Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni szájbarágósan hogy hogy is működik egy rézgőgőr?

Figyelt kérdés
Addig megvan hogy van benne egy áramforrás egy kondi és egy tekercs, az áramforrás adja a feszültséget a kondi feltöltődik ezáltal de mi miatt sül ki a kondi és a tekercsben pontosan milyen folyamatok mennek végre, és egymásra milyen hatással van a kondi meg a tekercs?

2015. szept. 12. 09:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Úgy működik, hogy mindkét áramköri elem (tekercs és kondenzátor) képes energiát felvenni valamilyen külső forrásból, majd leadni. A kondenzátornak elektromos energiára van szüksége (elektromos mezőre), a tekercsnek mágneses erőtérre (mágneses mezőre) van szüksége. A tekercs és a kondenzátor felváltva működik energiaforrásként, illetve energiatárolóként. Amikor például a kondenzátor feszültségét süti kifelé a tekercs, akkor a tekercs mágneses mezőt gerjeszt maga körül, de ahogy a kondenzátor kisült, a tekercs mágneses mezeje megváltozik, önindukció jön létre, és ellentétes polaritású feszültséggel feltölti a kondenzátort, és ez így megy tovább, még van energiájuk. Persze a disszipációk miatt nem tart örökké a folyamat, ismét külső energiaforrásból energiát kell szolgáltatni a működéshez. Ennek az ingázásnak az eredménye, az oszcilláció, lengés, rezgés, ahogy tetszik.
2015. szept. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az első kihagyta, hogy természetesen a két töltés kiegyenlítődne, hogyha nem lenne mindkét alkatrésznek "elektromos tehetetlensége", vagyis impedanciája. Ez pont az induktív/kapacitív természetükből adódik.
2015. szept. 12. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat de úgy néz ki én vagyok a nagyon suta, még mindig nem világos. Inkább leírnám én hogy látok és kérlek javítsátok ki hol látom rosszul.

Nos, adott egy energiaforrás egy aksi mondjuk arra rákötök egy kondi meg egy tekercset mondjuk párhuzamosan, nos a kondi el kezd tölteni, feltöltődik és mi az ami kisüti miért sül ki eddig én úgy tudtam hogy rövidre kell zárni a végeket hogy kisüljön jó persze a tekercsen keresztül rövidre van zárva de akkor miért tud feltöltődni ha a tekercsen keresztül már rövidre van zárva. A tekercsnél pedig végképp el vagyok veszve eddig a tekercset úgy ismertem mint elektromágnes... most ha az itt feszültséget kap akkor gerjeszt egy mágneses mezőt és ennyi ahogy én látom :( hol a hiba?

2015. szept. 12. 15:36
 4/8 gebasz1 ***** válasza:
Olvassá egy kicsit: [link]
2015. szept. 13. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Elolvastam és ez így tiszta de a rezgőkör még mindig nem, sajna...
2015. szept. 13. 19:37
 6/8 anonim ***** válasza:
A rezgőkört nem onnantól kezdve kell megérteni, hogy ráraktunk egy aksit. Hanem onnan, hogy levettük. Ezt meg #1 és #2 szépen elmondta. Ha ezt érted, hogy akkor hogyan ingázik az energia, akkor lehet továbblépni.
2015. szept. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Képzelj el egy felfüggesztett ingát. Meglököd, és jobbra-balra el kezd "ingázni". Ugyan így van a rezgőkörnél is, az elektromos tehetetlenség miatt. Jobban már nem tudom elmagyarázni. #1-es voltam.
2015. szept. 28. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm így már el tudom képzelni... :)
2015. szept. 29. 08:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!