Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehetne "felfogni" a...

Hogyan lehetne "felfogni" a 3d-n túli dimenziókat?

Figyelt kérdés
Valahogy meg lehetne érteni ezt egy 3D-s világban való, többdimenziós ábra segítségével, hogy hogyan is kell elképzelni, meg lehetne érteni, ezáltal egy kicsit érzékelni? Mert ugye a 3dnél tovább is vannak dimenziók. Vagy ez nem igaz? Mert láttam pár ilyen videót a youtbeon, de én ezekből nem értem meg, hogyan képzeljem el? Valaki eltudná magyarázni? Ha nem lehet "megéreni" ezt jelen érzékszervekkel, akkor még senkinek sem sikerült gondolom, ugye? Bár, a videó alapján meglehet ezt érteni. https://www.youtube.com/watch?v=AzL091mZQ-E

2015. júl. 9. 17:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Vannak kísérletek erre, és akinek van érzéke hozzá, az még talán lát is belőle valamit.

Keress vissza, már volt itt erről szó.

Bár... aki azt írja, hogy "eltudná"...

2015. júl. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Törvényen kívüli szóösszevonás na XD
2015. júl. 9. 18:30
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudjuk elképzelni a 3D-n túli dimenziókat. A mi agyunk nem képes erre.
2015. júl. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
De azért azokat a modelleket csak vették valahonnan.
2015. júl. 9. 18:51
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de nem úgy hogy elképzelték, hanem hogy utánaszámoltak. Kiszámolták az egyes többdimenziós alakzatok paramétereit, és így kapták meg őket. De ez még nem bizonyítja, hogy létezik 4D-s, vagy annál több dimenziójú alakzat a valóságban.
2015. júl. 9. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

"csak vették valahonnan"

A matematika csodákra képes. Olyan szabályos alakzatot is találtak már, ami 3d-ben nem is létezik. Van olyan forgatás is (2 tengely körül egyszerre), ami szintén nem létezik nálunk.

Ezzel együtt még mindig nincs bizonyíték rá, hogy mindezek a valóságban is léteznének.

2015. júl. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
#6-os, tudnál linkelni, mert ezek nagyon érdekelnének :)
2015. júl. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
szedjél be DMT-t és meglátod
2015. júl. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi egy 3d-s világban élünk, ezt érzékeljük. A 3d-t is csak azért tudják papírlapon ábrázolni, mert tudjuk miről van szó, ezért beleképzeljük. De mivel a 4. dimenziót még nem láttad, nem tudod elképzelni vizuálisan a 3d-s világunkban. Viszont a matematikával teljesen leírták a 3d-s teret, amit lehet általánosítani tetszőleges dimenzióra. És bár ez csak matek, kifelyezetten jól le lehet vele írni fizikai törvényszerűségeket.
2015. júl. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Én jártam ilyen specire az egyetemen (felvehető plusz órák).

Többdimenziós geometria volt, leginkább poliéderek.

Első közelítésben kombinatorikailag fogtuk meg a dolgot, mint a háromszög -> tetraéder -> szimplex... logika mentén, aztán a kockát általánosítottuk, és ezeket metszettük síkokkal, illetve alterekkel.

Ugye rajzolni nemigen lehetett, de mégis egyre jobban érzékeltük egyfajta belső látással ezeket a testeket.

Mellettem, körülöttem az egykori OKTV-s, olimpiás srácok voltak, ők hamarabb és jobban láttak, a prof meg 5D-ig számolt határolóalakzatokat (csúcs, él lap, határolótest, stb...)

Érdekes jelent volt, amikor mindenki hunyorogva ült és "számolt" valamit fejben és aztán az eredmények megegyeztek, azaz ugyanazt "látták".

Persze ehhez nagy segítség volt az Euler-poliédertétel, aminek van egy kombinatorikus-topologikus bizonyítása, és emiatt ez kiterjeszthető akárhány dimenzióra, ami alapján el lehet kezdeni tapogatózni.

Egy féléven át volt ez, a prof (Dr. Böröczky Károly) jól építette fel, terelt minket magasabb dimenziókba.


Vagyis az máris nem igaz, hogy senkinek nem sikerült...

2015. júl. 10. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!