Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet kiszámolni a...

Hogyan lehet kiszámolni a dugóhúzó "spirális" részének a hosszát?

Figyelt kérdés

Ha jól mértem, akkor a hossza 4cm hosszú, és 5 "menet"-ből áll. Nem tudom, hogy kell-e még más hozzá, ezeket gondoltam a legfontosabbnak megjegyezni. Trigonometriát már tanultam (valahogy sejtem, hogy az kellhet hozzá).


Nem lecke, csak kíváncsi vagyok, hogyan lehetne kiszámolni (ha egyáltalán ki lehet számolni).


Ez amúgy a klasszikus sörnyitós dugóhúzó (pincérinasnak hívják, ha jól tudom).


A segítséget előre is köszönöm!



2015. máj. 29. 16:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Még kéne a sugara is. (Ezenkívül nem mindegy, hogy hol méred a hosszát… A szál közepében, a külső szélénél, a belső szélénél,…)


De úgy első közelítésben, ha n = 5 a menetek száma, h = 4 cm a hossza, és r = ? a sugara, akkor:

gyök((n*π*r)^2 + h^2)

a válasz a kérdésedre.

2015. máj. 29. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%

1 menet hossza h=k/cos(15), ahol k a henger kerülete


h=18,85 cm


197 meneté pedig :3713,45 cm


Csökkenő spirál meneteinek száma egységként:


Az egyes félkörök hossza mértani sorozatot alkot: , Ezek együttes hossza 10 lépés után egység.

2015. máj. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
53%

A menetszámszámítás itt van, csak a képletképként van ott, így lemaradtacopy&paste-nél:


[link]

2015. máj. 29. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Tényleg, a sugár is fontos :) Az átmérője úgy fél cm, úgyhogy a sugara 0,25 cm.


A közepével párhuzamosan mértem.


A dugóhúzó nem csökkenő (legalábbis ha jól értem, hogy mi az), hanem egyenletes.


1#: le tudnád írni, hogy ez a képlet hogyan született?

2015. máj. 29. 18:15
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ugye ez egy egyenletes menetemelkedésű csavarvonal. Azaz úgy képzeld el, mintha rá lenne csavarva egy hengerre. Ha a hengert kiteríted, akkor egy olyan téglalap lesz, aminek az egyik oldala h, a másik pedig a henger kerülete K = π*r. Ezen a kiterített lapon a vonal párhuzamos szakaszoknak látszik, a szakaszok kezdőpontjai és végpontjai pedig h/n távolságokra vannak. A hosszukat a Pitagorasz tételből tudod számolni:

S = gyök(K^2 + (h/n)^2).

A kérdéses hossz, ennek n-szerese

n*gyök(K^2 + (h/n)^2) = gyök((n*π*r)^2 + h^2) ≈ 5,6 cm.

2015. máj. 29. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Valaki szólhatott volna, hogy a kör kerülete nem π*r, hanem 2*π*r…


Így a végeredmény is inkább:

gyök((2*n*π*r)^2 + h^2) ≈ 8,8 cm.

2015. máj. 29. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Tényleg, ez fel sem tűnt... De a gondolatmenetet megértettem, erre nem hiszem, hogy gondoltam volna.


Mindenkinek köszönöm a segítséget! :)

2015. máj. 30. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!