Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hat szigma miért négy és...

A hat szigma miért négy és fél szigma?

Figyelt kérdés
Van egy másfél szigmás eltolódása a haranggörbének, amit nem teljesen értek.

2015. aug. 22. 14:47
 1/7 anonim ***** válasza:
62%
Értelmes ember ennyiből nyilván nem tud válaszolni...
2015. aug. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Kicsit pontosabban nem tudnád megfogalmazni?
2015. aug. 22. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
értem a kérdést, de ebből nyilván nem tudom megmondani, mit rontottál el
2015. aug. 22. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én értem ennyiből is.

A 6 szigma egy nagyon elméleti számítás és nem veszi figyelembe azt hogy a mérések (vagy a gyártás) gyakran lassú és a megfelelő adat mennyiség csak lassan sokszor hónapok vagy évek alatt jön össze. A hosszú idő miatt az átlag ( a haranggörbe csúcsa) eltolódhat lassan mozoghat.

Ha ezt figyelembe vesszük akkor a 6 szigma igazából 4.5 szigmának felel meg.

2015. aug. 22. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

A hat szigma többnyire az, amikor egy gyártási folyamatban minden egymillió termék közül mindössze 34 hibás.


Viszont ez a normális eloszlás esetén a várható értéktől a szórás négy és félszeresén túl levő tartománynak felel meg.


Olyan válaszát várom, aki ért a témához, az egyből levágta volna szerintem. A hat szigma eleve egy elterjedt fogalom.

2015. aug. 22. 17:15
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Amikor írtam, még nem láttam a válaszod.
2015. aug. 22. 17:17
 7/7 anonim válasza:

A Six Sigma problémamamegoldó módszerben a szigma a vállalati folyamatokban meglévő ingadozást, pontosabban a szórást jelenti.


Azért hat szigma a six sigma, mert a legközelebbi vevői specifikációs határ 6 szórásnyi távolságra helyezkedik el a folyamat várható értékétől (ez jellemzően az átlag), ha például egy haranggörbével ábrázoljuk.


A vevői specifikációs határokon belüli adatpontok jónak minősülnek, míg az azokon kívüliek hibásnak. A hiba mértékét az X tengely és a haranggörbe közötti terület nagysága határozza meg, azonban ez a terület hat szigma távolságban már annyira kicsi, hogy nem is százalékban, hanem a minőségirányításban elfogadott egymillió hibalehetőségre vetítve adják meg.


Ezért nem 99,99...%, hanem 3,4 hiba az egymillióból, vagy gyakran 34 hiba a 10 millióból.


Amikor ezekhez a számításokhoz az adatokat gyűjtik, akkor gyakran ún. rövid távú adatokat vizsgálnak, vagyis pl. 1 gép, 1 dolgozó, 1 típusú anyag stb.


A hat és a négy és fél szigma közötti eltolódásnak az az oka, hogy tapasztalati úton Motorola mérnökei amikor az 1 dolgozó, 1 gép, stb. adatgyűjtés eredményeit több dolgozó, több gép, stb. adatokra cserélték általában 1,5 szórásnyival tolódtak el a folyamatok (mivel nagyobb ingadozást mutattak).

E 1,5 szigma eltolódás mögött tehát nincs "statisztika" pusztán több ezer végrehajtott six sigma, vagy magyarul hat szigma projekt tapasztalata.


Az igazi cél, hogy hosszútávon legyenek hat szigma képességűek a folyamatok, ami rövid távon a fenti 1,5 szigma eltolódás miatt 7,5 szigmát jelent (remélem ez most nem fog összezavarni).


Ha még részletesebb magyarázatot szeretnél, akkor tekintsd meg az alábbi linken szereplő videót, vagy a pdf dokumentumokat:


[link]

2015. aug. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!