Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nátrium hipoklorit és aceton...

Nátrium hipoklorit és aceton reakciójakor kloroform vagy kloroaceton keletkezik?

Figyelt kérdés

Én eddig teljesen abban a tudatban voltam hogy kloroform de itthon csináltam naocl-t abba sztöchiometrikusan acetont tettem és elszintelenedet tehát történt reakció.


Viszont nem láttam a kloroform réteget így ledesztillaltam hátha valahogy feloldótott de utána se volt külön réteg és a szemem kegyetlenül könnyezett ezért gondolok arra hogy kloroaceton keletkezett.



2015. aug. 12. 17:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Kloroaceton.
2015. aug. 12. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Csak az még azért lenne furcsa mert mindenhol azt írják hogy kloroform keletkezik még a Wikipédia is:


Chloroform may also be produced on a small scale via the haloform reaction between acetone and sodium hypochlorite:


3NaClO + C3H6O →CHCl3 + 2NaOH + NaOCOCH3

2015. aug. 12. 17:48
 3/5 A kérdező kommentje:

Bár most belegondolva a haloform reakcióhoz lúg is kell én viszont majdnem tiszta nátrium hipoklorit oldatot használtam. Lehet hogy akik hypóval csinálják azért sikerül nekik mert az tartalmaz lúgot is.


Örülnék neki ha valaki felvilágosítana a témában.

2015. aug. 12. 17:54
 4/5 anonim ***** válasza:

A reakciókörülményektől függ. Ha a nátrium-hipoklorit savval érintkezik, vagy oxidatív ágens van benne, akkor a klór válik szabaddá és a termék klóraceton lesz, ha az oldat meleg.

Hideg vagy éppen langyos, híg oldatban kloroform képződik, ha a pH végig lúgos marad.

2015. aug. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát mivel én naocl-t úgy csináltam hogy nátrium hidroxidba klór gázt vezettem lehet benne valami.

Gondolom miután nem volt több hidroxid utána részben a vízzel sósavat és hipoklórossavat hozott létre valamint mikor hozzáadtam az acetont még elég meleg volt.


Köszönöm a válaszod!

2015. aug. 12. 18:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!