Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A Google nem nagyon volt a...

A Google nem nagyon volt a barátom. A napelem akkor is termel energiát, ha egyáltalán nem süt a nap?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a napelem télen is termel energiát, meg valahol olvastam, hogy nem kell közvetlen napsütés, elég a szórt fény is, viszont a leg mostohább körülmények között is termel energiát? Mondjuk télen, szakadó hóesésben, 10-30 méteres felhővastagsággal (úgy, hogy, nappal is kell villanyt kapcsolni, biztos tapasztaltatok már ilyet) akkor is termel a napelem energiát?

2015. júl. 5. 21:39
 1/10 anonim ***** válasza:
65%
Nagyon nagyon kis mértékben biztosan termel, nem tudok olyanról, hogy létezik egy küszöbérték, amely alatt egyáltalán nem termel. Viszont azt tudom, hogy telenként nem 10-30 méter a felhővastagság, főleg, ha még villanyt is kell kapcsolni miatta. Ahogy nyáron, úgy télen is létrejöhet több kilométer vastag felhőréteg.
2015. júl. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Itt egy ábra arról, hogy mennyi a napelem hatékonységa adott fénykoncentrációnál.


[link]


Ez azt jelenti, hogy az egész kicsi fényeergiát is átalakítja, de valamivel kisebb hatékonységgal. (De azért a 33% maximum hatékonységhoz képest a 25% nem rossz.)

2015. júl. 5. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

2# A görbe amit te találtál az nem szilícium napelemre vonatkozik hanem GaAs koncentrátoros napelemre.

Egyébként a Si napelemek maximum 1 sun (normál napsütés) fényintenzitás alatt szoktak működni.

Felhős időben csak az 3-25% teljesítményt tudnak produkálni nyilván a felhőréteg vastagságától függően.

2015. júl. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi! :)

Jó, kilométeres felhővastagság, csak tippeltem, nem vagyok szaki. :D

2015. júl. 5. 22:25
 5/10 A kérdező kommentje:
Szóval akkor termel a legmostohább körülmémyek között is, ez a lényeg.
2015. júl. 5. 22:27
 6/10 anonim ***** válasza:
60%

Termel, természetesen. Jó közelítéssel az optimális üzemállapotbéli értéknek kb. 10%-át.

A napelem uis. nem a közvetlen sugárzás alapján termeli az energiát hanem a fényerősség alapján, ezt candellában szokás mérni.

2015. júl. 5. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, legalábbis a fizika órákról rémlik valami kandelás cucc. :D Csak azt nem tudtam, hogy a napelem alapjáraton a fényerősségéből nyeri az energiát.
2015. júl. 5. 23:16
 8/10 anonim ***** válasza:

Igen, mennyivel jobb lehetne a hatásfok, ha szélesebb spektrumot tudna kihasználni!

"A hatásfokot elsősorban az korlátozza, hogy a Nap sugárzása széles hullámhosszspektrummal rendelkezik (300 nm-2500 nm), azonban a napelemet egy hullámhosszra lehet könnyen optimalizálni. A több hullámhosszra történő optimalizálást több félvezető p-n átmenet egymásra építésével valósítják meg, ami bonyolultabb(drágább) napelem szerkezetet eredményez."

2015. júl. 6. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
60%
A napelem lényege, hogy az anyaga fotonokat nyel el, és ezek energiáját képes meghatározott arányban eltárolni. Ebből következik, hogy amíg foton éri a napelemet (azaz, amíg nincs teljes sötétség - más szóval mindig) lesz energiatermelés. Ez az elmélet. Az iparilag előállított napelemre persze mindig lesz egy (nagyon kicsi) küszöbérték, amikor az elnyelt fotonmennyiség energiája nem indít be bizonyos reakciókat, vagy az előállított energia rögtön ki is sugárzódik, tehát valójában nincs "termelés".
2015. júl. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az egykristályból készültek rosszabbul, a polikristályos napelemek kicsit jobban hasznosítják a felhős időben szórt/szűrt fényt.

Mivel a hőmérséklettel fordítottan arányos az áramtermelés (a hőség rontja), télen is szépen termel a napelem, már amennyire a "beesési szög" engedi...


(Amikor "egyáltalán nem süt a nap", akkor éjszaka van, és a napelem ekkor nem termel áramot. A holdfény ehhez kevés.)

2015. júl. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!