Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Pénznyomtatás és hiperinfláció...

Pénznyomtatás és hiperinfláció. Valaki el tudja magyarázni ezt szájbarágósan?

Figyelt kérdés

Bebiflázás szintjén megvan, hogy ha elkezd az állam fedezet nélkül pénzt nyomtatni, akkor nagyon gyors hiperinfláció jön létre.


De ezt a mindennapokban hogyan kell elképzelni? A jegybank kinyomtatja a bankjegyeket, átkerül a kereskedelmi bankokba, onnan készpénzben kiveszik az emberek... és utána? Hogy jut el a folyamat odáig, hogy a boltban a gyufa tegnap 20 peták volt, ma pedig már 300 peták? A gyakorlati részét nem igazán értem.


Megköszönöm, ha valaki rászánja az idejét és amolyan napocska-kisautó-pálcikaember szinten elmagyarázza.


2015. jún. 28. 17:07
 1/7 A kérdező kommentje:

Illetve B kérdés, amit valahol olvastam, de magyarázat nem volt hozzá, csak maga az állítás: "Ha az infláció és a jegybanki alapkamat 2% alatt van tartósan, az jól jelzi az adott ország gazdaságának betegségét." (betegség=rosszul működik)


Ez a ló másik oldala, de itt sem igazán értem az összefüggéseket.

2015. jún. 28. 17:09
 2/7 anonim válasza:

A másodikat én sem értem. Elsőt szó szerint napocska-kisautó-pálcikaemberrel elmagyarázom. Van az ovisoknak napocskás matricájuk, amivel kisautót és pálcikaembert vesznek egymástól. Kevés matricájuk van, nem jut mindenkinek belőle, ezért megbecsülik és sokat ér nekik. Épp ezért odaadnak egy kisautót 5 matricáért. Másnap Gyurika megjelenik 200 matricával az oviban. Mivel hogy így mindenkinek jut bőven, az 5 matrica, amibe eddig a kisautó került, nem ér többé annyit, mert nem az összes matrica negyede mondjuk, hanem csak egy apró töredék. Ezért ha autót akar venni valaki, akkor az összes matricának továbbra is kb. a negyedét oda kell adja érte. Csak most nem 20 matrica van, hanem 220, így nem 5 matricát kell odaadjon érte, hanem 55-öt.

A példa hülye és a számok is túlzások (ugyan mi az, amiért az összes létező peták negyedét elkérnék?), de remélem érted a lényegét és át tudod az egészet a nagy számokra is vonatkoztatni :D

2015. júl. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)


A második már makro szinten értelmezve mondja, hogy valamiért nem jól működik a gazdaság (akár úgy is értve, hogy béna gazdaságpolitikai döntéseket hoznak a politikusok), ha tartósan 2% alatti, tehát nagyon alacsony az infláció. De hogy ez később miben mutatkozik meg...lassul a fogyasztás?



A pénznyomtatós részben azt nem értem, hogy ha én teszem azt nagyon ügyes pénzhamisító lennék és 1000 vagy 100.000 milliárd forintnyi hamis pénzt nyomtatnék - az valahgoy megjelenne a gazdaságban (olyan értelemben, hogy pl inflációt okoznék vele)? Feltételezve, hogy el tudom úgy költeni, hogy egy hatóságnak se tűnik fel és ez a készpénzmennyiség továbbpörög mások keze alatt.

2015. júl. 21. 18:57
 4/7 anonim válasza:

Azt továbbra sem értem, hogy az alacsony infláció miért baj. Ahhoz én buta vagyok :D van egy-két ötletem rá, de mivel mindegyikben én magam is találok logikai hibát, úgy néz ki, még nem értettem meg rendesen :)


És igen, ha valami módon sikerülne, hogy piacra dobj párszáz milliárd forintot, és ezt ráadásul megfelelő időben teszed (sok mindentől függ ez, külpolitikai helyzet, pillanatnyi "erőssége" a forintnak, stb.), nagyon csúnya inflációt tudnál előidézni :) Ha nagyon bejön terved és eleget dobsz piacra a megfelelő pillanatban, akár meg is döntheted a forintot, hogy abból az ország már csak új valuta bevezetésével tudna kimászni :)

És még mindig azon agyalok, hogy miért akkora baj, ha alacsony az infláció, de nincs egy épkézláb ötletem. Szóval ha mégis rájössz, szólj :D

2015. júl. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ha tudsz, angolul, ezt találtam:

"These are depressing numbers (see article). The most obvious danger of too-low inflation is the risk of slipping into outright deflation, when prices persistently fall. As Japan’s experience shows, deflation is both deeply damaging and hard to escape in weak economies with high debts. Since loans are fixed in nominal terms, falling wages and prices increase the burden of paying them. And once people expect prices to keep falling, they put off buying things, weakening the economy further. There is a real danger that this may happen in southern Europe. Greece’s consumer prices are now falling, as are Spain’s if you exclude the effect of one-off tax increases."


Forrás, teljes cikk: [link]


Ha nem tudsz angolul, akkor szólj és ha lesz egy szabad órám, összefoglalom magyarul.

2015. júl. 23. 22:15
 6/7 A kérdező kommentje:
A lényege egyébként az, hogy a nagyon alacsony infláció könnyen átcsúszhat deflációba. Mivel az árak így csökkennek, az emberek elhalasztják a fogyasztásaikat, még alacsonyabb árakra számítva. Ez pedig lassítja a gazdaságot.
2015. júl. 23. 22:16
 7/7 anonim válasza:
Így már értem :) Köszönöm :D
2015. nov. 3. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!