Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Emberes Mars-expedíció: miért...

Emberes Mars-expedíció: miért a Marsra, miért nem a Holdra? Semmivel nem jobb a Mars, mint a Hold egy kolóniához.

Figyelt kérdés

Nincs számottevő, alkalmas légkör.

Kicsi a gravitáció a gázok megtartására.

Feltehetően van némi (víz)jég. (A Holdon is!)

A Hold sokkal közelebb van, könnyebben elérhető.

A Hold a Naphoz is közelebb van, több hő, energia van.

Mars-Hold 1:3. :D



2015. máj. 17. 10:57
1 2
 11/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Megkérdezném, hogy (most tényleg messzebbre a jövőbe előretekintve) te melyik naprendszeri objektumot javasolnád, mint leendő lakóhelyet az emberiség kitelepítésére? Akár népességi, akár ökológiai problémák túlélése céljából?


A Holdon a légkör nulla és az is marad. Nem terraformálható.

A Mars légköre most sem nulla, igaz, oxigénmentes, igaz, nagyon ritka, de ezen lehet változtatni.

Gravitációja annyival alacsonyabb, hogy aki ott születik, ott nő föl, biztos, hogy képtelen lesz utána bármilyen bolygóra lépni (ne feledkezzünk el az alacsony gravitációs környezet egyéb fiziológia problémáiról se). A Marson kicsivel jobb a helyzet.

A Holdon a hőmérséklet nappal-éjszaka közt közel 400 fokot változik, a Marson csak kb. 100-at.


Szóval a jövőben a Marsból lehet lakóhely, a Holdból maximum bánya- és ipartelep meg tranzitállomás.


És ha valamikor szeretnénk majd belakni ezt a helyet, akkor valamikor el kell kezdeni. Ennek a helyes időpontját meg a cél elérési idejének ismerete nélkül tippelni sem lehet.

Lehet, hogy száz év múlva már égetően szükségünk lesz rá. Akkor már most késő letenni az alapokat.

2015. máj. 18. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 kori80 ***** válasza:
100%

Emberes expedícióra a Hold tényleg alkalmasabb, de kolóniák létrehozásához a Mars közel a legjobb.


Nincs ugyan számottevő légkör, de alkalmas eléggé, hogy nyersanyagként használjuk fel (mint szén és nitrogén forrás növényeknek, algáknak).


Nem feltehetőleg, hanem hivatalosan elfogadottan is van vízjég a felszíne alatt, permafrostként. Egyes bolygókutatók szerint pár méter mélyen szinte az egész felszín alatt lehet, sokkal nagyobb mennyiségben, mint a Hold örök-sötét krátereiben. Ezesetben nagy mennyiségben lehetne bányászható, tehát ez egyáltalán nem döntő érv a Hold mellett.


Rövidebben elérhető ugyan, de ez egy permanens önellátó kolónia esetén ugye csak a lakók- oda és elszállításánál jelent bármiféle előnyt, ha egy kolóniának pedig nagy mennyiségű és gyakori utánpótlásra volna szüksége, akkor a projekt már rég el van veszve gazdaságilag.

Önellátás megszervezéséhez pedig bizony-bizony a Mars a lehető legkézenfekvőbb. A felszín tartalmazza az összes szükséges ásványi anyagot, ami növénytermesztéshez szükséges lenne, szén-dioxid pedig rakatszámra terem, habár felhasználni nem is közvetlenül a felszínen, hanem szigetelt üvegházakban kéne közel légköri nyomásúra kompresszálva.


Hosszútávon pedig van némi esély, hogy a marsi gravitáció különösebb károk nélkül legyen az emberi szervezetre, ugyanez a Holdról biztosan nem mondható el.


Nem mellesleg a Mars eléréséhez (amennyiben a megérkezésnél légköri fékezést alkalmaznak) nagyjából ugyan annyi üzemanyag kell, mint a Hold körüli pályára álláshoz. Továbbá a Holdon nincs légkör, ami leszállásnál lelassítaná az űrhajót, a Marson ez azonban sokat segíthet.

2015. máj. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
48%

Az Európa holdon egyénként valószínűsítik az életet a jégpáncél alatti óceánokban.


[link]

2015. jún. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!