Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Korábban a Cernben tervezték...

Korábban a Cernben tervezték mikro fekete lyuk előállítását. Sikerült ez a kisérlet? Egy kisérletekkel nem igazolt feltételezéssel (elméleti lehetőséggel) hogy lehet egy akár globális katasztrofát okozó kisérlet veszélytelenségét igazolni?

Figyelt kérdés

Remélem nem. Mivel:

"Hawking-sugárzás olyan megjósolt, de kísérlet vagy megfigyelés által még nem igazolt feketetest-sugárzás, amely a fekete lyukak eseményhorizontjának környezetében jön létre kvantummechanikai jelenségek miatt. A sugárzást Stephen Hawking angol elméleti fizikusról nevezték el, aki 1974-ben közölt tanulmányban vetette fel a jelenség elméleti lehetőségét. A Hawking-sugárzás miatt csökken a fekete lyuk energiája és tömege, ezt a jelenséget fekete lyuk párolgásának hívják." (Wiki)


Úgy rémlik, korábban a kisérlet veszélytelenségét éppen a Hawking sugárzás okozta "párolgással" magyarázták, azaz, hogy a párolgás gyorsabb, mint ahogy a fekete lyuk növekedne.



2015. máj. 29. 20:37
1 2
 11/15 nontau ***** válasza:
56%
A Hawking sugárzás egy erőltetett nem bizonyított megfigyelés. A tudós akármit mond felfújja a média. Sokat tett a tudományért de ideje már rég lejárt. Az Univerzum rejtélyeinek megértését, megoldását nem fogja segíteni. A CERN-ben soha nem akartak fekete lyukat előállítani!, ne a Blikket olvasd ez ügyben.
2015. máj. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 nontau ***** válasza:
Nem terveztek fekete lyuk előállítását!, mivel nem is lehet!Szerencsére a CERN-ben okos emberek vannak.
2015. máj. 30. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
6-os: Jézusom :-(
2015. máj. 30. 23:49
 14/15 anonim ***** válasza:

Hát a 6-osra nem bíznék egy élesebb konyhakést sem, az biztos.


Amíg nem tudjuk biztosan, hogy más csillagok körül vannak lakható világok, eleve rohadt nagy ötlet lenne felperzselni a Földet az utazás kedvéért. Valamiért Kolumbusz sem úgy vágott neki az óceánnak, hogy előtte felgyújtotta Spanyolországot.

2015. máj. 31. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

nontau

Igazad van. Nem tervezték, csak feltételezték, annak létrehöttét. Ezzel együtt az alábbi (2008-as) cikkben szerpelő egy az 50 millióhoz valószínűség ilyen kérdésekben nekem túl nagynak tűnik. Csak a "nulla" valószínűséget tudnám elfogadni. (Mégha azóta ez be is bizonyosodott!?)


"A Föld és vele együtt az emberiség végét vizionálja két amerikai nukleárisbiztonsági szakember, Walter Wagner és Luis Sancho nem kevesebbet állít, mint hogy az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) várhatóan szeptember elején üzembe álló új, nagy teljesítményű részecskegyorsítójában, az úgynevezett nagy hadronütköztetőben globális kataklizmát kiváltó események játszódhatnak le. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerintük, hogy a gyorsító belsejében kicsiny fekete lyukak jönnek létre, amelyek aztán magukba szippantják a Földet vagy akár a Naprendszert.


De ugyanígy elképzelhetőnek tartják olyan, a tudomány által eddig nem ismert elemi részecskék létrejöttét, amelyek megváltoztatják a minket körülvevő anyag természetét. A két szakember aggodalmának nem csupán újságcikkek formájában ad hangot, még márciusban a hawaii kerületi bírósághoz (mindketten a Hawaii-szigeteken élnek) benyújtott keresetükben a projekt leállítását kérték. És időközben ugyan az amerikai igazságügyi minisztérium, az energiaügyi tárca, valamint a tudományos kutatásokat támogató kormányzati ügynökség, a National Science Foundation is a kereset visszautasítását kérte a bíróságtól, és a CERN is előállt egy a kísérletek veszélytelenségét bizonyítani hivatott tanulmánnyal, ám Wagner és Sancho kitart.


A tudósok egy korábban megjelent számításra hivatkoznak, amely szerint ugyan nagyon kicsi, egy az ötvenmillióhoz a világvége bekövetkeztének a valószínűsége, ám mégiscsak létező lehetőség."

2015. máj. 31. 00:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!