Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Zeger gyűrűvel szoktak fogaske...

Zeger gyűrűvel szoktak fogaskerekeket is tengelyen rögzíteni, vagy kizárólag csapágyakat?

Figyelt kérdés

Fogkaskerékhajtómű (fix áttételű) egymással kapcsolódó fogaskerekéről van szó.

Kösz a válaszokat!



2015. máj. 4. 21:32
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

Ha van tengelyirányú terhelés is a gyűrű irányába, - pl. ívelt fogazás, rázkódás, ferde helyzetű üzemeltetés, stb, - akkor semmi esetre sem.

Különben miért ne?

2015. máj. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszi :) egyenes fogazatú kerekekről van szó , üzemi kürülmények között tehát nincs tengelyirányú terhelés. Akkor ugye ha mindkét oldalról megfogom egy-egy gyűrűvel külön-külön őket , akkor az ugye megfelelő rögzítés? Eredeti terv az volt,hogy egy hernyócsavarral fogom meg,de rájöttem,hogy ez nem túl jó ötlet, hiszem ha kirázkódik és beleesik a házba , akkor tönkre teheti az egészet. Szóval utána keresgéltem más megoldásokat, így jött szóba ez. Amúgy egy gépelemek beadandóról van szó..
2015. máj. 4. 23:02
 3/10 anonim ***** válasza:
48%
A hernyócsavar is jó lehet, talán még jobb is, gyakori megoldás, rugós alátéttel.
2015. máj. 5. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Reteszes rögzítést szoktak használni. Belemarnak a tengelybe és a fogaskerék belső hengerpalástjába is egy-egy hornyot, és a kettőbe együtt beleütnek egy "csapot".


Ezt nézd át:

[link]

2015. máj. 5. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
Én azért nem igazán tartom jó megoldásnak a mindkét oldalról zegerezést. Általában egyik oldalról tengelyvállal szokták megfogni.
2015. máj. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Szirty ***** válasza:

"Ha van tengelyirányú terhelés is a gyűrű irányába, - pl. ívelt fogazás, rázkódás, ferde helyzetű üzemeltetés, stb, - akkor semmi esetre sem."


Ennek ellenére ferde fogazású kerekeket fog zeger gyűrű a motortengelyen sok SEW hajtóműben.

Ráadásul nagy dinamikájú szervóhajtásnál, ami mindkét irányban forog tetszőlegesen.

2015. máj. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A kerekek a tengely közepén vannak , a tengelyvállak a csapágyakat fogják. Az hiszem marad az egyik oldalról zeger gyűrű , másik odlaról meg hernyócsavar rögzítés , tekintve,hogy péntekre kész kell legyen és elég feszített a tempó , a hernyócsavar meg már meg van rajzolva. Egyébként reális veszély az,hogy egy 240 és egy 480 min^-1 fordulatszámú és kb. 300 és 600 Nm csavarónyomatékú kapcsolatban 10.000 h alatt , annyira kilazul a csavar,hogy esetleg belesik a házba? Azért 10.000 h , mert ennyire méreteztem a csapágyat..

Az egyik válaszolónak pedig: tudom,hogy retesszel van meggátolva a kerekek elfordulása a tengelyen , itt a kérdésem a kereket tengelyirányú elmozdulása ellni megoldásra vonatkozott

2015. máj. 5. 21:35
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha nem sorozatgyártásról van szó, akkor úgy megpróbálhatod a két zégergyűrűs megoldást, hogy szoros illesztéssel méretezed.

Ék mindenképpen kell, az világos és ha csak a fogak vannak edzve, akkor hegesztőpisztollyal felmelegítve teheted a helyére a fogaskereket. Elég barkács megoldás, de ha két, három századdal kisebb a fogaskerék, mint a tengely, az sokat fog és attól még nem feszül szét a fogaskerék.

2015. máj. 6. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

Hát, nem tudom, nekem ez a Seeger megoldás akkor sem tetszik. A Seeger-gyűrű csak pozíció-biztosító, azt axiálisan terhelni "nem illik". Egy akármilyen tengelytárcsát meg két oldalról Seeger-gyűrűvel támasztani szerelésileg nem túl jó dolog. Nem szokás ilyet, na. Inkább látnék a tengelyen kialakított menetet és csapágyanyát egyik oldalról(minimum felhajtható alátéttel biztosítva lecsavarodás ellen), a másik oldalról meg tengelyvállat.

Nézd meg ennek az utolsó pár lapját:

[link]

Az, hogy tengelyvállak vannak a csapágyaknál, miért lenne akadály? Lépcsős tengelyátmérővel annyi vállat teszel, amennyi nem szégyellsz.

2015. máj. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat , mentek a zöldek!
2015. máj. 6. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!