Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a hidraulika,...

Mi a különbség a hidraulika, a hidrológia, és a hidrosztatika között?

Figyelt kérdés
Lehetőleg minden lényeges (és kevésbé lényeges) különbségre kíváncsi vagyok. Nagyjából arra is, hogy melyiket nehezebb megtanulni, "kiművelni".
2015. okt. 5. 19:32
 1/2 Wadmalac ***** válasza:

Hát a háromnak a hasonló néven kívül semmi köze egymáshoz.

És egyik sem önálló tudományág, hanem alkalmazott tudományként része valami nagyobb egységnek.


A hidraulika a folyadéknyomással hajtott mozgatórendszerek "tudománya", tudod, olaj, nyomásszivattyú, csövezés, munkahenger. Közte kismillió szelep stb. Pl. munkagépek nagy erőkifejtésű alkatrészeinek a mozgatására használják.

A gépészet része, vezérlés- és szabályozástechnika ide kapcsolódik.


A hidrológia "vízügy", a természetes vizekkel foglalkozó tudományág. Környezetvédelmi témáknak, megújuló energiaforrásokkal dolgozó energetikának a része is lehet.


A hidrosztatika meg a folyadékok folyadékszint-magasságból származó nyomásával foglalkozik, ez aztán végképp csak egy fizikai-mérnöki részterület, nem tudományág.


Nem is értem, miért maradt ki akkor már a kérdésedből a hidrodinamika, ami pedig egy iszonyat átfogó és bonyolult tudományág. A magneto-hidrodinamikáról nem is beszélve.

2015. okt. 6. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A hidraulika a "víz fizikájának" tudománya. Jobban mondva résztudománya.

Ebbe tartozik a hidrosztatika ami az állóvíz fizikája, és a hidrodinamika ami a mozgó víz fizikája.


Amit az előző hozzászóló mondott az nem az a hidraulika amire több mint valószínű, hogy te gondolsz, persze az is igaz.


A hidrológia a víz mozgásával, körforgásával, vízháztartással foglalkozik. Pl csapadékintenzitás, lefolyás, beszivárgás, vízhozam számolások. Ezek feldolgozása (hidrológiai statisztika) pedig elég komoly matekba mehet át.


Azt, hogy melyiket nehezebb megtanulni nem tudom hogy érted.


De pl eltén van hidrológus képzés újra, ha jól tudom. Persze ha előtte szereztél geológus diplomát vagy mi.

Amúgy meg Baján az EJF-en van vízépítőmérnöki képzés ahol aztán tényleg kitanulod ezeket.

2015. okt. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!