Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Bizonyos kémiai reakciók fény...

Bizonyos kémiai reakciók fény jelenlétében nem mennek végbe. Miért?

Figyelt kérdés

Azok a kis fotonok miben befolyásolják az egyes atomokat, vagy azok szerkezetét, hogy fény jelenlétében képesek bizonyos reakciókra?

Talán a fény az elektronoknak ütközik? És ha ez történik, akkor az miért okozza azt, hogy a egyik elem könnyebben lép reakcióba a másikkal? Hiszen a fénynek nincs olyan hatása, mint egy másik kémiai elemnek, ami mondjuk segíteni a reakciót. A fény csak fény.


2015. szept. 11. 15:17
 1/9 A kérdező kommentje:
Valójában úgy akartam írni a kérdést, hogy "fény jelenlétében mennek csak végbe". De mivel biztos vannak olyan folyamatok, amelyek fény jelenlétében valóban nem mennek végbe, ezért tulajdonképpen elfogadható a kérdés. Viszont akkor kérlek arra is válaszoljatok, hogy ha nem megy végbe egy reakció a fény miatt, akkor miért nem.
2015. szept. 11. 15:20
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem, a fény nem csak fény. Biztosan tetszett már arról hallani, hogy a fotonoknak, szóval azoknak a kis pici izéknek, amiből a fény van, nincsen tömegük, nincsen töltésük. Adja magát a kérdés: akkro milyük van a szerencsétleneknek? A válasz helyes: energiájuk. Mennyi energiájuk? Ez se túl bonyolult: e = hullmáhoszszor Planck-állandó. Azaz, annál több, minnél rövidebba hullámhosszuk, és mivel hullámhosszor frekvencia konstanas, minnél nagyobb a frekvenciájuk.

Következésképpen a fény energiát közöl, és ami energiát közöl, az energiát közöl.

Talán hallottál már arról is, hogy számos kémaii reakció végbemenéséhez un. aktiválási energia szükséges. Azaz A energiaszinten van a kiindulási anyagok, B, az A-nál alacsonyabb energiaszionten vannak a termékek, de közte ott vana küszöb, amit a palotapincsinek meg kell ugrani. Ezt lehet katalizátorral vagy aktiválási energiával megoldani. Pl. Ha összekeversz hidrogént és oxigént, szépen bezárod őket egy palackba, akkor egymillió év múlva is ott léesz neked, és a büdös életbe' nem lesz belőlük víz. Vagy pl. egy daran gyémánt magától sose változik grafittá, holott a szén stabilis állapota a grafit, a gyémánt metastabilis. De ha akár a hidrogén/oxigén elegyet, akár a gyémántot megfelelően meghevíted, a reakció végbemegy. előbbi komoly durranással, utóbbi csendesebben.

Energiát nemcsak hővel, hanem mikrohullámmal, de látható fénnyel vagy akár UV-, vagy röntegnsugárzással is közölhetünk.

Látható fénnyel lehet eldurrantani a klór/hidrogén elegyet, vagy a CO/Cl2 elegyet, utóbbi termék foszgénné egyesül, mely szó jelentése: "fény szülöttje".

A pici fotonkák telibe verik a vegyértékelektronokat, adott esetben leszakítják őket, és a reakció megindulhat. Utána öngerjesztő, mert a reakcióhő aktiválja a szomszédokat, és megy a dolog tovább a maga útján.

Tulajdonképpen nagyon kevés reakciót indít el a látható fény, mint ahogy hő nélküli, csak VIS tartományos energiakibocsátás se túl gyakori (de van iylen, biztosan láttál már fluoreszens patront, vagy szentjankóbogarat), de létezik.

2015. szept. 11. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A fény is anyag, reakcióba lép más anyagokkal.


Habár az kifejezetten fizikai példa ott a fémelektromos jelenség.


Lehetséges, hogy energiát ad, vagy ionizál egy-egy részecskét ezáltal vonzásba kerül a többivel.


Kémiai példára ott vannak a kémia szertárban a sőtétített üveges fiolák. Fény hatására elbomlanak. Pl salétrom sav

2015. szept. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Azok a kis fotonok miben befolyásolják az egyes atomokat, vagy azok szerkezetét (...)? A fény csak fény."


https://www.youtube.com/watch?v=jrje73EyKag


"A fény is anyag, reakcióba lép más anyagokkal." - nem az, csak nagyon kevés közös tulajdonsága van az anyaggal.


"A physical body as a whole is assumed to have such quantitative properties as mass, momentum, electric charge, other conserving quantities, and possibly other quantities." (Wikipédia)

2015. szept. 11. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#3


Köszönöm a linket, de azt ne mond, hogy egy tükör képes akkora hőt csinálni, hogy megolvad tőle az üveg meg az acélcső, meg hogy lyukat éget a betonba. Ráadásul pillanatokon belül. Szerintem ez a videó kamu. Lehet most nagyon ostoba vagyok, de egyszerűen nem tudom elhinni, hogy egy akkora (gyűjtő) tükörrel mint ami az előszobában van, lehetséges lenne 2500-3000 fokot előállítani néhány másodperc alatt.

2015. szept. 11. 18:16
 6/9 A kérdező kommentje:
Amúgy köszönöm a válaszokat.
2015. szept. 11. 18:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Most már elhiszem hogy létezik ilyen tükör. De akkor miért nem használják mondjuk magas hőmérsékletek előállítására? Ha még nagyobb lenen a tükör, és még kisebb pontba koncentrálódna a fény, akkor még gyorsabban még nagyobb hőmérsékletet el lehetne érni. Akár 10-12 ezer fokot is másodpercek alatt. Csak ahhoz lehet hogy 20x20 négyzetméteres tükör kellene.
2015. szept. 11. 18:25
 8/9 sadam87 ***** válasza:
2015. szept. 12. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"megolvad tőle az üveg meg az acélcső, meg hogy lyukat éget a betonba. Ráadásul pillanatokon belül. Szerintem ez a videó kamu" - annyiban igazad van, hogy a videó vágás kissé csalóka. Nem mutatja, mikor hevítik a dolgokat, mert az unalmas lenne, csak a végeredményt, mikor történik is valami. Pl. mikor az üveget odateszi, azért kezd egyből füstölni, mert a papír kezd égni rajta, de ezt még egy pluszos szemüveggel is el tudod érni, nemhogy ekkora lencsével. Aztán csak be van vágva, mikor végül magát az üveget is kilyukasztja. Az üveg olvasztása is jól láthatóan egy gyorsított felvétel, stb.

Ha tudománnyal, akár csak alkalmazott tudománnyal akarsz milliós nézéseket elérni a YouTube-on, kell hogy legyen érzéked a tálaláshoz is.

2015. szept. 12. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!