Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az adott feladatban, hogyan...

Kakipuki kérdése:

Az adott feladatban, hogyan tudom kiszámolni a kitérést az idő függvényében, ha nincs megadva az eltelt idő (t)?

Figyelt kérdés

Egy harmonikus rezgőmozgást végző test az időmérés kezdetén az egyik szélső helyzetben tartózkodik, periódusideje 2 s, amplitúdója 4 cm. Add meg, és ábrázold koordinátarendszerben

 a, a kitérését az idő függvényében,

 b, a sebességét az idő függvényében, és

 c, a gyorsulását az idő függvényében!



2015. szept. 19. 13:12
1 2
 1/11 Angelo84 ***** válasza:

ha jók az emlékeim, akkor:


s(t) = A*sin(omega*t)

v(t) = A*omega*cos(omega*t)

a(t) = -A*omega^2*sin(omega*t)


na most az A = 4cm = 0,04m és az omega = 2*pí/T

ezeket a számokat beírod a függvényekbe és kész is vagy.


ábrázolni nem fogom, ha nem haragszol.

2015. szept. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Angelo84 ***** válasza:
a T értelemszerűen a periódusidő, szóval omegát azért számold ki és úgy írd be. :)
2015. szept. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ez igazából rendben van, már megoldottam, csak azt nem értem, hogy hogyan adjak meg egy konkrét adatot az idő függvényében (tehát nem paraméteresen) ha nincs megadva konkrét idő amihez viszonyítok.


Amúgy köszi! :)

2015. szept. 19. 15:44
 4/11 A kérdező kommentje:
Bár lehet, hogy hülye vagyok és félreértettem :D
2015. szept. 19. 15:46
 5/11 anonim ***** válasza:

"Odébb kell tolni", mert amit a kedves válaszoló előttem írt, az t=0-kor a középhelyzetből indul.

Valamint a szögfüggvényekhez hozzá lehet tenni a periodicitást is, hogy kerekebb legyen a megoldás.

2015. szept. 19. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Így helyes.


x(t) = A*sin(omega*t+fi0)

v(t) = A*omega*cos(omega*t+fi0)

a(t) = -A*omega^2*sin(omega*t+fi0)


az x periódusa 2pi a többié pi

2015. szept. 19. 16:19
 7/11 Angelo84 ***** válasza:
Köszi a kiegészítést, tényleg úgy a kerek. Lényegében, amikor behelyettesíted a számokat omega és A helyére, akkor adtad meg a kitérést, sebességet, gyorsulást az idő függvényében. Ekkor valaki mond egy időpillanatot, beírod t helyére, és "jó napot kívánok". Persze javítsatok ki, ha tévedek.
2015. szept. 19. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
De még ne legyünk szégyenlősek, mondjuk ki azt a finullt, az mínusz 90 vagy plusz 90, nem? :)
2015. szept. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ilyen esetben, univerzálisan totál felesleges fi0-ról beszélni, semmi nem indokolja használatát.


Az pusztán méréstechnika, hogy te mikor indítod a stoppert! (Nyílván az egyensúlyi helyzetnél nem tudod pontosan indítani, hacsak be nem jelölted előre).


Fi0-ról ebben a példában csak akkor tudsz beszélni, ha esetszétválasztást végzel.


Ugyanis a feladat pusztán annyit ír, hogy "egyik" szélső helyzetből. Na de melyikből?!

Ez azt jelenti, hogy a fi az vagy +90° vagy -90°. Vagyis két kezdeti feltételünk van (második transzformált kezdőfeltételek), így a megoldás nem egyértelmű, azaz két megoldás lesz. Két kitérésfüggvény, két sebességfüggvény és két gyorsulásfüggvény.


Ha viszont csak a megoldás jellege érdekel bennünket (ahogy ez szokás), akkor az időtengely kezdőpontját egy alkalmas helyre transzformáljuk.

Ez az alkalmas hely a stacionárius hely, egyensúlyi pont, azaz fi0=zérus.

2015. szept. 20. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok, és még annyit, hogy mindenkinek a periódusa 2pi/omega. Nincs olyan, hogy az egyiké 2pi, a másiké meg a fele...

Attól lesz rezgőmozgás, mert x,v,a azonos periódusúak. Ezt nem tudom, mondták -e már, de sajnos sokaknak fogalmuk nincs a rezgőmozgásról, tudnak 3 képletet aztán ennyi...


Amúgy még egy 4. diagram is nagyon hasznos: vizszintes tengely x, függőleges v. Hogy mit kapsz erre, azt rád bízom. Fázistolással és fázis nélkül. A kapott eredmény még egy nyomós indok arra, amiről én beszélek.

2015. szept. 20. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!