Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell szàzalè...

Hogy kell szàzalèkot szàmolni?

Figyelt kérdés
Pl,egy osszegnek hogy szamithato ki a valahany szazalèka? vagy pl ennyi ès ennyi szazalèkkal tobb vagy kevesebb, hogy kell ezt szorozni?
2008. szept. 4. 10:38
 1/3 anonim ***** válasza:
91%

Itt egy pelda: 200-nak a 45%-át ugy tudod kiszamolni, 200x0,45= 90


Ha azt akarod, hogy hany szazalekkal tobb v kevesebb, akkor ugyanigy kiszamolod a szazalekot, majd hozzadod vagy kivonod.

2008. szept. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
72%

A százalék az "százzal való osztást" jelent.

1%-a valaminek az a századrésze. Tehát pl. 100 Ft 1%-a az 1 Ft.

Ebből kifolyólag ha valaminek az x százalékát akarod kiszámolni, akkor a százalékalapot (aminek tudni akarod az x százalékát) megszorzod a százalékértéked (az x) század részével.

Tehát y-nak az x%-a = y * (x/100)


Ha van két számod, és egymás arányát szeretnéd megnézni százalékban, akkor egyszerűen arányítani kell az egyiket a másikhoz. Tehát van 100 Ft-om, és tudni akarom, hogy ez a Petinél lévő 150 Ft hány százaléka, akkor a 100-at elosztom 150-nel. Erre kapok egy számot, majd ennek a százszorosát veszem, és megkapom a százalékértéket.

(100/150)*100=66,67% Tehát nekem Peti pénzének a 66,67%-a van meg. Ezt vissza is ellenőrizhetjük, hiszen ha Peti 150 Ft-jának a 66,67%-át vesszük, pont az én pénzemet kell megkapni, a 100 Ft-ot. Ezt az előbb már leírtam hogyan kell: 150*(66,67/100) = 100 //

Tehát jól számoltunk :)

Arányításnál figyelni kell, hogy mit arányítok mihez. Ha 100 Ft-ról akarom megtudni, hogy hány százalék, akkor azt osztom, mindig az van felül, amiről keresem az infót.

Vagyis x érték y-nak hány százaléka: (x/y)*100



A harmadik dolog, ami százalékszámításnál elő szokott fordulni.

Van 75 Ft-om, ez 60%-a annak, mint ami Petinek van. Azaz tudom, hogy valaminek a 60%-a az pont 75 Ft. Ekkor úgy kell a százalékot kiszámolni, hogy a 75-öt elosztom a százalékérték "számszaki alakjával", azaz a század részével. Tehát 75 / (60/100) = 75/0,6= 125.

Vagyis ellenőrzésképpen a 125-nek a 60%-a ha 75, jól számoltunk. Azaz 125*(60/100) = 75 // Jól számoltunk.

Tehát ha nem tudom, hogy mennyi a száz százalék, akkor a száz százalékot úgy számolhatom ki, ha tudom, hogy x az y %-a az egésznek:

x/(y/100)


Amúgy ha alapvető matematikai ismereteid vannak, akkor ezt nagyon egyszerűen lehet egy "négypontos" képlettel felírni:


100 % = x

y % = z


A "jó öreg" mondóka szerint:

Ismeretlent megkapom,

a két számot elosztom:

Ismeretlen mellettit

és melletti fölöttit (alattit).

Eredményét szorzom szépen

A harmadik számmal éppen.

A kérdés már nem vitás,

eredményem sem hibás!


Vagyis:

ha y-nt keresem, akkor (z/x)*100

Ha z-t keresem: akkor (y/100)*x

Ha x-et keresem: akkor (100/y)*z


Remélem, hogy segítettem.

2008. szept. 4. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
53%

Lehet, hogy még korai a kérdésed.

Várd meg, amíg az általános iskolában felső tagozatos leszel,

és akkor, ott majd oktatni fogják!

2008. szept. 4. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!