Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha színeket és hangokat el...

Ha színeket és hangokat el tudunk képzelni, vissza tudunk emlékezni rájuk, akkor ízeket és szagokat miért nem tudunk elképzelni?

Figyelt kérdés
Pl. ha azt kérném valakitől, hogy képzeletben gondoljon egy hozzá közeli személyre, akkor mindenki el tudná képzelni az illetőt. Ha azt kérném, hogy képzelje el a hangját is, az is menne. De ha a kedvenc ételének az ízét kéne elképzelnie, vagy a szagát, akkor az már nem menne neki. Nekem sem megy, egyszerűen nem tudom szagokat, ízeket elképzelni. Legalábbis nem olyan erősen. Érzeteket, tapintásokat szintén alig tudok elképzelni. Miért van ez? Hangokat és képeket miért könnyebb elképzelni?
2015. aug. 31. 09:31
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%

Én pl. el tudom képzelni az ízeket és a szagokat.

Szerintem, amire emlékezni tudunk, azt elképzelni is tudjuk. Nálam legalábbis így van.

2015. aug. 31. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

"De ha a kedvenc ételének az ízét kéne elképzelnie, vagy a szagát, akkor az már nem menne neki." - már hogyne menne.


"Nekem sem megy, egyszerűen nem tudom szagokat, ízeket elképzelni.Legalábbis nem olyan erősen. Érzeteket, tapintásokat szintén alig tudok elképzelni. Miért van ez?" - valószínűleg a taktilis információkat feldolgozó része az agyadnak fejletlen, vélhetően a vizuális vagy akusztikus csatorna javára.

2015. aug. 31. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 Tislerics Máté ***** válasza:

Szerintem az evolúció miatt. Több millió éve a látás és a hallás a legfontosabb érzékelés, Az életbennmaradás szempontjából mindenképp. Tehát a szaglás, tapintás, ízlelés, nem kifejezetten létfontosságúak, ezáltal nem is olyan könnyen előhívhatók az emlékekből.


Véges számú DNS kötések, nem teszik lehetővé, hogy minden érzékszervünk arányosan, egyszerre fejlődjön. Bizonyára azok az egyedek maradtak életben nagyobb eséllyel, akiknek a hallásuk és a látásuk volt fejlettebb.

2015. aug. 31. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
49%
"Tehát a szaglás, tapintás, ízlelés, nem kifejezetten létfontosságúak" - viccelsz? Tapintás kell ahhoz, hogy a természetes élőhelyeden tudj közlekedni, a szaglás meg sokkal hamarabb elárulja egy ragadozó jelenlétét, mint a hallás/látás. A táplálék megválasztásáról nem is beszélve...
2015. aug. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem tudom, én amit megtapasztaltam, azt el tudom képzelni, amit meg nem, azt nem. Ez a látásra, hallásra, szaglásra, tapintásra is vonatkozik.


Pl. volt egy lány osztálytársam nagyon rég a gimiben, akinek valamiért érdes volt a tenyere. Mintha még most is érezném, olyan jellegzetes volt, 1000 kéz közül fel tudnám ismerni csukott szemmel, csak tapintással. De ugyanígy fel tudom idézni, milyen egy lány haját simogatni (és mindegyik lánynak más valahogy), milyen homokot tartani a tenyeredben, milyen a cica tappancsa stb.


Ízeknél és szagoknál is fel tudom idézni, milyen a kakaós csiga íze, milyen a sör íze, egy lány parfümjének az illatát is fel tudom magamban idézni, és ezeket fel tudom ismerni. De ugyanúgy a sz*r szagát is fel tudom idézni :D Ha megkérnek, hogy meséld el, milyen az alma, körte, ananász, banán, narancs, citrom íze, nem biztos, hogy el tudod mesélni, de magadban mégis érzed, hogy jellegzetesen ezek milyen ízek!


Amúgy kérdező szerintem arra gondolsz, hogy egy vizuális vagy egy hangélményt könnyen el tudunk képzelni, egy ismerős arc vagy tárgy megjelenik a képzeletünkben, egy dalt el tudunk dúdolni, de az ízeket, szagokat nem tudjuk így magunkban "másolni", belülről reprezentálni. Bár én nem vagyok ebben olyan biztos, mert szerintem ezeket is fel lehet idézni.

2015. aug. 31. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

"Ízeknél és szagoknál is fel tudom idézni, milyen a kakaós csiga íze, milyen a sör íze, egy lány parfümjének az illatát is fel tudom magamban idézni, és ezeket fel tudom ismerni."


Én nem. Én nem tudom felidézni.

2015. aug. 31. 14:05
 7/25 Tislerics Máté ***** válasza:

#4! Igaz a tapintás tényleg elengedhetetlen a közlekedéshez! azonban az egyensúlyérzék nélkül fabatkát sem érne.


,,a szaglás meg sokkal hamarabb elárulja egy ragadozó jelenlétét, mint a hallás/látás." Teljesen mindegy! A hallás és látás miatt tudsz védekezni ellene! :D


A táplálék megválasztása meg a látástól függ leginkább! vagy te inkább a szaglásodat, meg az ízlelésedet használnád inkább a látásod helyett?!


#4! Kérlek ha legközelebb "válaszolsz" egy kérdésre, akkor szólj is hozzá érdemben, és ne csak kötözködj, ráadásul balgaságokkal.


Amúgy ízeket én se tudok felidézni nagyon, egy kicsit tapintásokat, szagokat szinte semennyire. Talán gyermekkorunkban nem fejlődött ki rendesen ez a képesség. Érdekes én eddig én azt hittem, ez mindenkinek nehezen megy... De ezek szerint egyeseknek ez ugyan olyan könnyen megy mint visszaemlékezni egy arcra...

2015. aug. 31. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
Kérdező, irigyellek, hogy nem tudod felidézni a kakaós csiga ízét! Ezek szerint általában az édességek ízét, a finom ételek, italok ízét se. Legalább nem fogod őket megkívánni. Túl fogsz élni engem, én elhízok és belehalok, Te pedig egészséges maradsz.
2015. aug. 31. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
Ha megtanulnod megfogalmazni, milyen ízt/illatot érzel, könnyen meg fogod tudni jegyezni ezeket. Borkóstolásnak ez az alapja.
2015. aug. 31. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Kérdező, ha megkérdezné valaki, hogy írd körül a kakaós csiga ízét, mégis meg tudnád tenni, nem?


Márpedig szerintem igen, mert gondolom, ha eszel egy kakaós csigát és töltött káposztát, akkor meg tudod őket különböztetni. Ha meg tudod különböztetni az ízeket, le is tudod írni, hogy milyenek. Ha le tudod írni, hogy milyenek, ahhoz igazából az kell, hogy felidézd, hogy amikor etted, milyen íze volt.


Szerintem fel tudod te idézni, csak ezt nem tudod képi vagy nyelvi formába önteni...

2015. aug. 31. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!