Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Most akkor végülis mi okozta...

Most akkor végülis mi okozta Csernobil vesztét?

Figyelt kérdés

Mindenféle cikket elolvastam már róla, de 2 sem szól ugyanarról... Így emberi mulasztás, így túlmelegedés, túlteljesítés... Kiváncsi lennék a Ti véleményeitekre!

A hétvégén voltam meglátogatni a Paksi atomerőművet, ezelőtt is, de most aztán végképp foglalkoztat a radioaktivitás, szerintem olyan """csodálatos""".


2015. okt. 20. 08:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
87%
A teljes igazságot valószínüleg sosem tudjuk majd meg,hiszen ez az egész még egy másik politikai rendszerben történt amiről ugye tudjuk azt amit........ugye eleve el akarták hallgatni az egészet,majd csak hetekkel a katsztrófa után lett tudomása európának a dologról amikor ha jól emlékszem egy finn mérőállomáson észlelték az európa felett szétterülő radioaktivitást.....
2015. okt. 20. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Olvasd el Frederik Pohl regényíró Csernobil c. dokumentumregényét, abban egész olvasmányosan és relatíve valósághűen vannak leírva az események. Ennél valósághűbb leírást - főleg ennyire olvasmányos formában - biztosan nem sokat fogsz találni. Ez főleg amiatt van, hogy a legtöbb dokumentáció, ami az erőműben készült azokban a napokban, az vagy megsemmisült a katasztrófában, vagy megsemmisítették hatóságilag, vagy azóta is csendesen porosodik valamely ólombetétes páncélszekrényben.
2015. okt. 20. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy az előzőek írták az abszolút pontos válasz talán sohasem lesz meg.

Körvonalakban leírható kb mi történt:

- Kísérletezni kezdtek a főmérnök jelenléte nélkül! Hozzáértés nélkül. (emberi hiba)

- Ennek során elzárták a víz keringetést. (Mi történik ha elromlik a szivattyú kísérlet?)

-És kikapcsolták a biztonsági rendszert hogy a szabályozó rudak ne essenek le automatikusan a túlhevülés hatására.

- Nem vették észre hogy milyen gyorsan melegszik az egész föl, mert nem bíztak a műszerek kijelzőiben. (Tényleg sokszor megakadtak a mutatók. = Műszaki hiba. = Emberi mulasztás.)

- Amikor észre vették hogy túlhevültek a fűtőanyag rudak, addigra már el is deformálódtak, így a szabályozórudakat nem lehetett közéjük vissza ereszteni. Ekkor már véglegesen elszabadult a folyamat.

- Visszakapcsolták a vizet is, de az azonnal gőzzé vált (a reaktorkamra tetejében gyűlt össze buborékként - ez nem természetes állapot!) és megnövelte a nyomást, egy idő után már nem lehetett a túlnyomással szemben több vizet bepumpálni.

- A fűtőelemek hőmérséklete olyan magasra szökött hogy a víz elbomlott hidrogénre és oxigénre (durranógáz).

- A durranógáz földúsult a fölül lévő gőzbuborékban miközben egyre alacsonyabb lett a vízszint.

- Amikor a vízszint elérte az izzó fűtőrudak tetejét az begyújtotta a durranógázt. A Robbanás letépte a reaktortartály tetejét, és átküldte az erőmű reaktor fölötti részein, minden betonfödémen és acélszerkezeten keresztül. Több száz méterre repült az erőműtől ez a hatalmas acéldarab. (Több centi vastag, sok tonna.)

- És a fűtőelemek és szabályozórudak darabjai is szétrepültek az erőműben és a környéken.

- A hirtelen nyomáscsökkenéstől az összes víz gőzzé vált.

- A megmaradt fűtőelem roncsok így teljesen hűtetlenül hevültek tovább.

- Bekövetkezett a leolvadás.

- A megmaradt reaktorkamra alján egyre nagyobb "tócsába" gyűlt az önmagát hevítő radioaktív anyag.

- Átrágta magát az acél tartály alján, és a vasbetonon.

- Lejutott a reaktor alatti hűtővíz tároló kamrába.

- Ekkor már fölülről vizet szórtak az erőműre és a reaktortartályba a lyukon át.

- De nem ez állította meg a "magmacseppet" hogy ne induljon el a föld középpontja felé.

- Hanem hogy hoztak bányászokat akik alábányászták az erőművet és ott csőrendszert fektettek le amit körülöntöttek betonnal, így egy hűthető talapzatot kaptak.

- A bányászok közül már senki nem él! Közvetlenül az izzó magmaszerű radioaktív anyag alatt dolgoztak, egy sugárzástól nem védő vasbetonnal elválasztva tőle.

2015. okt. 20. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

- Ha lejutott volna a talajba ez a "magmacsepp" minimum több száz km-es körzetben elszennyezi a talajvizet.

- De ha elég nagy és erős elérheti a földköpenyt amiből lehet hogy egy vulkán született volna ott helyben ami radioaktív anyagokat okád a légkörben.

De ez már inkább tudományos fikció, tudományos találgatás. Szerencsére ilyen még soha nem történt az lenne az igazi katasztrófa!

2015. okt. 20. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Tudom hogy nem merült föl, (benned sem kérdező, meg az eddigi válaszadókban sem) de sokan azt hiszik hogy atomrobbanás történt.

Ez nem igaz. Atomerőmű képtelen atombombaként fölrobbanni!

- Nem elég dús az urán benne! 90-95% U235 dúsítású anyagból lehet atombombát készíteni. De kísérletek során nagy küzdelemmel sikerült 70-75%-ból is csinálni.

Az atomerőművekben ennél jóval kevésbé dúsat használnak. Mindössze néhány százalékra (5%?) dúsítanak. Azaz az U235 tartalma jóval kisebb az U238 tartalma pedig jóval nagyobb.

2015. okt. 20. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Én szeretem a fantit, de Pohl azért mégis "csak" egy sci-fi író volt, és "csak" hónapokkal utána írta a könyvet, és "csak" amerikai volt (nem egy KGB főnök), szóval szerintem arra ne támaszkodj.
2015. okt. 20. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm a választ. Nagyon szemléletes és közérthető volt. Tanultam atomfizikát, de sohasem tanulmányoztam atomreaktorok működést ilyen részletesen. Viszont tudom, milyen nehéz laikusoknak egy szakkérdést megvilágítani. Itt sikerült.

További sok sikert az életben!

2015. okt. 20. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Én is nagyon szépen köszönöm többek kötött ezt a hosszú, magyarázó választ, és hogy szántál időt a gépelésére! További szép napot!
2015. okt. 20. 13:25
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
"A hétvégén voltam meglátogatni a Paksi atomerőművet, ezelőtt is, de most aztán végképp foglalkoztat a radioaktivitás" - nyugi, a paksi atomerőmű a világon az egyik legbiztonságosabb. (Más kérdés, hogy ha mégis baj történne, akkor rohadt nagy sugárszennyezés lenne.) Csernobilhoz hasonló baleset ma már nem tud történni, mert megvoltak Csernobil tanulságai, és felkészítették az erőműveket "B-tervekkel", tehát arra az esetre, ha mégis bekövetkezik a túlmelegedés.
2015. okt. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 EagleHUN ***** válasza:
47%

Nem tudom mennyire megbízhatóak az Infói a Zsindexnek, de ez a cikk még egy kicsit pontosíthatja árnyalhatja mi is történt és hogyan:

[link]

2015. nov. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!