Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan fejezzem ki magam élő...

Hogyan fejezzem ki magam élő szóban, ha a szavak alig ugranak be (bővebben lent)?

Figyelt kérdés
Elég nagy gondolkodó vagyok, de nagyon sokszor van olyan, hogy nem ugrik be egy-egy teljesen egyszerű szó, ami a fejemben ott van, de pl egy kép formájában, és nagyon sokszor nem tudom egy mondatnak hol kezdjem az elejét és hogyan jussak a mondandóm végére. Van amikor magamban 1 percig kell gondolkodnom, hogy hogyan fejezzem ki magam. Ha gyorsan beszélek primitívnek tűnök, és alacsony a sszókincsem, de így nem vagyok képes megfelelően kifejezni a gondolataimat. Lassú beszéddel pedig nagyon unalmas. A probléma ott kezdődik, hogyha feltesznek például egy tudományos kérdést, nem is tudom rögtön rá a választ, hanem hirtelen elgondolkodom rajta, hogy "erről mi is az én véleményem" majd miután ez megfogalmazódott bennem, ezt meg is kellene válaszolnom egy kerek mondatban. Nekem ez nagyon nehéz élő szóban. Hozzá teszem verspályázatokat nyertem, tehát van szókincsem, de az élő szó nem igazán megy. Tanácsra lenne szükségem, esetleg valami könyvre, amiből lehet tanulni "beszélni" vagy hogy hogyan kössek össze egy komolyabb gondolatot.

2015. okt. 5. 03:21
 1/8 anonim ***** válasza:

Elöször is próbálj meg írni - egy-egy témáról írj magadnak fogalmazásokat, de igyekezz ne túl sokat gondolkodni a kifejezéseken, hanem írd le, ahogy éppen eszedbe jut.

Így ugyanis megszokod, hoyg a gondolatokat szavakba foglalod, és nemcsak a fogalmak keringenek a fejedben.


Ha más jól megy a relatív spontán írás, akkor ugyanilyen módszerrel otthon gyakorold a folyamatos beszédet megadott témákról.

2015. okt. 5. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Még neve is van ennek: előszoba filozófus. Mert az eszmecsere után, az hazatérvén az előszobában jönnek az igazi gondolatai. Naplót kell írni: az nem valami romantikus leányműfaj, hanem a kifejezőkészség fejlesztése. Minden nagy író írt naplót. A napi ritmus fontos ennél. Legyen 5-10 perc, amikor írod - élményeidről, melyek értek, olvasmányaidról és "ahogy jön" (tehát nem másnak, magadnak, nem kell megfelelni senkinek) leírod a gondolataid. Nagyon sokat fog segíteni - hamar érzed magad is, a beszélgetéseknél is. És olyan társaságokban vegyél részt, ahol türelmesen, egymásra figyelve beszélnek az emberek.
2015. okt. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
De írásban mennek ezek a dolgok, tehát amit most írok az is spontán jön, és szerintem megfelelő nagyjából a megfogalmazása a mondandómnak. De élő szóban nem tudok ilyen kerek mondatokat alkotni. Van hogy elmesélnék egy vicces sztoryt, de a közepén kezdem, aztán rájövök, hogy jaa még ez is volt előtte, és közben a végén még volt más is, de azt a részletet kihagytam ami a kulcsfontosságú dolog a történetben, és azt is a végén mondom el, hogy na még ez is volt... tehát spontán nem tudom egyből összerakni a teljes történetet. (lehet hogy buta vagyok? Mondjuk azt kétlem, de nem igazán értem... Néha úgy érzem magam mint egy kisegítőiskolás, aki nem tudja a kifejezni magát)
2015. okt. 5. 13:34
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem baj, a napló segít akkor is, ha most nem érted miről írok. Nekem is voltak hasonló gondjaim és rám mondta egy tanár -régen- hogy előszoba filozófus vagyok. Egy idő után olvass hangosan (2-3 percet) a saját írásaidból, vagy néhány filozófiai írásból - Hegelt ajánlom. A hangképzésre nem szoktunk beszéd közben gondolni - de valahogy "meg kell szokni" a működését. És azt is vedd komolyan, hogy nem biztos, hogy minden társaságban kell röpködnie a véleményeidnek, mert nem biztos hogy érdekli őket. Szabad hallgatni, gondolkodni is társaságban és amelyik társaság ezt nem viseli el, azt szabad mellőzni.
2015. okt. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
De van amikor valaki mondd valamit amihez muszáj hogy hozzászóljak... Például ha vita van (értelmes vitáról beszélek, például isten létezéséről szóló vita, vagy filozófiai stb..) de így elég nehéz megfelelő ellenfélnek bizonyulni, még ha a fejemben ott is vannak az ászok, amiket nem tudok előhúzni.
2015. okt. 5. 14:08
 6/8 anonim ***** válasza:
Értelmes emberek ki szokták várni, amíg a másik gondolkodik. Szabad erre idő is kérni, pl: "na várj, ezt átgondolom".
2015. okt. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Rendben, de élő adásban amikor 5 mp-d van reagálni, esetleg valaki beszól valamit, amiről határozott véleményed van, akkor nincs időd gondolkodni. vagy gondoljunk a politikusokra... Most nem akarok politizálni, de Vona Gábornak láttam pl videóját (ez más politikusokra is igaz), amikor felteesznek számára egy provokatív kérdést, és olyan szintű választ ad, ami teljesen a kérdezőt ássa el. És ezt így spontán visszavágni nem tudom hogy lehetne megtanulni, mert írásban képes vagyok rá, de itt több ideje van az embernek.
2015. okt. 5. 14:38
 8/8 anonim válasza:
Szia, ahogy látom több éves a kérdés, arra lennék kíváncsi, hogy sikerült-e azóta változást elérned ? Én is észrevettem magamon, hogy társaságba, nem igazán vagyok jó kommunikáló, egyszerűen nem tudok érdemben megnyilvánulni és úgy gondolom, hogy az életben mindenképp szükség van a jó kommunikáció képességre.
2022. nov. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!