Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért telik másképp az idő az...

Miért telik másképp az idő az űrben utazva?

Figyelt kérdés

Most láttam az Interstellar című filmet és döbbenten tapasztaltam, hogy míg egy-két óra telik el az űrben utazva az a Földön több évtized is lehet.


Miért?


Már korábban olvastam erről Stephen Hawking könyveibe, de nem bírom felfogni.


Ez amúgy előjön a Kapcsolat és az 1968-as Majmok bolygója című filmekben és a Vissza a jövőbe 1-ben is (bár itt az időutazás miatt késett az óra).



2015. máj. 2. 12:20
 1/2 anonim ***** válasza:
69%
Az ido mulasa osszefugg a gravitacioval, azaz kisebb vagy nagyobb gravitacios terben mashogy telik az ido.
2015. máj. 2. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Vree ***** válasza:
80%

Keress rá a GYIKen (Keress! funkció, jobb felső sarok), havonta kérdés itt, mióta kijött az Interstellar, azóta meg hetente.


Nem az "űrben" telik máshogy az idő, hanem mindenhol.


Két hely között a viszonylagos eltelt idő sebessége a lokális energia (a gravitáció és a viszonylagos sebesség) függvénye.


Idődilatáció néven keress rá.


Albert Einsitein mutatta ki anno aspeciális és az általános relativitáselmélettel, hogy a sebesség növekedése nem örökös, mint Newtonnál, hanem egy fix értékhez ("c", a fény sebessége) közeledve a tér nyúlik és az idő haladási sebessége lassul ( - VISZONYLAGOSAN, mert az alany ugyanazt fogja érzékelni, de a külső megfigyelő ezeket a hatásokat fogja látni, sőt az egész oda-vissza működik, mindkettő azt hiszi, hogy a másik lassul. Bár alapvetően szimmetrikus a rendszer, lehetséges úgy megbontani, hogy újbóli találkozásnál mást mutasson az óra.)


Alapvetően idődilatáció két pont között mindig fellép, a viszonylagos sebességük és a rájuk ható gravitáció arányában, a kérdés csak, hogy mekkora. Mi itt a Földön pl. benne vagyunk egy nagy gravitációban és a Nap körül is gyorsan haladunk, de mivel minannyian ezt tesszük, a ránk ható viszonylagos hatásokban nincs különbség, ez az oka, hogy észre se vesszük, hogy a hatás létezik.


De ha már nagy sebességgel haladó űrhajókról vagy eltérő gravitációjú bolygókról beszélünk, akkor nem lehet figyelmen kívül hagyni.


Mi itt a Földön a GPS-műholdak adatainak a korrigálásra használjuk ezt a tudást például. Bár az eltérés még ezen a szinten is kicsi, a helymeghatározásnál (melyik utca hány szám, mondjuk) nyilván pár méter eltérés is számítana.


Nem mondom, hogy ne próbáld megérteni, de vegyél a kezedbe egy relativitásról szóló JÓ fizikakönyvet, és olvasd el az egész történetet.

Lényegében ha gimiben megtanultad Newtont, akkor ez a következő lépés a fizika tanulásban főiskolai-egyetemi szinten, és több nagyon fontos következménye van, mint amit itt fel lehetne sorolni, tehát megintcsak ismétlem: javaslom, hogy vegyél a kezedbe egy egetemi jegyzetet, és olvass utána.


(A speciális relativitáselmélet még aránylag egyszerű alapvető matematikatudással is. Az általános az már kevésbé, elég britális matematikatanulás is szükséges hozzá, de lelkesedéssel ezt is meg lehet hódítani.)

2015. máj. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!