehetőségét azoknak, akik nálad kicsivel jobban értenek hozzá, vagy már gondolkodnak a problémán (elsősorban ilyen embereknek szántam a kérdést)


#3

Genetikus algoritmusokra gondolsz? Tudtommal neurális hálózatokon végeznek velük struktúra és súly optimalizációt, de a neuronhálók súlyain keresztül nem annyira jelenik meg ez a "holografikus jelleg", bár az elosztott processzállás és "hibatűrés" még így is rendkívüli. Szerintem itt nagy probléma lenne, hogy olyat tanuljunk, aminek működését csak elemi szinten értjük, de komplex egymásrahatásait teljes egészébe cseppet sem..



#2

szép megfogalmazás.. de azért mindenképpen érdemes tovább próbálkozni :)

2015. márc. 27. 09:30
 5/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Mindenképpen evolúciót szimuláló, öntanulós szoftverre lenne szükség."

Ott a pont. A fő probléma a szimuláció létrehozásával, hogy olyan szoftver kell, ami saját magát képes fejleszteni. Méghozzá kaotikus alapokról indulva, belső "evolúcióval" a működési megfelelőség alapján történő szelekcióval.


Ahhoz, hogy ezt, ennek programozható alapszabályait meg tudjuk határozni, ahhoz szerintem a neuronhálózat, illetve annak kapcsolatainak genetikai programját kellene az emberi genomból kiolvasni (bár szerintem ehhez első lépésként valamilyen emlős genomja elég).

2015. márc. 27. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Vree ***** válasza:

Magyarázd már el, mit értesz "holografikus jelleg" alatt.


"Az agyban holografikus jelleggel tárolódnak az összetett és hierarchikus kognitív sémák."


Arra tudok tippelni, hogy az agy 3D modellező képességére gondolsz talán (bár nem értem, akkor miért teszed hozzá, hogy hierarchikus kognitív séma, ami valami teljesen más témára (társas kapcsolatok stb.) látszik utalni.

2015. márc. 27. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy köze-e van az agy 3D modellező képességéhez, a pszichológusok ez alatt kicsit mást értenek..


Ez alatt valami olyasmi értendő, hogy az információk egy konkrét dologról (pl. egy macskáról) az agyban nem egy meghatározott "területen" tárolódnak, ahogy az egy merevlemezen történne, hanem a tárolt információ elosztott, hibatűrő és robosztus.


Igaz az is, ha az agy felét "eltávolútjuk", a maradékban még mindig benne van ugyanarról a dologról szóló információ (a macskáról), csak épp annyival "ködösebben", pontatlanabbul..

Meglepő módon az agy egy tetszőleges kis részében is (nyilván ennek lehet alsó határa, mondjuk pár 10 millió neuron), megvan minden korábban, a nagy egész által tárolt információ, csak sokkal kevésbé pontosan.. (pontatlanabbul van tárolva, pontatlanabbul hívható)


Pl. ha egy kísérleti patkányt betanítassz hogy merre menjen a labirintusban, majd eltávolítod az agya felét (és túléli), még azután is tudja, hogy merre keresse a kijáratot, csak "kicsit bizonytalanabbul", valamivel többet hibázik, de a kijárat útvonaláról szóló információ megmarad az agya maradékában, az agyának bármelyik részét is távolítod el..

2015. márc. 27. 12:00
 8/17 A kérdező kommentje:
Ja, és nem az a furcsa, hogy a macskáról a szeletelgetés után pontatlanabbul ugyan, de megmarad a korábban tárolt információ (azt hiszem ezt egy mesterséges neuronháló is valamilyen hibával tudná hozni), hanem az a furcsa, hogy ez a jelenség az agyban tárolt minden információra, fogalomra egyszerre igaz..
2015. márc. 27. 12:05
 9/17 Vree ***** válasza:

O.K., így már rájöttem miről van szó

[link]


(mondjuk a Wiki cikk neutrality/disputed címkével van fenn, ami nem jó jel :p)


Majd ha utánaolvastam, fogok tudni kommentelni. :)


Amúgy én erősen kétlem, hogy így lenne - ez a fajta decentralizáltság létezik, de alapvetően a "primitívebb" életformák esetében.

Nem kétlem, hogy nagyon kis mértékben az agynál is létezik, hogy valami többszörösen van eltárolva (és az pedig mindenkinek evidens, hogy nem konkrét helyek, hanem összekapcsolódó területek együttműködéséből következik az informcáció, tehát valamennyi rész megmarad, ha az agy egy részét elpusztítod is, kérdés, mennyire marad egyáltalán kaocsolódóképes), de nem hiszem, hogy EZ a fokú osztott tárolás is valós lenne.

De utána kell nézni: :)


(Amúgy nyilván az internet pont ugyanez számítógépben.)

2015. márc. 27. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Az idegrendszer az információt nemcsak egyféle módon tárolhatja. Az információ idegrendszeri reprezentációja történhet újonnan létrejött szinaptikus kapcsolatokkal, egy adott sejtcsoport kisülési mintázataival, illetve ezeknek a mintázatoknak az időbeli lefolyása, szinkronja is lényeges lehet. Itt tehát nem arról van szó, hogy mondjuk egy bitnyi információ egy jól lokalizálható területen jól azonosítható fizikai változást okoz ahhoz képest, mintha ott nem tárolnánk semmit (lásd pl. RAM-ok), hanem azt, hogy egy sejtcsoport működésének módja változik meg, amit nem lehet pár egyszerű paraméterrel jellemezni. Mivel az agy elég nagyszámú szinaptikus kapcsolatot is tartalmaz, ezért az is érthető, hogy egy adott területen megfigyelhető aktivitási mintázat változás más területek működését is érinti.


Ahhoz, hogy te ezt mesterségesen megvalósíthasd, leginkább az agynak azon speciális képességének implementálására van szükség, amely műlködésének talán leglényegesebb vonása: a plaszticitásra. Vagyis a változásra, alkalmazkodásra való készségre, mégpedig rendkívül sokféle szempontból és akár nagyon gyorsan is: új axonok, dendritek növekedésére képesség, meglévő szinaptikus kapcsolatok megerősítése/megszüntetése és újak létrehozása, aktivitási küszöb változása, aktivitási mintázat időbeli változása, stb. Ezek rendkívül komplex jelenségek, amelyeknek épphogy csak a felszínét kapirgálják az agykutatók, még fényévekre vagyunk attól, hogy az agyat mesterségesen modellezni tudjuk.

2015. márc. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!