Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet itt olyan karakte...

Hogyan lehet itt olyan karaktert írni, bemásolni, ami a hatványba/valamelyik indexbe kerül?

Figyelt kérdés

Láttam már hogy valaki nem x^2-t ír, hanem x-et, és a jobb felső indexbe egy kettest. Hogy csinálta? Én sehogy sem tudok ilyet csinálni. Talán valamilyen billentyűkombináció kell? Vagy valahonnan bemásolta? Már próbáltam bemásolni, és nem maradt az indexbe a szám.


Illetve még meg szeretném kérdezni, hogy mi a neve a két fajta írásmódnak? Amikor az egyiket csak x^2-nal írjuk, a másiknál viszont már a hatványban van a szám. Hallottam olyasmit, hogy az egyiket kétdimenziós írásmódnak is mondják, de már nem vagyok biztos benne. De tudom, hogy mind a két írásmódnak van megfelelő magyar megnevezése.


2015. szept. 6. 21:58
 1/6 A kérdező kommentje:
Illetve az egyes műveleteket mivel tudják jelölni? Tudom hogy a hatványozást ^-vel, a gyökvonást sqrt-vel. De milyen jelölések vannak még?
2015. szept. 6. 21:59
 2/6 anonim ***** válasza:

Mint ezt peldaul? ²³


Hasznald Windows-on a meltan hires charmap programot (Start menu, futtatas, beirod h. 'charmap' ). Tadaaaa.

2015. szept. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Calibri betűtípusban vannak indexek, jelek:

X⁰¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹⁺⁻⁽⁾ⁿª ≤ ≥ ≠ ≈ ∞ X₀₁₂₃₄₅₆₇₈₉ ∫ ± ☒ ☑

Georgia:

α β γ δ ε ζ η θ κ λ μ ν ξ π ρ σ τ υ φ χ ψ ω Γ Δ Θ Λ Ξ Σ Π Φ Ψ Ω √

2015. szept. 6. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2xSü ***** válasza:
100%

Az Unicode szabvány rengeteg írásjelet tartalmaz. Egyrészt ez elérhető a már fent említett charmap (karaktertábla) programból, de rá is lehet keresni a neten. Pl.: [link]

Azon belül pl. van ilyen, hogy:

[link] range/2/Latin-1_Supplement/ (Itt a ² és ³ karakterek vannak)

[link] range/41/Superscripts_and_Subscripts/ (Ez további alsó és felső index karakterek.)


Vagy:

[link]


Innen vágólappal lehet bemásolni a megfelelő karaktert a szövegbe.

2015. szept. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2xSü ***** válasza:
100%

> Illetve még meg szeretném kérdezni, hogy mi a neve a két fajta írásmódnak?


Nem tudok róla, hogy lenne külön neve. Az x² a hagyományos matematikai jelölés. Az x^2 úgy általában elterjedt jelölésmód, pl. a LaTeX is tartalmazza. (Általában ezt a jelölést szokták alkalmazni, ahol nincs lehetőség formázott szöveget használni.) Lásd pl.:

[link]

[link]


Ez a forma azért is jó, mert mondjuk egy x²-et, vagy egy √2 még le lehet írni a megfelelő unicode karakterekkel, de egy x^(2+(x^3)/2) -et – lásd: [link] – már nem igazán.

2015. szept. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Csicsky ***** válasza:
100%

Én ezt úgy szoktam csinálni, hogy megnyitok egy Word dokumentumot és beállítom betűtípusnak az Arial Unicode MS betűtípust. Itt megírom a választ (mint most is), ezeket a speciális karaktereket meg a Beszúrás – Szimbólum – További szimbólumok paranccsal teszem be a dokumentumba és aztán ezt bemásolom (Ctrl+szöveg) ide (Válasz küldése).


Például:

felső indexek: ⁰ ¹ ² ³ ⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ ⁹ ⁺ ⁻ ⁼ ⁽ ⁾ⁿ

alsó indexek: ₀ ₁ ₂ ₃ ₄ ₅ ₆ ₇ ₈ ₉ ₊ ₋

2015. szept. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!