Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki el tudná mondani nekem...

Valaki el tudná mondani nekem az elektrolízis folyamatát érthetően? Honnan tudom, hogy milyen elektródokkal mi válik ki?

Figyelt kérdés

Érettségis feladatokat csinálok, minden megy általában, kivéve ez...

Már vagy 10x átnéztem az elméletet, de most sem értem...

Néha higanykatódról ír, néha grafitról és akkor ez válik ki, meg az, van amikor csak a víz elektrolizál...


Honnan lehet ezeket tudni, hogy milyan katódon mi válik ki és mi nem?

Idáig egyszer sem sikerült eltalálnom a pontos lejátszódó reakciót...


2015. máj. 4. 14:23
 1/2 anonim ***** válasza:

A pozitív elektródán a negatív ionok, a negatív elektródán a pozitív ionok gyűlnek össze. És attól függően, hogy melyik standardpotenciálja hogy alakul attól függően válik ki vagy hidrogén vagy a fém.


Mondjuk NaCl vízes oldata szokott a tipikus példa lenni.


Ha grafit elektródot használunk akkor a standarpotenciálok miatt H2 és Cl2 fejlődik az oldat pedig egyre töményebb NaOH lesz.


Ha viszont higanyelektródot, akkor nátrium amalgám komplex keletkezik, akkor nem keletkezik hidrogén gáz, mert az ionos nátrium nem lép reakcióba a vízzel.


Szoktak még platinaelektródot használni, ami viszont már nem képez komplexet, ugyan úgy hidrogéngáz fog fejlődni a Na + H2O reakció miatt és NaOH.


Oxigén baromi ritkán fejlődik a negatív elektródán, tekintve, hogy ahhoz desztillált víz kellene, ami meg sajnos nem vezető. (mert a víz egy igen gyenge amfoter vegyület, nem bomlik ionokra, csak az autoprotolízis megy, meg mert kovalens molekula), és ha elektrolízis van akkor az ionos vegyületekből lesz jellemzően a pozitív ion a negatív elektródán.

2015. máj. 4. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az elméletet nem átnézni, hanem megtanulni kell. Megtanulni elég egyszer.


Először is a standard elektródpotenciál táblázatot kell alaposan elemezni. Platina elektródokat alkalmazva a táblázatban adott potenciál értékek mellett válnak le az ionok.


Azért platina a standard hidrogénelektród (a referencia elektród), mert a platina inert.

Ha az elektród anyaga nem platina (hanem más vezető, grafit, vagy higany) akkor azt külön meg kell tanulni, mint kivételt. Ezeken az elektródákon bizonyos anyagok (főleg a hidrogén) túlfeszültséggel válnak le, és míg pl. platina elektródon a NaCl oldatból H2 fejlődik, addig higany katódon a Na fog leválni a hidrogén higany katódon való túlfeszültsége miatt.

Tehát, ha az elektród platina a leválási sorrend a standard elektródpotenciálok sorrendjében van.

Ha nem platina az elektród, a standard elektródpotenciál sort felejtsd el, és mint kivételt külön tanuld meg, hogy melyik anyag milyen elektródon...

2015. máj. 7. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!